مالک و مستاجر قربانی محاسبات مشاوران املاک!

دستمزد مشاوران املاک همچنان مایه اختلاف مالک و مستاجر با صاحبان بنگاه‌ها است که در برخی موارد باعث عدم توافق طرفین و به هم خوردن معامله می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

برخی از مشاوران املاک متاسفانه از عدم آگاهی مالک و مستاجر سوء استفاده کرده و نرخ قانونی و واقعی کمیسیون بنگاه را به مالک و مستاجر نمی گویند و نحوه محاسبه را بسیار پیچیده می‌کنند و بعضا رقم کمیسیون را دو برابر نرخ واقعی به مالک و مستاجر اعلام می‌کنند. این موضوع در شرایطی اتفاق می‌افتد که نرخ کمیسیون مشاوران املاک کاملا مشخص است و در سایت اتحادیه مشاوران املاک صریح و روشن ذکر شده است.

مالک و مستاجر باید توجه داشته باشند که نرخ کمیسیون بنگاه برای رهن و اجاره متفاوت است. نرخ دستمزد بنگاه برای اجاره ۲۵ درصد مبلغ اجاره برای هر طرف و دستمزد بنگاه برای رهن نیم درصد مبلغ رهن برای هر طرف است، در حالیکه بنگاه‌ها در اولین اقدام مبلغ رهن را به اجاره تبدیل می‌کنند سپس از مبلغ حاصل شده ۲۵ درصد دستمزد برداشت می‌کنند که این رقم خلاف قانون است. مالک و مستاجر برای محاسبه دستمزد بنگاه می‌توانند به سایت اتحادیه مشاوران املاک به این آدرس مراجعه کنند. http://www.amlaktehran.org/Pagecontent/7 و از طریق پنجره محاسبه ای که در آنجا وجود دارد مبلغ اجاره و رهن را در پنجره مربوطه ثبت کنند و با یک کلیک میزان واقعی دستمزد بنگاه را محاسبه کنند. به این روش مبالغی تحت عنوان شیرینی بنگاه و نظایر آن خلاف است و نباید درخواست شود.

نکته دیگری که مشاوران املاک رعایت نمی کنند این است که در کنار دستمزدی که محاسبه می‌کنند، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را به بهانه دریافت کد رهگیری جداگانه محاسبه و طلب می‌کنند در حالیکه به هیچوجه درست نیست و کد رهگیری مالیات جداگانه ندارد و بنگاه دار موظف به دریافت کد رهگیری تحت هر شرایطی است.

پنجره محاسبه دستمزد مشاوران املاک در سایت اتحادیه، اتوماتیک این مالیات بر ارزش افزوده را با دستمزد اصلی محاسبه و به مالک و مستاجر اعلام می‌کند که این مبلغ واقعی است و باید به بنگاه‌ها پرداخت شود.

نکته بعدی این است که مشاوران املاک معمولا اطلاعات املاک را از روی سایت‌های معمول اجاره مسکن بر میدارند اما کمیسیون خود را کامل دریافت می‌کنند. کمیسیون مشاور املاک زمانی کامل پرداخت می‌شود که مالک و مستاجر هر دو به بنگاه مراجعه کرده و تقاضای خود را در بنگاه ثبت کرده اند. مالک و مستاجر می‌توانند از طریق شماره تلفن‌های اتحادیه املاک (۱۹–۷۶۳۹۹۱۲ ) میزان واقعی و قانونی دستمزد بنگاه را سئوال کرده و پرداخت نمایند و در صورت بروز هر گونه اختلافی مراتب را به بازرسین اتحاده املاک اطلاع دهند.

مالک و مستاجر مراقب باشند که معمولا بنگاه‌ها مدارک اصل طرفین را نگهمیدارند تا کمیسیون خود را آنگونه که خودشان محاسبه کرده اند دریافت کنند و اگر هر کدام از طرفین کمیسیون آنها را ندهند یا مدارک اصلی را تحویل نمیدهند و یا کد رهگیری برای آنها نمی گیرند. نکته اول اینکه مدارک فقط باید به رویت طرفین برسد و به هیچوجه مدارک اصلی نباید تحویل بنگاه شود دوم اینکه اخذ کد رهگیری جزء وظایف قانونی مشاور املاک است و بنگاه قانونا موظف به اخذ کد رهگیری بدون درخواست مالیات بر ارزش افزوده جداگانه است.

نکته بعد این است که برخی بنگاه‌ها قانونی نیستند و مجوز اتحادیه را ندارند و خودشان نمی توانند کد رهگیری دریافت کنند لذا هزینه طرف واسط برای اخذ کد رهگیری را هم از مالک و مستاجر جداگانه طلب می‌کنند که این خلاف قانون است لذا مالک و مستاجر حتما باید در بنگاه‌های قانونی معاملات خود را ثبت کنند که مجوزه اتحادیه را داشته باشند.

پاسخ دادن