لاریجانی برای یازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد

علی لاریجانی در سومین سال دوره دهم مجلس با۱۴۷ رای به عنوان رییس مجلس برگزیده شد. انتخاب رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم، به سادگی دو سال گذشته نبود. علی لاریجانی، محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی‎بابایی از سوی سه فراکسیون مستقلین، امید و ولایی نامزد ریاست مجلس بودند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ خرداد ۹۷

در دور اول رقابت، از مجموع ۲۷۲ رای ماخوذه، لاریجانی با ۱۰۱ رای، عارف با ۱۱۴ رای و حاجی بابایی با ۵۴ رای این انتخابات را پشت سر گذاشتند. به این ترتیب انتخابات رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم به دور دوم کشیده شد. حاجی‌بابایی هم پس از اعلام نتیجه آراء طی سخنانی گفت: با توجه به جمع بندی‌ای که کردیم بنده به نفع آقای لاریجانی کنار می روم. به این ترتیب لاریجانی و عارف وارد دور دوم رقابت شدند تا برای ریاست مجلس رقابت کنند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۹ خرداد) مجلس شورای اسلامی، با ۱۴۷ رای از ۲۷۹ رای ماخوذه دکتر علی لاریجانی را به عنوان رئیس مجلس در سومین سال دوره دهم مجلس شورای اسلامی انتخاب کردند.

گفتنی است محمد رضا عارف که از دیگر کاندیداهای ریاست مجلس بود نیز موفق به اخذ ۱۲۳ رای شد.

گفتنی است ماده ۱۶ آیین نامه داخلی مجلس درباره انتخاب رئیس مجلس به شرح ذیل است؛

انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آرا نمایندگان صاحب رای است و انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هر کدام جداگانه و با اکثریت نسبی و رای مخفی و با ورقه خواهد بود. در صورتی که در انتخاب رئیس در نوبت اول اکثریت مطلق حاصل نشود، در نوبت دوم اکثریت نسبی کافی است.

تبصره ۱- چنانچه آرا برای رئیس، نواب رئیس، دبیران و ناظران با یکدیگر برابر باشد، حسب موردبه قید قرعه تعیین می‌شوند.

تبصره ۲ – در صورتی به فرد غائب در جلسه می توان رای داد که قبل از تشکیل جلسه مربوط به انتخابات هیات رئیسه، کتبا نامزدی خود را به معاونت قوانین مجلس اعلام کرده باشد

لاریجانی سال گذشته با ۲۰۴ رای بدون هیچ رقیبی و سال قبل ترش با ۲۳۷ رای در رقابت با کواکبیان که ۱۱ رای کسب کرد، توانست ریاست مجلس دهم را بر عهده بگیرد. او در انتخابات هیات رئیسه موقت نیز با محمدرضا عارف رقابت کرده و با کسب ۱۷۳ رای بر او پیروز شد. (اینجا)

پس از اعلام نتیجه آرا، لاریجانی از رای نمایندگان تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که نمایندگان با گرایش های سیاسی مختلف با وفاق دست به دست هم دهند تا مشکلات مردم را مرتفع کنند.

علی لاریجانی در سومین سال دوره دهم مجلس به عنوان رییس مجلس برگزیده شد.پزشکیان و مطهری دوباره نائب رئیس مجلس شدند.

*خانه ملت

پاسخ دادن