ماجرای روستای ابوالفضل اهواز چه بود؟

درگیری ماموران نیروی انتظامی

در روزهای اخیر درگیری ماموران نیروی انتظامی و اجراییات شهرداری اهواز با اهالی «روستای ابوالفضل» بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی داشته است. این روستا در غرب اهواز، جنب کوی زردشت قرار دارد و بنیاد مستضعفان مدعی مالکیت آن است.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، فرماندار اهواز با تاکید بر تعیین تکلیف وضعیت «روستای ابوالفضل» گفت: برنامه فعلی جلوگیری و برخورد با ادامه تصرفات غیرقانونی است اما حق و حقوق اهالی منطقه ابوالفضل باید لحاظ شود.

مشکلات «روستای ابوالفضل» واکنش‌های زیادی به دنبال داشته است. به گفته اهالی، ساکنان بیش از ۳۰ سال در این روستا ساکن هستند اما بنیاد مستضعفان آنها را به تصرف غیرقانونی زمین‌ متهم کرده است. ایرنا نوشته است که تصاویر درگیری اهالی این روستا با ماموران و مجروح شدن تعدادی از روستاییان با گلوله‌های ساچمه‌ای پلاستیکی بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است.

سرهنگ محسن دالوند فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز پیش از این تیرانداری به سوی مردم روستای ابوالفضل ( ع) این شهرستان را تکذیب کرد و گفت: ماموران این فرماندهی تنها برای اجرای حکم قضایی به این روستا مراجعه کردند.

معاون دادستان اهواز نیز گفته است: ماموران انتظامی حاضر در محل برای کنترل اوضاع و جلوگیری از صدمه جانی به افراد به صورت هوایی با اسلحه ساچمه زن پلاستیکی چند تیر شلیک کردند که برخی از افراد از این موضوع سوء استفاده کرده و با تقطیع کلیپ ها سعی در وارونه کردن موضوع داشتند.

در پی این حوادث، روابط عمومی بنیاد مستضعفان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: مراجع قضایی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و زمین‌خواری در این اراضی، حکم به رفع تصرف این زمین‌ها را صادر کردند. گرچه در جهت جلوگیری از توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز و با هماهنگی کامل استاندار، دادستان، شهرداری و سایر مسئولان مربوطه انجام شد، ولی بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، توقف اجرای احکام صادره را خواستار شد. به دنبال توقف اجرای احکام صادره مقرر شد با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) طی ۲ هفته، خانواده‌های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و پس از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوارها به منطقه‌ای مسکونی و تامین هزینه پیش پرداخت مسکن این خانوارها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی در خصوص این اراضی، انجام شود.

جمال عالمی فرماندار اهواز نیسی درباره آخرین تصمیم گیری‌ها درباره روستای «ابوالفضل» به ایرنا گفت: حق و حقوق مردم باید لحاظ شود اما نباید اجازه دهیم زمین خواران با استفاده از وضعیت، مردم را جلو بیندازند و شروع به تصرف بیشتر زمین‌ها کنند.

وی افزود: مسئولان باید با اطلاع کامل موضع گیری کنند تا هم حق مردم رعایت شود و هم زمین خواران به ادامه تصرفات تشویق نشوند و دستشان کوتاه شود و محکوم شوند.

فرماندار اهواز در ادامه گفت: این منطقه روستا نیست و ما روستایی به نام «ابوالفضل» در تقسیمات کشوری اهواز نداریم، آنچه به روستای ابوالفضل نامیده می‌شود یک سکونتگاه غیررسمی است که طبق نقشه‌های گوگل از سال ۲۰۰۵ شکل گرفته است و مالکیت و اسناد این اراضی برای بنیاد مستضعفان است.

وی وجود ۳۰۰ خانه مسکونی در این روستا را رد کرد و افزود: تعداد خانه‌های این روستا ۶۰ تا ۷۰ واحد است که در گذشته درخواست کد روستایی برای آن شده و پیگیری‌هایی کرده بودند ولی با توجه به اینکه در حریم شهری قرار دارد، نمی‌تواند کد روستایی دریافت کند.

عالمی نیسی اضافه کرد: روز چهارشنبه گذشته ماموران نیروی انتظامی و اجراییات شهرداری همانند روال همیشگی برای رفع تصرفات شبانه روزی در منطقه ابوالفضل رفته بودند اما هدف این ماموران تقابل با مردم یا تخریب منازل مسکونی نبوده و فقط به قصد تخریب تصرفات غیرمسکونی زمین خواران رفته بودند.

وی گفت: ماموران پیش از این نیز چند بار برای تخریب در این منطقه مراجعه کرده بودند و این نخستین بار نبوده است، در موارد قبلی هیچ اتفاقی نیفتاد و کسی هم مانع ماموران نشده بود.

وی ادامه داد: عده‌ای از اهالی روستا به عمد یا سهو، به مردم اطلاعات غلط داده بودند مبنی بر اینکه ماموران برای تخریب خانه‌های مردم آمده‌اند، به همین دلیل ماموران با حمله مردم مواجه شدند که به سمت آنها سنگ و شیشه پرتاب کردند، به طوری که چند نفر از ماموران نیروی انتظامی و شهرداری مجروح شدند.

عالمی نیسی اظهار داشت: بعد از اطلاع از این جریان، به همراه معاون دادستان به محل رفتم، با تعدادی از افراد صحبت کرده و آرامشان کردم و به روستا برگرداندم، ماموران را هم به سمت شهر بازگرداندم تا اتفاقی رخ ندهد و مردم آسیب نبینند.

وی افزود: عده‌ای از زمین خواران در منطقه ساکن هستند و آتش بیار معرکه شده‌اند، این افراد هستند که مردم را تحریک می‌کنند و به آنها گفته بودند ماموران برای تخریب خانه‌ها آمده‌اند.

عالمی نیسی اضافه کرد: در این حادثه‌ای که رخ داد شاهد بودیم عده‌ای مظلوم نمایی کردند و عده‌ای نیز به طور ناآگاه به سمت تشویق زمین خواری و تصرفات غیرقانونی زمین‌های شهر اهواز رفتند که اگر اطلاعات دقیقی بگیرند موضع گیریشان منطقی‌تر می‌شود.

بنیاد مستضعفان باید حق مردم روستای ابوالفضل را لحاظ کند

وی گفت: برخی از اهالی از زمین خواران زمین خریداری کرده و خانه ساخته‌اند، تعدادی از ساکنان هم از نظر مالی ضعیف حال هستند که باید شناسایی شوند، بنابراین بنیاد مستضعفان اگر می‌خواهد آنجا را تصرف بکند، باید تبدیل به احسن کند و یا منطقه‌ای برای سکونت آنها در نظر بگیرد.

فرماندار اهواز با تاکید بر تعیین تکلیف روستای ابوالفضل افزود: بنیاد مستضعفان باید با مردم مذاکره و آنها را قانع کند و حق و حقوق مردم ساکن منطقه را لحاظ کند.

وی هدف اصلی را قلع و قمع تصرفات غیرقانونی دانست و تاکید کرد: اکنون آنچه در برنامه است تخریب متصرفات خارج از منطقه مسکونی است، این تصرفات تا نزدیکی پدافند هوایی کشیده شده، زمین خواران هزاران متر را شبانه کرسی چینی می‌کنند و کم کم دیوارچینی و یک اتاق در آن می‌سازند.

عالمی نیسی با اشاره به شناسایی برخی از زمین خواران در روستای ابوالفضل اظهار داشت: تعدادی از آنها در روستا ساکن هستند، برخی از آنها بیش از ۱۰ قطعه زمین را متصرف شده‌اند که سیستم قضایی اطلاعاتی دارد و همچنان در حال بررسی همه جانبه موضوع است، بعضی از آنها پیش از این حادثه شناسایی و دستگیر شده و اکنون در زندان هستند.

دلجویی نیروی انتظامی از اهالی روستای ابوالفضل اهواز + فیلم

به گزارش رکنا؛‌در مورخه ۹۹ در اجرای حکم خلع ید بخشی از اراضی بنیاد مستضعفان روستای ابوالفضل اهواز که با حضور فرماندار شهرستان اهواز معاون دادستان نماینده بنیاد مستضعفان و تعدادی از عوامل اجرائیات شهرداری و انتظامی که به محل اعزام شده بودند متاسفانه قبل از رسیدن به محل ابتدا درگیری و مشاجره بین آنها و مامورین اجرایی شهرداری به داده فرمانده ناجا بدون خسارت مالی و جانی درگیری تحت کنترل قرار گرفت ‌لیکن عده ای از مردم ناراضی و نگران شده بودند فلذا بنا به تدبیر برای دلجویی از مردم شریف روستای ابوالفضل مقارن ساعت ۱۰ صبح مورخه ۹۹/۶/۷ تعدادی از معاونین نیروی انتظامی استان و فرماندهی انتظامی کلانشهر شهر اهواز به روستای ابوالفضل عزیمت و در منزل حاج آقا سید یوسف موسوی امام جماعت روستا حضور یافته تقریبا بخش قابل ملاحظه ای از مردم در نشست تعاملی که برگزار گردید شرکت نمودند.

به گزارش رکنا، تعدادی از ماموران انتظامی عصر چهارشنبه در اجرای حکم خلع ید بخشی از اراضی بنیاد مستضعفان در روستای ابوالفضل اهواز به همراه عوامل اجراییات شهرداری به این روستا مراجعه کرده بودند که پیش از رسیدن به روستا بین مردم و ماموران اجرایی شهرداری مشاجره و درگیری به وجود آمد که با دخالت نیروی انتظامی و بدون خسارت مالی و جانی درگیری تحت کنترل قرار گرفت.

ساچمه‌های پلاستیکی اثبات نشدهادعای جالب پلیس: تصاویر زخمی شدن اهالی روستای ابوالفضل اهواز «ساختگی» است |  سایت خبری تحلیلی مدآرا

فرماندار اهواز همچنین درباره مجروح شدن تعدادی از اهالی روستای ابوالفضل در درگیری با ماموران گفت: بعضی‌ها مورد اصابت ساچمه‌های پلاستیکی قرار گرفتند اما هنوز ثابت نشده است که نیروی انتظامی از ساچمه‌ها استفاده کرده و این مساله در حال بررسی است.

به گفته وی، گلوله و تیر با ساچمه پلاستیکی متفاوت است و در این حادثه تیراندازی صورت نگرفته است.

وی درباره اینکه آیا نیروی انتظامی مجوز استفاده از اسلحه و گاز اشک آور را داشته، توضیح داد: ماموران در مقابل مردم باید خیلی صبور باشند اما وقتی نیروهای انتظامی مورد هجمه سنگین قرار می‌گیرند و زخمی می‌شوند و سر و دستشان شکسته می‌شود و احساس خطر می‌کنند، برای دفاع از خودشان مجوز استفاده را دارند.

عالمی نیسی افزود: در این حادثه ماموران نیروی انتظامی و اجراییات شهرداری واقعا مظلوم واقع شدند زیرا مورد هجوم سنگین با شیشه و سنگ قرار گرفتند و زخمی هم دادند.

وی درباره مجوز ماموران برای رفع تصرفات روستای ابوالفضل، اظهار داشت: شورای تامین خیلی وقت پیش برای تخریب تصرفات غیرمسکونی تشکیل و مجوز رفع این تصرفات را صادر کرده بود.

عالمی نیسی با بیان اینکه بعد از درگیری مردم روستا و ماموران هنوز تصمیم گیری جدیدی نشده، اظهار داشت: با توجه به اینکه حادثه در روز چهارشنبه رخ داده و با تعطیلات مواجه شدیم جلسه ای تشکیل نشده و صحبتی نیز با مسئولان بنیاد صورت نگرفته، بعد از تعطیلات نشست‌هایی خواهیم داشت و از نظرات اهالی و بنیاد استفاده می‌کنیم.

اهالی منطقه اراضی را احیا کردند

اما سید یوسف موسوی امام جماعت و نمایده اهالی روستا در این رابطه اظهار کرد: روستای ابوالفضل از توابع شهرستان اهواز است و خارج از محدوده شهری قرار دارد، اما مسئولان مدعی هستند در محدوده شهرداری است در حالی که هیچگونه خدماتی به آن داده نمی‌شود.
وی افزود: روستای «علی اکبر» دقیقاً زیر پل کیان‌آباد قرار گرفته و فاصله آن با کیان آباد یک یا دو متر است، اما به عنوان روستا پذیرفته شده و کد روستایی گرفته و رسمیت هم دارد، اما روستای ابوالفضل با وجود اینکه از شهر دور است خدماتی به آن داده نمی‌شود.
امام جماعت روستای ابوالفضل با بیان اینکه زمین‌های این روستا متعلق به کشاورزان است، گفت: این اراضی قبل از انقلاب نه تنها دست بنیاد نبود بلکه دست هیچ ارگانی هم نبوده است، این اراضی متعلق به زردشتی‌ها بوده و حتی زمانی که دست زردشتی‌های منطقه بود دست کشاورزان محلی بود چرا که به زور از کشاورزان گرفته بودند.
موسوی بیان کرد: زردشتی‌ها پس از انقلاب از منطقه متواری شدند و کشاورزان منطقه که صاحب نسق بودند این اراضی را احیا کردند.
وی افزود: «الارض لمن احیاها» یعنی کسی که زمین را احیا کند زمین از آن خودش است و این یک قاعده فقهی است که در محکمه نیز اجرا می‌شود، پس از احیا زمین‌های کشاورزی اهالی به تدریج ساخت‌وساز در کنار اراضی خود را آغاز کردند.
موسوی عنوان کرد: در روستای ابوالفضل سال‌ها است که کشاورزان به کشاورزی مشغول بوده‌اند و در این زمینه بنیاد مستضعفان به آن‌ها حق ریشه داده است، در سال‌های ۵۸ و ۵۹ بنیاد مستضعفان برای این اراضی سند صادر کرد یعنی در واقع این دولت است که این اراضی را تصرف کرد.
وی با طرح این سوال مبنی بر اینکه به نظر شما اهالی که پیش از بنیاد مستضعفان در این منطقه بودند صاحب زمین هستند یا بنیاد، گفت: بنیاد این اولویت را قبول نکرده و معتقد است زمین کشاورزی و متعلق به دولت است.
موسوی افزود: زمین‌های کشاورزی منطقه سند مشاع دارند، اما بنیاد می‌گوید: این اسناد به زمین‌ها مطابقت ندارد، پلاک ۱۹/۶ مربوط به اراضی این روستا است، یکی از کشاورزای قدیم اکنون در قید حیات است در زمین ساکن است و حتی اقدام به ساخت مسجد در روستا کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه بنیاد ادعای مالکیت می‌کند چرا با ساخت اولین خانه در این روستا از ساخت دیگر خانه‌ها جلوگیری نکرد، اینجا ۹ خیابان و ۳۰۰ خانوار ساکن هستند.
موسوی عنوان کرد: در سال ۹۷ در این خصوص به رئیس وقت بنیاد مستضعفان مراجعه کردم و لیست اهالی ساکن در روستا را در اختیار وی گذاشتم که پس از مراجعه بنده دستور بستن پرونده تخریب این روستا صادر شد و در نامه عنوان شد با شخص بنده به عنوان معتمد اهالی همکاری شود.
وی افزود:، اما بعد از مدتی به واسطه همان لیست اهالی که در اختیار بنیاد گذاشته بودم از کلیه اهالی شکایت شد و دادسرای انقلاب بدون اینکه از من توضیحی بخواهد برخورد قضایی با برخی از اهالی کرد این در حالی است که من در خواست جلسه با دادستان را کرده بودم.
سابقه اراضی منطقه ابوالفضل به سال ۱۳۱۰ بازمی‌گردد
علی افشین مدیرکل ثبت اسناد و املاک خوزستان در این رابطه می‌گوید: این املاک مربوط به بنیاد مستضعفان کشور است و اهالی این منطقه دو سه سالی است که در این منطقه ساکن و اقدام به ساخت‌وساز کردند و عنوان روستا را روی منطقه گذاشتند، قبل از سه سال هیچ کس در این منطقه زندگی نمی‌کرد.
وی افزود: اسناد شش دانگ این منطقه در سال ۱۳۱۰ به نام اشخاص و به عنوان اسناد کشاورزی صادر شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک خوزستان گفت: اینجا موسسه‌ای کشاورزی حدود دو تا سه هزار هکتار بود که بعد‌ها تفکیک شد و یکی از مالکان که توسط دادگاه انقلاب محکوم شد سند پلاک آن را به نام بنیاد مستضعفان صادر کردند سابقه این اموال به سال ۱۳۱۰ بازمی‌گردد که به نام شخصی فئودال یا ساواکی بود که مصادره شد.

چه تصمیماتی برای اهالی روستای ابوالفضل گرفته شد

مطالبات اهالی منطقه ابوالفضل سبب شد چند روز گذشته یک جلسه اضطراری با حضور استاندار خوزستان، سازمان ثبت اموال و املاک کشور، بنیاد مستضعفان و… در محل بنیاد مستضعفان برگزار شود.
جلساتی با حضور نماینده بنیاد مستضعفان، استاندار خوزستان، کمیته امداد، شهرداری اهواز، و… در محل استانداری خوزستان برگزار و تصمیم بر این گرفته شده است که اهالی روستای ابوالفضل روستا را تخلیه و در شهرک رامین ساکن شوند، اما شنیده شده که استاندار خوزستان هنوز صورت جلسه مربوط به این تصمیم را امضا نکرده است.
در دو سال گذشته پس از ریزش کوه بر روی خانه‌ها در منطقه منبع آب اهواز که منجر به فوت یک نفر در این منطقه شد و سال گذشته پس از ریزش خانه حدود ۱۸ خانوار به دلیل بارندگی‌های شدند نیز استاندار تصمیم بر سکونت این اهالی در شهرک رامین گرفت که به دلیل نداشتن زیرساخت‌های لازم با مخالفت اهالی مواجه شد و اهالی این مناطق به صورت موقتی تا رفع مشکل در این شهرک ماندند.

گفته می‌شود استاندار خوزستان قصد دارد ساکنان #روستای_ابوالفضل را در شهرک رامین (که مشکلات زیرساختی دارد و به گزینه‌اش -شربت‌دار- سپرده شده) اسکان دهد و بنیاد مستضعفان هم گفته که مشکل این مردم از طریق کمیته امداد حل می‌شود!
خلاصه اگه اعتباراتی واسه شهرک رامین تصویب شد تعجب نکنید

چند سوال؟
حال چند سوال اینجا مطرح می‌شود اول اینکه آیا مسئولیت بنیاد مستضعفان حل مسائل مستضعفان است یا تولید مستضعف؟ دوم اینکه سیاست‌های دولت در سال‌های اخیر در راستای کوچک کردن خانواده کمیته امداد است آیا منطقی است ۳۰۰ خانوار یعنی جمعیتی حدود یک هزارو ۵۰۰ نفر به کمیته امداد تحمیل شوند؟ سوم اینکه سکونت این اهالی در شهرک رامین به عنوان مالک است یا موقتی؟ چهارم اینکه امضای صورت جلسه توسط استاندار خوزستان یعنی به جای حل این معضل در مرکز، تحمیل آن و حل آن از طریق منابع مالی استان است.
روستای ابوالفضل در حد فاصل بین شهرک زردشت و پدافند کیانشهر اهواز قرار دارد و به لحاظ فاصله تا پل کیانشهر ۵۰۰ متر و تا اهواز حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد.

پاسخ دادن