ماشین بورس در دست خودروسازان، دلالان بدنبال اوراق مسکن

بورس
اقتصادبرتر

امروز هم بورس تهران افت جدی و حداکثری را تجربه کرد و قیمتها در اکثر سهام و گروهها، رو به کاهش و حتی صف فروش بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، شاخص کل بورس پس از سه روز افت متوالی درهفته گذشته، در معاملات اولین روز هفته جاری با افت ۳۴ هزار واحدی به زیر ابرکانال ۱ میلیون واحدی برگشت و به ۹۸۲ هزار واحد رسید.

نوسان بازار سهام طبیعی است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این که نوسان ذات بازار سهام است، گفت: فردی که وارد این بازار می شود باید مسئولیت ضرر و زیان را بپذیرد.

حسن قالیباف اصل درباره شرایط بازار بورس و امکان تداوم روند رو به رشد آن گفت: از آنجایی که قیمت سهام یک شرکت تابع عومل مختلفی مانند شرایط داخلی شرکت، وضعیت صنعت، اقتصاد و… است، افراد باید پیش از ورود به بازار سرمایه و خرید و فروش سهام آموزش‌های لازم را ببینند.

رئیس سازمان بورس:هیچکس نمی‌تواند پیش بینی دقیقی از رشد یا سقوط سهام را داشته باشد، نوسان ذات بازار است و سهامدار باید مسئولیت ضرر و زیان را بپذیرد.

مردمی که تا چند روز پیش در کارگزاری ها و معاملات آنلاین در صف خرید حضور داشتند و حاضر به خرید هر سهمی در هر قیمتی بودند، اینک جملگی در صفهای فروش خزیده اند تا سهام خوب و بد خود را به هر قیمتی بفروشند! این در حالیست که مدیران و متولیان بازار، بارها و بارها از افزایش بی رویه و غیر معمول قیمتها در بعضی از نمادهای بادکرده، هشدار داده بودند و سهامداران را…

#افت_شاخص_بورس

در روزهای قبل بارها در مورد اصلاح پیش روی بورس هشدار داده بودیم

بازی خطرناک به نام بورس(۱)|احسان سلطانی|تلگرام

بازی خطرناک به نام بورس(۲)|احسان سلطانی|تلگرام

 همونطور که در شرایط صعود شدید، نباید هیجانی خرید کنیم و آگاه باشیم که اصلاح در بازار سهام امری طبیعی است، در روزهای نزول شدید هم نباید هیجانی بفروشیم و آگاه باشیم که بازار سهام استعداد وقوع بحران رو نداره.

️ بالاخره یک روزی سهامداران ایرانی هم یاد می‌گیرند که فارغ از هیجانات و با منطق مالی و اقتصادی معامله کنند.

بازار حداکثر تا ابتدای هفته آینده به مدار صعودی باز میگردد

#فولاد، #فارس و #فملی بیش‌ترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص داشتند. #وتجارت، #وبملت و #شپنا نیز در گروه پربیننده‌ترین نماد‌ها قرار گرفتند.

#خودرو در قیمت ۱۱۷٫۴ تومان کشف قیمت شد؛ با حجم معامله ۹۷ میلیونی و صف خرید بیش از ۳ میلیاردی به کار خود در نخستین روز بازگشایی پایان داد.

زیرساخت بورس مشکلی ندارد، اشکال از زیرساخت کارگزاری‌ها است / مدیریت فناوری بورس آماده افزایش ساعت معاملات است.

و حالا هجوم به تسهبلات اوراق مسکن… و یعنی باز هم افزایش قیمت مسکن… کفتارها شیر شده اند… #تورم_ونزوئلایی

داستان #شاخص کل و هربار تکرار می شود. با این تورم از بازار نترسید ممکنه مقطعی اصلاح کنه ولی بلندمدت قیمتها چند برابر میشه

روح‌الله دهقان مدیرعامل مدیریت فناوری بورس تهران:

 با وجود فشار بیش از حد سفارش های فروش ، نه سامانه معاملات و نه سایت TSETMC.COM در روز جاری مشکلی نداشتند.

از روزهای قبل به دلیل افزایش سفارش ها ، معاملات سهام شرکت های بزرگی چون #شستا و #خساپا و #صبا و حتی برای امروز #خودرو به بعد از پایان زمان داد و ستد منتقل شده تا بار اضافی بر سامانه وارد نشود.

از سوی دیگر در حالی تاکنون از چهار دیتا سنتر استفاده می شد که یک دیتا سنتر هم اخیرا” اضافه شده و دو دیتا سنتر جدید هم در آینده نزدیک اضافه می شوند تا مشکلی برای استفاده از سایت TSETMC.COM نباشد.

در این میان بررسی ها نشان داده که برخی شرکت های کارگزاری با وجود جلب مشتریان جدید و زیاد ، هنوز زیر ساخت ها و حوزه های فنی را توسعه نداده اند و به همین دلیل در هنگام افزایش هیجانات بازار و فشار فروش یا خرید با اختلال در ارایه خدمات روبرو می شوند.

 شرکت مدیریت فناوری بورس تهران برای افزایش زمان معاملات ، هیچ مانع و مشکلی ندارد و همین امروز هم قادر به ارایه خدمات است اما موضوع اصلی ، سامانه پس از معاملات است که به دلیل قدیمی و تحت برنامه “داس” بودن ، نیاز به بروز رسانی دارد.

 بنابراین در صورت بروز رسانی سامانه پس از معاملات ، افزایش زمان معاملات امکان پذیر خواهد بود.

اصلاح یا تعدیل بازار؟!

پیش‌بینی وضعیت بورس در روزهای آتی /نهادی‌ها و دولت جو بازار را برمیگردانند

علی اسلامی بیدگلی کارشناس بازار سرمایه:
تصورم این است که بعد از ۲ الی ۳ روز بازار به روند متعادل خود برگشته و سهم هایی که ارزش آن با ارزش ذاتی‌شان تفاوت معناداری ندارند به روند صعودی باز می گردند.
پیش بینی نمیکنم که اصلاح بازار طولانی مدت باشد، چرا که ما با حجم بسیاری از تازه‌واردان به بازار مواجه شدیم که از طریق رسانه ملی یا مشوق‌های دولت تمایل به سرمایه گذاری در بورس پیدا کرده و بسیاری از آنها هم هنوز از رشد بازار سودی نبرده‌اند، بنابراین اگر بخواهیم از این ثروت آشنایی مردم با بازار سرمایه یک استفاده بهینه ببریم باید تلاش کنیم که از سرمایه و ثروت آنها صیانت کنیم.
امیدوارم که به مرور سهامداران نهادی و مشوق‌های دولت، زمینه کاهش جو منفی روانی در بازار را فراهم کرده و در نهایت در چند روز آینده بورس به تعادل برسد.
امروز بیش از ۱۵ میلیون نفر بخشی از منابع مالی خود را در بورس سرمایه‌گذاری کردند، این در حالی است که بعد از آزادسازی سهام عدالت این تعداد بسیار بزرگ شده و میتوان گفت کل کشور بخشی از سرمایه خود را به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر کرده اند، بنابراین بدون شک برای دولت رشد و افت بازار سرمایه اهمیت بیشتری نسبت به گذشته دارد و تدبیری برای اینکه بازار سرمایه دچار رکود عمیق نشود، می‌اندیشد.

نوسان، ذات بازار سرمایه؛
دو شرط مهم فعالیت در بورس

داشتن اطلاعات کافی و پرهیز از رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه از شروط مهم فعالیت در این بازار است.

پاسخ دادن