علی لاریجانی برای دومین سال در مجلس دهم، از طرف نمایندگان به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

تهران – اقتصاد برتر- ۱۰ خرداد ۹۶

انتخابات هیئت رئیسه ، اولین دستور کار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بود که ابتدا آقای لاریجانی در رای گیری انتخابات ریاست مجلس برای یک سال دیگر با ۲۰۴ رای موافق از مجموع ۲۶۸ رای به این سمت برگزیده شد.

همچنین علی مطهری و مسعود پزشکیان با رای نمایندگان برای نواب رئیسی سال دوم مجلس انتخاب شدند.

آرای باطله نیز ۶۴ رای اعلام شد.

علی لاریجانی سابقه ریاست در دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه نهاد قانون گزاری دارد.

امیدوارم در تحقق خواست ملت برای حل مشکلات کشور توفیق داشته باشم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم با توجه به مسئولیت سنگینی که امنای ملت بر عهده بنده گذاشته اند بتوانم در تحقق خواست ملت برای حل مشکلات کشور با هدایت نمایندگان توفیق داشته باشم.
علی لاریجانی پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی از سوی نمایندگان گفت: از اعتماد نمایندگان تشکر می کنم و امیدوارم با توجه به اینکه شما امنای ملت هستید و مسئولیت سنگینی بر عهده بنده گذاشتید، بتوانم در تحقق خواست ملت برای حل مشکلات کشور با هدایت شما عزیزان توفیق داشته باشم؛ صمیمانه از شما تشکر می کنم.

مطهری و پزشکیان نواب رئیس مجلس شدند

علی مطهری و مسعود پزشکیان با رای نمایندگان برای نواب رئیسی سال دوم مجلس انتخاب شدند.

مسعود پزشکیان و علی مطهری در حالی امسال برای نایب رئیسی مجلس به ترتیب ۱۷۹ و ۱۶۳ رأی آوردند که این دو سال گذشته با ۱۵۴ و ۱۳۳ رای به عنوان نواب ریاست مجلس برگزیده شده بودند.

علاوه بر علی مطهری و مسعود پزشکیان، حمیدرضا حاجی‌بابایی و هادی قوامی نیز کاندیدای انتخابات نایب رییسی مجلس بودند که حائز اکثریت آرا نشدند.

آقایان نعمتی، عثمانی، خضری، آشوری، فیضی، محمودی شاه‌نشین،‌ ناصری نژاد و عباسی نیز نامزد کارپردازی مجلس شده‌اند.

گروهی از نمایندگان اطراف آقای مطهری تجمع کردند و آقای لاریجانی تذکر داد، نمایندگان مجلس در جاهای خود بنشینند.

یک رئیس، دو نایب رئیس، سه ناظر و شش دبیر ، اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هستند و براساس آیین نامه داخلی مجلس، انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آراء نمایندگان صاحب رأى است و انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هر کدام جداگانه و با اکثریت نسبى و رأى مخفى و با ورقه خواهد بود.

در صورتى‌ که در انتخاب رئیس در نوبت اول اکثریت مطلق حاصل نشود، در نوبت دوم اکثریت نسبى کافى خواهد بود.

هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برای یک دوره یک ساله انتخاب می‌شود و با توجه به آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تکرار اعضای هیئت رئیسه مجلس منع قانونی ندارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل جلسه علنی خود را برای انتخاب هیات رئیسه جدید مجلس آغاز کردند.

این انتخابات برای سال دوم قانونگذاری در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و بر اساس ماده ۱۴ آیین نامه داخلی مجلس صورت می‌گیرد.

آقای علی لاریجانی از دوازدهم اردیبهشت سال ۱۳۸۷ تاکنون ریاست مجلس را بر عهده داشته است.

رایزنی های قبل از انتخابات هیئت رئیسه

شنیده‌ها حاکی است که فراکسیون‌های امید، ولایی و مستقلین درمورد ریاست دوباره وی در سال دوم قانونگذاری دوره دهم به توافق قطعی رسیده اند.

آقایان پزشکیان، مطهری، قوامی و حاجی بابایی به عنوان نُوّاب رئیس معرفی می شوند که از بین این چهار تن دو نفر به عنوان نایب رئیس اول و نایب رئیس دوم انتخاب خواهند شد .

آقایان رنجبرزاده، قاضی زاده هاشمی، کاتب، فرهنگی و وکیلی و نیز خانم اولاد قباد به عنوان شش دبیر هیئت رئیسه معرفی می شوند.

این گزارش حاکی است اسامی یاد شده بر اساس توافق فراکسیون های مجلس صورت گرفته است و تغییر در فهرست نهایی در زمان اعلام در صحن علنی به پایبندی فراکسیون ها به فهرست مشترک بستگی دارد.

دیگر دستورکارهای امروز مجلس به این شرح است:

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد لایحه نحوه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز

گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح ادغام سازمان های آب منطقه ای وآب و فاضلاب روستایی با آب و فاضلاب شهری

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد لایحه معاهده بین‌ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه معاضدت حقوقی متقابل در امور کیفری

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد گزارش کمیسیون قضایی درباره طرح الغای برخی قوانین از تاریخ ۱۸ شهریور ۱۲۸۵ تا ۳۰ اسفند ۱۳۰۹

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد گزارش کمیسیون قضایی درباره طرح الغاء برخی قوانین از تاریخ ۱ فروردین ۱۳۱۰ تا ۲۹ اسفند ۱۳۲۸

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد گزارش کمیسیون قضایی درباره طرح الغاء برخی قوانین از تاریخ ۱ فروردین ۱۳۲۹ تا ۳۰ مهر ۱۳۳۶٫

*صدا و سیما

پاسخ دادن