مالکان بیت کوین مراقب دارایی خود باشند

گزارش‌های جهانی حاکی است؛ حدود یک پنجم از کل بیت کوین‌های جهان به واسطه غفلت صاحبان آنها از بین رفته اند و دیگر قابل بازیابی نیستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

بیت کوین با مخاطرات جدی روبرو شده است اما یک حقیقت ناراحت‌کننده این است که حدود یک پنجم از کل بیت کوین‌های جهان به واسطه غفلت صاحبان آنها از بین رفته اند و دیگر قابل بازیابی نیستند.

ری دالیو میلیاردر آمریکایی و موسس کمپانی «بریج واتر» بزرگ ترین صندوق تامین سرمایه در جهان است. این غول در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد و ۱۴۰ میلیارد دلار تحت مدیریت خود دارد. این رقم شامل سرمایه گذاری از سیستم بازنشستگی معلمین تگزاس، صندوق سرمایه داری مستقل سنگاپور و صندوق بین المللی پول است.

هفته گذشته، دالیو خبرساز شد و گفت که ترجیح می‌دهد بیت کوین داشته باشد تا اوراق قرضه. اظهارات دالیو در ظاهر کاملا بی ضرر به نظر می‌رسد. بعد‌ها منظور وی سپس مشخص شد؛ چه کسی می‌خواهد صاحب اوراق قرضه شود در حالی که نرخ‌ها باید بالاتر بروند تا قیمت اوراق بالاتر برود؟

مشاوران مالی اکنون اوراق قرضه بخرید اوراقی که به پایین ترین ارزش خود رسیده و به نظر می‌رسد شانس زیادی برای افزایش قیمت این اوراق وجود ندارد.

از طرفی، بیت کوین نیز خطراتی دارد. هیچ راهی برای فهمیدن ارزش واقعی ارزهای دیجیتالی وجود ندارد. همچنین زمزمه‌هایی از دولت‌های مختلف و از جمله آمریکا شنیده می‌شود که آنها واقعا تمایلی به وجود بیت کوین ندارند. «جنت یلن» وزیر خزانه داری تا آنجا پیش رفت که گفت دوست دارد استفاده از بیت کوین را محدود کند.

اکنون بدیهی است که بیشتر قدرت یک دولت از توانایی آن در کنترل ارز خود ناشی می‌شود و بیشتر توانایی دولت برای تامین بودجه خود از طریق فروش اوراق قرضه حاصل می‌شود. بنابراین دولت‌ها به موضوع‌هایی که این دو وظیفه را تهدید کند با مهربانی رفتار نمی کند.

اما چرا دالیو در این زمان درباره بیت کوین بحث و تبادل نظر می‌کند؟

یکی از بزرگترین موضوع‌هایی که از جذابیت بیت کوین کاسته و آن را عقب می‌راند، بحث رمزگذاری است. داشتن بیت کوین و انجام معاملات با بیت کوین کاملا ناشناس است. شما شماره حساب خود را از دست می‌دهید و بیت کوین شما از بین می‌رود. راهی هم برای پس گرفتن آن وجود ندارد. به طرز حیرت انگیزی، این در مورد ۲۰ درصد از کل بیت کوین‌ها رخ می‌دهد. گزارش شده است که میزانی بیت کوین به ارزش ۱۴۰ میلیارد دلار به طور کامل و برای همیشه غیرقابل‌دسترس است زیرا صاحبان آنها رمزهای ورود خود را فراموش کرده اند.

گفته می‌شود که باید رمز عبور خود را در یک نوار روی یک فولاد ضد زنگ حک کنید تا هرگز بیت کوینی که ممکن است داشته باشید یا نداشته باشید را از دست ندهید.

همه می‌دانند که این سطح از بی هویتی انواع موضوعات ناخوشایند را به خود جلب می‌کند. شما شهروندان چینی دارید که از بیت کوین برای بیرون آوردن پول خود از چین و دور شدن از آن دولت استفاده می‌کنند. همچنین کسانی وجود دارند که از بیت کوین برای پرداخت هزینه‌های بسیاری از اقدامات غیرقانونی استفاده می‌کنند.

مطمئنا کارتل‌های مواد مخدر و بزرگترین جنایتکاران در جهان وجود دارند که غنیمت و سودهای به دست آمده را به بیت کوین تبدیل می‌کنند تا هرگز به دست افراد «اشتباه» نرسد.

در دنیای مالی، پول نقد پول است و هیچ کس در صورتی که کارمزد و هزینه‌های تسهیل فعالیت آن در سراسر جهان پرداخت شود، نمی خواهد به صورت عمیق تحقیقاتی در این زمینه انجام دهد.

بانک‌ها هر بار چشم خود را بر این امر خواهند بست و اگر فکر می‌کنید صندوق‌های پوشش ریسک بی عیب و نقص هستند، واقعیت ناراحت کننده این است که پول کل دنیا را می‌چرخاند و هیچ کس خیلی عمیق تحقیق نمی کند تا مطمئن شود که این مبلغ واقعا پول به دست آمده از تجارتی سالم است.

پاسخ دادن