مانور تجمل در جشن‌های عروسی

 از کنار تالار عروسی که رد می‌شوید صدای موسیقی و شادی مدعوین را می‌شنوید و هر چند لحظه یکبار، مهمانی جدید را می‌بینید که از در تالار وارد می‌شود تا به جمع داخل تالار بپیوندد و مانند دیگران از این شور و نشاط محظوظ شود.

تهران – اقتصادبرتر۲۶ بهمن ۹۵:

چند ساعت بعد زوجی جوان از اینجا راهی خانه بخت می‌شوند و مهمانان هم به خانه خود باز خواهند گشت. چه عروسی گران‌قیمت تمام شود و چه ارزان، تاثیر خاصی در خوشبختی زندگی عروس و داماد نخواهد داشت. پس چرا عده‌ای در هر شرایط مادی اصرار بر تجملات بسیار گزاف دارند؟

شاید خیلی‌ها باور نکنند یک شب جشن و شادی می‌تواند با تاکید بیش از حد بر تجمل‌گرایی مترادف با پرداخت ارقامی بسیار هنگفت حتی بالغ بر ۱۰۰ میلیون و حتی بیش از این باشد. در اینجا به مواردی که در برخی جشن‌های عروسی‌ برگزار می‌شود اشاره می‌کنیم تا علت بالا بودن این ارقام مشخص شود. لباس‌های عروس مارکدار که بنابر سفارش عروس تا دو هفته وارد می‌شود و شامل بهترین تور، حریر، سنگدوزی و امکان تغییر سایز است می‌تواند تا ۳۰ میلیون تومان هزینه در برداشته باشد، اما گذشته از لباس‌های سفارش خارج، مزون‌های گرانقیمت داخلی هم با به‌کارگیری بهترین پارچه و شنل و تور و وسایل زینتی، لباس‌هایی بالغ بر ۷ میلیون تومان آماده می‌کنند. کت و شلوارهای شیک با قیمت معقول در بازار زیاد است، اما کت و شلوار مارکدار ایتالیایی می‌تواند رقمی هنگفت بالغ بر ۱۵ میلیون در بر داشته باشد. قیمت کفش چرم مارکدار دست‌دوز، پیراهن و دیگر موارد افزوده هم حدود ۵ میلیون محاسبه می‌شود. قیمت طلا مشخص است، اما اگر قرار بر خرید یک حلقه درشت ایتالیایی بشدت کار شده باشد آن وقت دیگر این قیمت چندان مشخص نخواهد بود. هستند حلقه‌هایی که تا حدود ۲۵ میلیون تومان قیمت دارند. اگر قرار باشد صاحب این حلقه یک دست سرویس طلا با همین شرایط طلب کند دیگر هزینه سر به آسمان خواهد کشید.
جشن عروسی گران‌قیمت مستلزم کارتی است که نوعی دعوتنامه درخور محسوب شود. هستند کارت‌هایی که تا ۳۰ هزار تومان هزینه در بر دارند. گاهی کارت‌ها را داخل صندوقچه‌هایی قرار می‌دهند که همان صندوقچه‌ها هم هریک مبلغی حدود ۳۵ هزار تومان قیمت دارند. در قیمت آرایشگاه‌ها تفاوت‌های چشمگیری دیده می‌شود؛ اما عروس‌سراهای گران‌قیمت با محاسبه گریم عروس و کار بر پوست و کرایه تاج، گاه قیمت را به ۵ میلیون تومان هم می‌رسانند. این در حالی است که به دلیل وجود آرایشگاه‌ها و عروس سراهای فراوان براحتی می‌توان کیفیت کار مشابه را با قیمت‌های به مراتب پایین‌تر پیدا کرد. ظاهرا نباید کار زیادی داشته باشد، اما به تازگی در برخی آرایشگاه‌های مردانه کار بر مو و چهره داماد و انجام انواع ظریف کاری‌ها مبلغ را به حد ۲ میلیون تومان هم رسانده است.
اگر از نوع گران انتخاب شود هزینه‌اش سربه فلک خواهد زد. ماشین آخرین مدل همراه گل‌آرایی، خواننده، مجری، سفره عقد، شام و میوه، هدیه به مهمان، توزیع گل، عکسبرداری و فیلمبرداری، نورپردازی و پروجکشن، مهماندار، کیک عروسی، پارکینگ اختصاصی و سایر موارد به مراتب بالاتر از ۵۰ میلیون تومان هزینه در بردارد. همچنان موارد ریز و درشتی وجود دارد که باید به فهرست یک عروسی پرهزینه و مجلل افزود، اما براستی فایده چنین تجملگرایی چیست؟
چشم و همچشمی والدین
«حمید لاجوردی» ۲۵ سال داشت که ازدواج کرد. او چند سال بود با وام، یک خودرو تهیه کرده بود و با همان وسیله نقلیه در آژانس کار می‌کرد. پس‌اندازش در این چند سال آن‌قدر نبود که براحتی بتواند هزینه پول پیش خانه و مخارج اولیه زندگی را بپردازد. با این حال برای برگزاری جشن عروسی خود سنگ‌تمام گذاشت و مجلل‌ترین مجلسی را که برایش شدنی بود برپا کرد. او تا چند سال برای گذران زندگی مشکل داشت بخصوص برای آن جشن وام گرفته بود و تا مدت‌ها زیر فشار پرداخت مبلغ آن قرار داشت. با این حال هرگز از برگزار کردن آن مجلس پشیمان نشد، زیرا می‌دانست والدینش عمری آرزوی شرکت در جشن عروسی باشکوه پسرشان را داشته‌اند. به راستی آیا این نوع آرزوی پدر و مادر برای فرزند درست است؟ والدین باید برای فرزندان خود آرزوی خوشبختی و سعادت داشته باشند، نه تجمل‌گرایی و برنده شدن در مسابقه توجه به مادیات و ظاهرگرایی. به گفته «سونیا رشید»، کارشناس ارشد مشاوره، برخی والدین اصرار دارند حسرت‌هایی که خود در زندگی کشیده‌اند را در زندگی فرزند جبران کنند و با چشم و همچشمی و رقابت‌های ناسالم، نیازهای بیمارگونه خود را ارضا کنند. این نوع رقابت به نبود اعتماد به نفس و عزت‌نفس برمی‌گردد. فردی که از لحاظ عزت‌نفس مشکل دارد تلاش می‌کند خود را از هر لحاظ مورد تایید همه قرار دهد و نقایص درونی خود را در این زمینه با تجملات پرکند. اگر والدین یا خود عروس و داماد اسیر چنین مشکلاتی هستند، باید به خودشناسی بپردازند و سعی بر کشف توانمندی‌های خویش داشته باشند تا بتوانند عزت‌نفس از دست رفته خود را پیداکنند. راه ارضای مشکلات روحی را باید در درمان‌های روانی جست و نه هزینه‌های گزاف!
تقلید از دیگران
«مریم رسایی» می‌گوید: ما همیشه رسم داریم جشن عروسی‌های فامیل را در باغ‌هایی بزرگ و مجلل برگزار می‌کنیم و تا آنجا که برای هر کدام از ما مقدور است، این جشن را سنگین اجرا می‌کنیم. من خودم با یکی از خواستگارانی که داشتم بر سر همین مساله به توافق نرسیدم و کار به عروسی نکشید، اما مهم نیست. در فامیل ما رسم نیست جشن عروسی کم‌هزینه برگزار شود. باز هم مشکل تقلید ناسالم، چون در فامیل یک یا دو نفر کاری را انجام داده‌اند بقیه هم باید به همان روال پیش بروند وگرنه انگشت‌نما می‌شوند. به گفته سونیا رشید، ریشه این نوع تقلید در این است که فرد به رشد عاطفی و بلوغ فکری مناسب نرسیده است. به طور طبیعی تقلید میان تمام کودکان وجود دارد، اما همزمان با رشد فرد و رسیدن به بلوغ نیاز به تقلید کمرنگ‌تر می‌شود و شخص مایل است هویت واقعی خود را بروز دهد. افرادی که خود را اسیر مشکل تقلید می‌بینند باید به کمک مشاور، خود را بهتر بشناسند و به حد بلوغ کافی برسند تا دیگر مجبور نباشند جهت زندگی‌شان را براساس تقلید از دیگران پیدا کنند.
یک شب، گران‌تر از چندسال
«آزاده مهرپرور» تعریف می‌کند: به شوهرم چیزی حدود ۱۲۰ میلیون تومان ارث رسیده بود. شوهرم نیمی از آن را در جریان کار بازرگانی انداخت. نیم دیگر را هم صرف باشکوه‌ترین جشن عروسی ممکن کرد. من اصراری برای این کار نداشتم، اما شوهرم یک کلام می‌گفت باید جشن عروسی ما شبی تکرار نشدنی برای کل فامیل باشد. به همین دلیل او همه چیز را از گران‌ترین نوع ممکن انتخاب و مهمانان بسیاری هم دعوت کرد. آن شب به هر نحو که بود گذشت، اما از فردای آن مشکلات شروع شد. ما زندگی را در خانه کوچک اجاره‌ای در محله‌ای پایین شروع کردیم و برای گذران زندگی مجبور بودیم بسیاری از خواسته‌هایمان را نادیده بگیریم. شرایط هنگامی دشوارتر شد که شوهرم در کارش با کسادی و ورشکستگی مواجه شد و ما دیگر از آن به بعد زندگی را با سخت‌ترین مشکلات ممکن سپری می‌کردیم. از آن پس من هر روز حسرت می‌خوردم که چرا چنین جشنی برگزار کردیم و ای کاش همه چیز را به مراتب ارزان‌تر می‌گرفتیم، اما در عوض الان مقداری پس‌انداز داشتیم.
راه‌هایی برای کنترل هزینه جشن عروسی
هزینه جشن عروسی در فصل تابستان و اعیاد گران‌تر است. از این گذشته، تالارها معمولا در تعطیلات آخر هفته هزینه‌ای دو برابر روزهای میان هفته دریافت می‌کنند. با تعیین تاریخی مناسب می‌توان به اندازه چشمگیری از هزینه جشن ازدواج کاست. هیچ دلیلی ندارد برای لباسی که قرار است تنها یک شب پوشیده ‌شود و نگهداری‌اش مترادف با اشغال بخش زیادی از کمد لباس هاست هزینه‌ای سنگین پرداخت شود. با مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تومان می‌توان لباسی مناسب برای یک شب کرایه کرد. حلقه‌های شیک و ساده در قیمت‌های نازل فراوان است. حلقه قرار است نماد تعهد به همسر در انگشت عشق باشد و نه نمادی بر تجملگرایی و تحمیل بیشترین حد هزینه‌ها. عروس سراهای فراوانی هستند که در آنها دختران جوان به عروسی زیبا تبدیل می‌شوند، اما چون نام آنها به اندازه آرایشگاه‌های بسیار معروف شناخته شده نیست، هزینه‌ای به مراتب کمتر دریافت می‌کنند. خوشبختانه آن قدر تعداد این آرایشگاه‌ها زیاد است که با کمی تحقیق به راحتی می‌توان موردی مناسب پیدا کرد. قرار نیست تمام انسان‌هایی که در حلقه آشنایان دور و نزدیک عروس و داماد می‌گنجند در جشن عروسی حضور داشته باشند. کاستن تعداد مهمان‌ها مستقیم به معنای کم کردن هزینه عروسی است. اگر کمی در آن اهمال کاری انجام شود هزینه‌اش سربه فلک می‌زند، در حالی که با کمی درایت می‌تواند مبلغی بسیار کم را باعث شود. برای گل‌آرایی نباید از گل‌های گران استفاده شود. رزهای دسته‌ای و سایر گل‌های ارزان با چیدمانی درست و ساده، نمایی بسیار زیبا ایجاد می‌کنند. در بعضی از تالارها، تمام انواع میوه به همراه ده نوع غذای مختلف به مهمان ارائه می‌شود، اما این کار چه ضرورتی دارد؟ میوه فصل در تعداد محدود برای پذیرایی کافی است و غذا هم در دو نوع کفایت می‌کند.
با تحقیق در موسسات مختلف می‌توان موردی با کیفیت کار بالا و قیمت مناسب پیدا کرد. برخی از آنها برای گروهی که از چند ماه پیش با آنها قرارداد ببندند تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر می‌گیرند. به همین طریق با به‌کارگیری کمی درایت و دلسوزی می‌توان هزینه‌های جشن عروسی را تا سرحد امکان به حداقل رساند.

*اقتصادبرتر

پاسخ دادن