لغو تحریم ۱۷ بانک و ۱۵۰ شرکت ایرانی پس از توافق

الجزیره به نقل از منابع آگاه گزارش داده که بلافاصله پس از توافق احتمالی ایران با آمریکا تحریم‌ها علیه ۱۷ بانک و ۱۵۰ شرکت ایرانی برداشته خواهد شد. در مقابل ایران فورا فعالیت‌های اتمی خلاف برجام را متوقف می‌کند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر ، شبکه الجزیره به نقل از منابع مطلع گزارش داده که پس از امضای توافق با ایران تحریم‌های ۱۷ بانک ایرانی و ۱۵۰ موسسه اقتصادی برداشته خواهند شد. در مقابل تهران هم فورا قدم‌هایی را که در برنامه اتمی‌اش بر خلاف توافق برجام برداشته است، متوقف و به عقب برخواهد گرداند.

ایران از سال ۲۰۱۹ و یک سال پس از خروج دولت ترامپ از برجام، به طور گام به گام شروع به لغو تعهداتش در برنامه هسته‌ای کرد و میزان اورانیوم غنی‌شده خود را به چندین برابر میزان توافق شده در برجام رساند.

در حال حاضر ایران اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده دارد در حالی که میزان غنی‌سازی در برجام تنها ۳/۶۷ درصد تعیین شده بود. برای ساخت بمب اتم به اورانیوم ۹۰ درصد غنی‌شده نیاز است.

پرداخت غرامت از سوی امریکا

این منابع آگاه که نخواسته‌اند نامشان فاش شود همچنین به الجزیره گفته‌اند به مدت ۱۲۰ روز پس از امضای توافق، ایران اجازه خواهد داشت در مجموع ۵۰ میلیون بشکه نفت صادر کند. این توافق همچنین شامل آزادسازی ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران است که در کره جنوبی توقیف شده است.

این منابع همچنین گفته‌اند در صورت خروج دولت آینده ایالات متحده از توافق اتمی با ایران، مانند آنچه در دولت ترامپ اتفاق افتاد، آمریکا باید به ایران غرامت بپردازد.

این در حالی است که سی‌ان‌ان از قول منابعی در دولت آمریکا گزارش داده که پرداخت غرامت از سوی آمریکا در صورت خروج از توافق، مورد قبول دولت جو بایدن نیست.

توقف بازرسی‌های آژانس

یکی از موضوعات اصلی باقی‌مانده برای رسیدن به توافق، خواست ایران برای توقف بازرسی‌های آژانس از برنامه اتمی ایران مطابق آن چیزی است که در برجام توافق شده بود یعنی بازرسی سه‌ساله از تاسیسات و برنامه هسته‌ای ایران.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری بیشتر ایران با این نهاد درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده یافت‌شده در تاسسیسات اتمی ایران شده است. گفته می‌شود که این تنها راه برای پایان بازرسی‌های آژانس از تاسیسات اتمی ایران است.

کریم سجادپور کارشناس ایران در بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی به الجزیره می‌گوید: «رسیدن به این توافق از سال ۲۰۱۵ سخت‌تر شده است چرا که این بار دیگر توهم درباره اعتدال رفتار ایران یا یک همکاری قوی میان ایران و آمریکا وجود ندارد.»

او همچنین می‌گوید: «رژیم ایران با برداشته شدن تحریم‌ها یک مبلغ دورقمی میلیاردی به دست می‌آورد و مخالفت با ایالات متحده و خشونت علیه مخالفانش در داخل و خارج ایران همچنان جزو اصول اولیه این رژیم باقی خواهد ماند.»

پاسخ دادن