مازندران زیر سیلاب؛ « کیاکلا » را آب برد !

در این شرایط بحرانی اما خبری از ستاد مدیریت بحران استان نیست . هر لحظه بر شدت بارش ها افزوده می شود و شهرداری کیاکلا و امکانات اندک آن جوابگوی حجم وسطع بحران نیست.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل شمال نیوز، در حالیکه تنها سه روز تا سال ۱۳۹۸ فرصت باقی است مازندران درگیر بارش شدید برف، باران و سیلاب شده است، این در حالی است که از مازندران به عنوان یکی از سه استان مکان هدف گردشگری نام می‌برند.

بارش شدید برف و باران از نیمه شب گذشته در مازندران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

در این شرایط بحرانی اما خبری از ستاد مدیریت بحران استان نیست . هر لحظه بر شدت بارش ها افزوده می شود و شهرداری کیاکلا و امکانات اندک آن جوابگوی حجم وسطع بحران نیست و اگر اقدام سریعی از سوی مدیران استانی صورت نگیرد تمام شهر زیر آب می رود !….

مشاهدات عینی حاکی است که شهر کیاکلا زیر آب رفته و مردم در خانه هایشان محبوس شده اند .

شدن بارش ها به حدی است که رفت و آمد در شهر فقط با قایق موتوری و یا تیلر و بلودزر امکان پذیر است و خانه هایی که در طبقه همکف قرار دارند طعمه سیلاب شدند .

یک شهروند کیاکلایی گفت : برای مسئولان متاسفم که توان مدیریت بارش ها را ندارند . اگر به داد مردم کیاکلا نرسید فاجعه انسانی نیز رخ خواهد داد .

هنوز و تا لحظه مخابره این خبر ، خبری از دستگاههای کمک رسان نیست . خودروها شهروندان کیاکلایی در منازلشان به زیر اب رفت . سالمندان توان خروج از سیلاب که به منازلشان رخنه کرده است را ندارند .آب و برق شهر کیاکلا قطع شد .

شدت این بارش در مازندران به گونه ای است که بیشتر، شهرهای مرکزی و شرق این استان را درگیر کرده و مشکلاتی را به وجود آورده است.

این در حالی است که از روزهای گذشته مسئولان هواشناسی مازندران هشدارهای لازم نسبت به این موضوع را داده بودند.

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران، ضمن هشدار وقوع سیل در شرق مازندران، از مسافران خواست به علت لغزندگی جاده‌ها با تجهیزات مناسب راهی سفر شوند.

همچنین هشدار داده شد که با توجه به بارش‌های شدید در دامنه‌ها و ارتفاعات مازندران، از برپایی چادر، کوهپیمایی، طبیعت گردی و تردد در مسیل‌ها، ارتفاعات و فضاهای باز به طور جدی خودداری شود.

این در حالی است که با توجه به شدن بارش برف در محورهای مازندران، در حال حاضر، محور تاکام به سمنان مسدود است و تردد در هراز پس از یک وقفه کوتاه، جریان دارد.

 به دلیل بارش شدید باران، به خزانه‌های برنج بسیاری از کشاورزان این شهرستان آسیب ۱۰۰ درصدی وارد شده و برخی نیز کمتر خسارت دیده‌اند.

همچنین با بالا آمدن آب رودخانه تجن، پارک ملل ساری به زیر آب رفته و جزیره مصنوعی وسط آن نیز محو شده است.

هرگونه تردد از پل تجن تا اطلاع ثانوی ممنوع است

فرماندار ساری: شهروندان از رودخانه تجن فاصله بگیرند امروز زمان مناسبی برای عکاسی نیست

به همین دلیل شهرداری از ساکنان حاشیه رودخانه تقاضا کرده تا منازل خود را تخلیه کرده و محیط را ترک کنند.

 فریدونکنار بارندگی شدید در این شهرستان، موجب قطعی مقطعی برق در برخی نقاط شده است.

همچنین خسارت‌هایی نیز به اراضی شالیزاری و خزانه برنج در فریدونکنار وارد آمده است.

نگرانی مردم از تجربه تلخ سیل ۷۸

بارش باران در شرق استان مازندران موجب آبگرفتگی وسیع در بخش‌های مختلف این منطقه شده و ضمن ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان تردد را برای افراد با مشکل مواجه کرده است.

شهروندان نکایی که در سال ۷۸ تجربه تلخ سیل را با کشته شدن دهها تن از هموطنان در این شهر داشته‌اند؛ صبح امروز بار دیگر با مشاهده بالا آمدن آب در رودخانه وسط شهر نکا دچار رعب و وحشت شده و نگران تکرار دوباره سیل ۷۸ هستند.

برهمین اساس شهرداری نکا در اطلاعیه‌ای نسبت به طغیان رودخانه نکا هشدار داده و از شهروندان خواسته است تا منازل خود را در حاشیه رودخانه تخلیه کنند.

این در حالیست که براساس گزارش‌های رسیده محور ساری به نکا هم با توجه به سرریز شدن آب کانال‌های احداثی در مسکن مهر نکا موجب آبگرفتگی وسیع در این محور و کند کردن تردد رانندگان شده و امکان تردد در مسکن مهر هم برای اهالی ممکن نیست.

براساس این گزارش، بارش شدید موجب طغیان رودخانه در روستای زرندین هم شده و روستاهایی همچون حاجی‌محله، زرندین و بسیاری از روستاهای مسیر رودخانه دچار آبگرفتگی شدید هستند.

آبگرفتگی اراضی کشاورزی، مسدود شدن راه هزارجریب و کندی تردد در محورهای مختلف روستایی از دیگر مشکلاتی است که شهروندان نکایی اکنون با آن دست به گریبان هستند.

از سوادکوه نیز گزارش می رسد، راه چندین روستا مسدود است و جلسه شورای اداری این شهرستان برای کمک به مردم سیل زده لغو شد.

شرق مازندران درگیر چالش بارش شدید برف و باران

به گزارش اقتصادبرتر در این رابطه، علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران ، با اشاره به اینکه در حال حاضر بارندگی در محور ساری – نکا شدید گزارش شده است، گفت: به دلیل آبگرفتگی معابر در این محور، ترافیک سنگین است.

وی تصریح کرد: وجود نیوجرسی‌ها در وسط معابر مانند سد عمل می کند که اجازه خروج آب به سوی دریا را نمی‌دهد، تصریح کرد: به راهداری اعلام شده است که نسبت به برداشتن نیوجرسی‌ها اقدام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران در ادامه خاطرنشان کرد: در سوادکوه شمالی نیز به دلیل بالا آمدن آب، آبگرفتگی معابر و گل و لای را شاهد هستیم.

احمدی افزود: به جهت بالا آمدن آب رودخانه تجن ساری، مردم از حضور در حاشیه این رودخانه بپرهیزند.

پرواز ها در مازندران برقرار است

سعدالله وطن‌خواه مدیرکل فرودگاه‌های مازندران، با اشاره به اینکه بارش برف و باران مشکل خاصی در برنامه‌های پروازی این استان ایجاد نکرده است، گفت: تمامی پروازها از فرودگاه‌های مازندران در حال انجام است.

تخلیه برخی منازل روستاهای سوادکوه شمالی

غلامعلی فخاری معاون هلال احمر مازندران نیز اظهار کرد: مشکلات بارش برف و باران در شرق مازندران به ویژه در شهرستان‌های میاندورود و نکا بیشتر گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در بهشهر، گلوگاه و محور سوادکوه نیز آب گرفتگی معابر گزارش شده است، گفت: در برخی از روستاهای سوادکوه نیز آبگرفتگی مشاهده شده و برخی منازل نیز در حال تخلیه هستند.

معاون هلال احمر مازندران با اشاره به اینکه در محور سوادکوه نیز بعد از تونل ورسک بارش برف صورت گرفته و مشکلاتی نیز در تردد به‌وجود آمده است، تصریح کرد: انسداد جاده‌ای از دامغان به مازندران در کیاسر به دلیل بارش شدید برف اتفاق افتاده است و با وجود هشدارهای پلیس، رانندگان از آوردن زنجیر چرخ خودداری کردند و این امر مشکلاتی را برای آنها به‌وجود آورد.

یحیی صالح طبری رئیس رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی مازندران نیز، اظهار کرد: مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی مازندران در حالت آماده باش قرار دارد و مشکل خاصی تا به این لحظه گزارش نشده است.

آماده باش ۸۰ اکیپ عملیاتی در مازندران

قاسم شهابی مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران نیز گفت: تندباد شب گذشته منجر به پارگی سیم‌ها در برخی شهرهای استان مازندران شد.

وی تصریح کرد: در شهرستان های آمل، فریدونکنار و بابلسر به صورت مقطعی با قطعی برق رو به رو بوده‌ایم که به سرعت مرتفع شد و در حال حاضر مشکلی از این بابت وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون خسارتی به شبکه توزیع برق در مازندران وارد نشده است، گفت: ۸۰ اکیپ عملیاتی در شهرستان‌های مازندران در حالت آماده باش به سر می برند.

وضعیت راه‌های مواصلاتی مازندران

به گزارش اقتصادبرتر، علیرضا قدمی رئیس پلیس راه مازندران با اشاره به اینکه محور ساری – کیاسر به دلیل ریزش کوه و بارش برف مسدود است، اظهار کرد: محور گلوگاه به دامغان نیز به علت شدت بارش برف و باران تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وی با بیان اینکه سایر محورهای مواصلاتی باز است اما تردد به کندی انجام می شود، خاطرنشان کرد: در صورت تداوم بارش برف احتمال ریزش سنگ، سقوط بهمن و مسدود شدن محور کندوان نیز وجود دارد.

رئیس پلیس راه مازندران از رانندگان خواست با سرعت مطمئنه حرکت کنند و زنجیر چرخ نیز به همراه داشته باشند.

وضعیت آب و هوای مازندران

احمد اسدی معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی مازندران نیز با اشاره به وضعیت جوی استان خاطرنشان کرد: از عصر دیروز سامانه جدید بارشی وارد مازندران شده است.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان بارش ها در ساری و بندر امیرآباد با ۶۸ میلیمتر، تلوک قائم‌شهر با ۷۰ میلیمتر، دشت ناز ساری با ۶۳ میلیمتر و پل سفید با ۵۸ میلیمتر گزارش شده است.

معاون توسعه و پیش بینی اداره‌کل هواشناسی استان مازندران با اشاره به بیشترین میزان بارش برف در این استان، خاطرنشان کرد: بیشترین میزان برف مربوط به آلاشت با ۴۰ سانتیمتر، کیاسر و بلده با ۲۷ سانتیمتر و آمل با ۴۸ سانتیمتر گزارش شده است.

اسدی با بیان اینکه در شب گذشته تند بادی با سرعت ۹۰ کیلومتر بر ساعت از سمت غرب استان شروع به وزیدن گرفت، گفت: بارندگی ها در روز دوشنبه همچنان تداوم دارد و در ارتفاعات نیز به صورت برف خواهد بود.

وی افزود: بارش باران و برف در مازندران، تا روز چهارشنبه به صورت پراکنده خواهد بود.

پاسخ دادن