لازمه افزایش کیفیت و سرعت اینترنت چیست؟

اقتصاد برتر

معاون وزیر ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه لازمه افزایش کیفیت و سرعت اینترنت، توسعه فیبر نوری است، بر راه اندازی نهضت فیبر نوری در کشور، تاکید کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۱ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، امیر محمدزاده لاجوردی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت امروز در آستانه هفته دولت با حضور در برنامه تلویزیونی درباره وضعیت ارتباطات زیرساختی کشور اظهار داشت: از زمانی که کاربرسعی می‌کند به اینترنت متصل شود تا زمانی که پاسخ را دریافت کند، مسیری طی خواهد شد. در هر کجای این مسیر، اگر اختلالی پیش بیاید، روی ارتباطات به صورت کلی، اثرمی‌گذارد. هرچقدر بتوانیم درخواست کاربران را محلی سازی کنیم، تجربه کاربری بهتری خواهیم داشت، به همین دلیل محلی سازی درخواست های اینترنتی و کاهش زمان پاسخ کاربران در دستور کارشرکت ارتباطات زیرساخت، در دولت سیزدهم است.

وی به جایگزینی فیبر نوری برای تسهیل سرعت ارتباطات اشاره کرد و گفت: اکنون در مناطق پرجمعیت اگر دکل‌های مخابراتی کم باشد، کاربر احساس کندی سرعت می کند. همچنین ارتباط کاربر، مبتنی بر سیم‌های مسی است که سرعت محدودی دارد، به همین دولت سیزدهم تاکید دارد، لازم است نهضت فیبر نوری راه اندازی شود که بدین منظور، نیازمند مشارکت بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی چون شهرداری‌ها، توانیر و … هستیم. در ۱۰ ساله گذشته بهسازی در شبکه‌های مخابراتی غیر دولتی، مغفول واقع شده، مدت هاست لایه تجمیع که دراختیار شبکه مخابرات است؛ نوسازی نداشته و از سرعت پیشرفت شبکه، عقب مانده است. به همین دلیل دولت سیزدهم تصمیم دارد اپراتورهای ثابت و سیار را درگیر مقوله فیبرکشی تا در منازل کند تا کار با سرعت بیشتری پیش رود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون به دو میلیون دسترسی به فیبرنوری رسیده‌ایم و تا پایان دولت سیزدهم آن را به ۲۰میلیون دسترسی می‌رسانیم. طبق اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت، لاجوردی با بیان اینکه اکنون سرعت اینترنت ثابت در کشور،  ۱۰مگابیت برثانیه است افزود: ما می توانیم با برخورداری از فیبر نوری سرعت‌ را تا ۱۰۰ مگابیت و حتی یک گیگابیت برثانیه افزایش دهیم و کیفیت سرعت اینترنت را، تضمین کنیم. درباره تجربه و احساس کاربران در خصوص کندی اینترنت نیز ابتدا لازم است بدانیم نیاز مردم متناسب با چه کاربردی است. برای رفع کندی سرعت اینترنت، در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و تبریز، قطب مراکز داده را راه‌اندازی خواهیم کرد.

لاجوردی  با اشاره به اینکه در لایه شبکه مادر مخابراتی کشور که متولی آن شرکت ارتباطات زیرساخت است، همه ارتباطات مبتنی بر فیبر است، افزود: اکنون میزان ازدحام و اشباع شبکه ارتباطی (در ساعت های پیک مثل سه بعداز ظهر و ۱۱ شب) حدود صفر است و ۳۰ درصد بیش از نیاز کاربران پهنای باند ایجاد کرده‌ایم. به همین دلیل، زمانی که بخشی از ارتباطات ما به دلایل مختلف قطع  می شود، در دسترسی به اینترنت اختلال نخواهیم داشت. به عنوان مثال: اکنون در خلیج فارس بخشی از ارتباطات قطع شده؛ اما کاربران احساس نمی‌کنند، چرا که ۳۰ درصد مازاد نیاز کاربران، پهنای‌باند داریم و آن را به ۵۰ درصد خواهیم رساند. کابل دریایی فیبرنوری درخلیج فارس و کابل پشتیبان از سال‌های گذشته قطع بوده، اما اکنون با تکیه بر جوان ها ی متخصص و توانمندی داخلی، در حال اتصال مجدد است.

 وی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره کمیت استفاده از تجهیزات بومی در شبکه زیرساختی کشور تشریح کرد: اکنون درصد اندکی از تجهیزات شبکه ارتباطی کشور از محصولات بومی است که افزایش پیدا می کند. ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت انتقال اشباع شده بود و یکی از گزینه‌ها این بود که مانند گذشته از شرکت تولیدکننده خارجی استفاده کنیم، اما معتقد بودیم که توانمندی داخلی وجود دارد. به همین دلیل با یک شرکت دانش بنیان داخلی قرارداد بسته‌ایم و کاری که برای اجرایی شدن آن به پنج سال زمان نیاز بود را طی یک سال به سرانجام رساندیم تا بتوانیم ظرفیت شبکه انتقال را افزایش دهیم. در سفری که وزیر ارتباطات به کشور روسیه داشتند، قرار شد ما به عنوان یک شرکت تولیدکننده، تجهیزاتمان را به کشور روسیه بفروشیم؛ به بیان دیگر، استفاده از توانمندی‌های داخلی ما، برای افزایش شبکه انتقال کشور روسیه مطرح شد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در پایان، درباره امکانات ارتباطی درایام اربعین گفت: همواره در سال های گذشته در این زمینه چالش هایی داشته ایم؛ اما به مردم قول می دهیم، امسال کیفیت متفاوتی را به نسبت سال های قبل (درپنج مرز) احساس کنند؛ همچنین امسال با تلاش و پیگیری های مداوم و دعای خیر مردم، در مسیر ارتباطی نجف به کربلا، اتفاقات جدیدی رخ خواهد داد. ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ از ۱۰ هزار و ۴۱ گیگابیت برثانیه به ۳۶ هزار و ۳۱۳ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. در کنار آن ظرفیت اینترنت پهنای باند بین‌الملل که از سال ۱۳۹۶ تا پایان سال گذشته از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۷۱۱۹ گیگابیت برثانیه رسیده که حکایت از افزایش ۴.۷ برابری دارد. همچنین ظرفیت پهنای باند داده‌های داخلی از سال ۱۳۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ از ۶۹۸۶ گیگابیت بر ثانیه به ۳۲ هزار گیگابیت برثانیه رسیده است. علاوه بر آن، ترانزیت بین‌الملل از سال ۱۳۹۶ تا پایان سال قبل از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۴۹۴۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

پاسخ دادن