لزوم ایجاد ارتباط دوسویه تجاری با کشورهای عضو پیمان شانگهای

قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد: ایران پس از سپری کردن دوران عضویت ناظر، به عنوان عضو رسمی سازمان عضو همکاری‌های شانگهای پذیرفته شده و باید بتوانیم یک رابطه تجاری دوسویه با اعضای این سازمان ایجاد کنیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، ایران روز جمعه گذشته (۲۵ شهریورماه) به صورت رسمی به عضویت سازمان همکاری‌های شانگهای در آمد. سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان عضو این نهاد اقتصادی منطقه‌ای هستند. در این زمینه، آرمان خالقی قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: کشورهای عضو سازمان شانگهای به منظور تسهیل تجارت، موافقت‌نامه‌های تعرفه ترجیحی بین خودشان تعریف کرده‌اند.

آرمان خالقی تاکید کرد: حال که ایران پس از سپری کردن دوران عضویت ناظر، به عنوان عضو رسمی این سازمان پذیرفته شده، باید بتوانیم یک رابطه تجاری دوسویه با اعضای این پیمان منطقه‌ای ایجاد کنیم. هرچند حضور در این سازمان به معنای بازار جدیدی برای کشورمان نیست، اما باید بتوانیم خطوط جدید فی‌مابین خود و دیگر کشورها ایجاد و به‌ویژه با کاهش تعرفه‌های گمرکی بتوانیم امکان رقابت‌پذیری کالاها و محصولات ایرانی را بیش از پیش فراهم کنیم. آنچه مایه امیدواری است، با عضویت رسمی ایران در این سازمان منطقه‌ای، می‌توانیم از تعرفه‌های ترجیحی، کمک‌های تجاری، ارائه خدمات و فناوری‌های موجود در اختیار دیگر کشورهای عضو استفاده کنیم. با توجه به اسنادی که با عضویت ایران در این پیمان منطقه‌ای به امضا رسیده، دولت باید پیگیر اجرایی شدن این اسناد باشد و به‌ویژه بخش خصوصی را به‌کارگیری کرده و فعالان اقتصادی، تجاری و تولیدکنندگان را به هم معرفی کند تا از قابلیت‌های یکدیگر استفاده کنند.

قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران خاطرنشان کرد: دولت زمینه‌ساز بستر مناسبات اقتصادی فی‌مابین است و اگر قرار است از مواهب چنین پیمانی بهره‌مند شویم، باید بخش خصوصی را از امکانات فراهم شده مطلع و آنها را به‌کارگیری و همچنین باید از تجارب همکاری‌های موجود که از قبل وجود داشته به خوبی استفاده کنیم. با حضور رسمی ایران در این سازمان، دولت در ادامه باید موانع موجود را از سر راه بردارد تا بخش‌های خصوصی ایران و دیگر کشورهای عضو بتوانند بهتر و راحت‌تر باید یکدیگر ارتباط داشته باشند.

پاسخ دادن