قیمت گندم ۲۰۰۰ تومانی روی میز شورای اقتصاد

به منظور جلوگیری از قاچاق گندم تولیدی در سال زراعی جاری، موضوع افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به بالای ۲۰۰۰ تومان در شورای اقتصاد در حال پیگیری است و وزارت جهاد کشاورزی امیدوار است قبل از آغاز فصل خرید به مرحله اجرایی برسد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، درحالی که قیمت خرید نتصمینی گندم برای سال زراعی جاری در محدوده ۱۶۰۰ تومان تا ۱۷۰۰ تومان تعیین شده است اما با توجه به قیمت بالاتر این محصول در کشورهای همسایه این نگرانی را ایجاد کرده است که این محصول به این کشورها قاچاق و به صورت غیر قانونی از کشور خارج شود.

اخیرا اخبار تکان دهنده ای از نشت آرد(قاچاق) از کشور مطرح شده است که این اخبار نگرانیهای زیادی برای وضعیت تامین این محصول استراتژیک در سال آینده ایجاد کرده است و احتمال واردات در صورت تداوم این پدیده، پیش بینی شده است. حجت السلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اخیرا در نشست خبری در این ارتباط گفت: چندی پیش محموله قاچاق ۳ هزار تنی آرد کشف شد که به دلیل ما به التفاوت قیمتی آن متخلفان قصد خروج آن را از کشور داشتند.

وی افزود: ما این موارد را پیگیری می‌کنیم و از دولت می‌خواهیم که نرخ خرید تضمینی گندم را به شکلی تعیین کند که منجر به نشت و قاچاق این محصول به کشورهای دیگر نشود.

بنابراین گزارش اسفندیاری پور مجری طرح گندم نیز در این ارتباط خبر از رسوخ گندم و آرد تولیدی به کشورهای همسایه به دلیل قیمت پایین تر آن در ایران داده است.

بنابراین گزارش، بر پایه این پیش بینیها که خبرگزاری تسنیم بارها درباره آن هشدار داده است، شورای اقتصاد در صدد است که بر خواسته جامعه کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واقعی شدن قیمت گندم بر اساس هزینه های تولید و نزدیک به نرخ کشورهای همسایه اقدام کند تا به این صورت از خروج گندم و مشتقات آن از کشور جلوگیری کند.

بنابراین گزارش، نرخی که وزارت جهاد کشاورزی به صورت غیر رسمی برای خرید تضمینی گندم اعلام کرده ۲۰۰۰ تومان تا ۲۴۰۰ تومان است و پیش بینی شده که قبل از آغاز فصل خرید تضمینی گندم یعنی تا ۲۲ تا ۲۳بهمن اجرایی شود؛ هر ساله اولین گندمی که برای خرید تضمینی برای فروش به مراکز خرید تضمینی آورده می شود، در سیستان و بلوچستان است.

گندم کاران اصراری برای فروش گندم به دولت ندارند

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: این موضوع به ما اعلام نشده است و آخرین قیمتی که به صورت غیر رسمی و طی یک مصاحبه توسط مجری طرح گندم مطرح شده ۱۷۰۰ تومان است و شورای اقتصاد حتی برای همین قیمت نیز اطلاعیه ای صادر نکرده است.

وی افزود: به دلیل اعلام دیر هنگام و قیمت کم خرید تضمینی گندم شاهد آن بودیم که برخی گندمکاران برای سال زراعی جاری اقدام به کشت گندم نکردند و به جای این محصول محصولات دیگری مانند سبزی و صیفی کاشتند که این امر منجر به کاهش تولید خواهد شد و برخی از کشاورزان حتی محصول خود را شخم زدندو محصولات دیگری را جایگزین کردند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور ادامه داد: در صورتی که قیمت خرید تضمینی گندم تغییری نداشته باشد و با قیمتهای هر کیلوگرم ۱۶۰۰ تومان تا ۱۷۰۰ تومان انجام شود به نظر می رسد که دولت نتواند در سطح مورد نیاز کشور، خرید تضمینی داشته باشد و این محصول به صورت غیر قانونی از کشور خارج شود، زیرا تولید کنندگان به دنبال آن هستند که محصول خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند و اصراری ندارند که این محصول را در قالب خرید تضمینمی در اختیار دولت قرار دهند.

بلای سال ۹۲ دوباره در حال رخ دادن برای گندم است

وی تصریح کرد: این اتفاق در سال های ۹۱ و ۹۲ نیز رخ داد و در حالی که ۹ میلیون تن گندم تولید کردیم دولت توانست تنها ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن را به صورت خرید تضمینی خرید کند.

این مقام صنفی در بخش کشاورزی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد کشاورزان کشور خرده مالک هستند و سطح زمینهای آنها کمتر از ۲ هکتار گفت: میزان برداشت گندم کشاورزان خرده مالک در هر هکتار ۳٫۵ تا ۴ تن است اما در صورتی که میزان برداشت آنها در هکتار ۵ تن و سطح زمینهای آنها را ۵ هکتار در نظر بگیرم و با فروش گندم ۱۷۰۰ تومانی، در وضعیت خوش بینانه برای تولید هر کیلوگرم گندم ۲۰۰ تومان و برای هر تن ۲۰۰ هزار تومان سود میبرند و در مجموع برای یک سال تنها ۵ میلیون تومان عایدی خواهند داشت.

وی افزود: در آمدحدود ۵۰۰ هزار تومان در ماه پاسخگوی هزینه های زندگی گندم کاران نیست و با آمار هایی که دولت برای خط فقر مطرح کرده هماهنگی ندارد.

آقایان در سازمان برنامه و بودجه نشسته اند و نمی دانند کشاورزان چه بلایی سرشان می‌آید

رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور ادامه داد: آقایان در سازمان برنامه و بودجه نشسته اند و نمیدانند که کشاورزان چه بلایی سرشان می آید و تنها میگویند اعتبار نداریم.

وی اظهار داشت: چطور خودروسازان قیمت پراید را از ۷ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان می رسانند اما دولت از کشاورزان میخواهد که محصول تولیدی خود را زیر قیمت بفروشند؟

پاسخ دادن