ماهواره‌های سنگین ایران در مدار لئو

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تشکیل شورای عالی فضایی بعد از ۱۰ سال و مصوبات آن اشاره و تاکید کرد: ایران هم اکنون جزو ۱۰ کشور دارای فناوری فضایی است و برنامه داریم تا پایان دولت سیزدهم، ماهواره‌های سنگین را در مدارهای لئو قرار دهیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۵ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در نماز جمعه شهر ساری در سخنانی با اشاره به کار شبانه‌روزی و مجاهدانه تمام اعضای دولت، اظهار کرد: دولت سیزدهم دولتی مردمی و عدالت محور است که در تلاش است با کار مجاهدانه مشکلات پیچیده کشور را حل کند. دولت به دنبال انجام کارهای بزرگی است که در گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته بود. شجاعت در اجرای طرح مردمی سازی یارانه یکی از این کارهاست و این اقدام رانت و فساد را در این حوزه از بین می برد و برکات آن در آینده مشخص می شود.

وی ایجاد نهضت واکسیناسیون و کاهش مرگ و میر کرونا را یکی دیگر از اقدامات دولت دانست وبیان کرد: ۶ میلیون بیمه نشده نیز در یک سال گذشته بیمه شدند. تعامل و ارتباط عزت‌مدارانه با کشورهای همسایه و دیگر کشورها از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم در یک سال گذشته بوده و تاکنون بیش از صد هیات تجاری بین ایران و کشورهای مختلف در رفت و آمد بوده‌اند و ده‌ها میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور جذب شده و یا در حال انجام است.  وی به پرتاب ماهواره خیام با همکاری روسیه نیز اشاره کرد و خبر داد: تصاویر دریافتی ماهواره خیام به زودی منتشر می‌شود و یکی از استان هایی که می تواند برای کارکردهای مختلف از این تصاویر استفاده کند استان مازندران است.

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی درگاه خدمات دولت هوشمند، افزود: تاکنون ۲۰ درصد خدمات از طریق این درگاه ارائه می‌شود و برنامه داریم تا پایان این دولت با ارائه تمام خدمات دولتی کسی نیاز به مراجعه نداشته باشد و از منزل با گوشی یا کامپیوتر خود از خدمات دولتی بهره مند شود. ایجاد دسترسی فیبر نوری برای منازل و کسب و کارها، حمایت از شبکه های اجتماعی و پلتفرهای بومی  از دیگر برنامه های وزارت ارتباطات است. نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه کشور است و مشکلات کشور به دست جوانان ایرانی قابل حل است. قطار پیشرفت و توسعه فناوری در کشور در حال حرکت است و با تلاش جوانان هیچ زمانی متوقف نمی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در دیدار با مردم روستای سوادکوه، با اشاره به پیشرفت کشور در ابعاد مختلف در سال‌های بعد از انقلاب، اظهار کرد: این پیشرفت‌ها کمتر گفته می‌شود و دشمن نیز برای ناامید کردن مردم برنامه دارد تا ذهن آنان را تغییر دهد. باید پیشرفت‌های کشور گفته شود تا امید در مردم افزایش یابد. با توجه به توسعه شرکت‌های دانش بنیان در چند سال گذشته در چند روز آینده نخستین محموله مخابراتی تولید ایران به برخی کشورها صادر می‌شود.

وی با اشاره به صادرات دستگاه مونیتورینگ به ۹۰ کشور و پیشرفت‌های فضایی تشریح کرد: جوانان ما امروز با کار عالمانه و شبانه روزی در حال فعالیت هستند و تمام شاخص‌ها رو به پیشرفت است، البته برخی کاستی‌ها هم وجود دارد که دولت سیزدهم با کار بیشتر به دنبال برطرف کردن این مشکلات است.  در یک سال گذشته ۲۴ روستای بالای ۲۰ خانوار در شهرستان سوادکوه به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند و تا پایان سال نیز ۱۶ روستا به این شبکه متصل می‌شوند. مشکل ارتباطات روستای جمشید آباد تا پایان سال جاری مرتفع و این روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شود. با اتمام روستاهای بالای ۲۰خانوار، روستاهای زیر ۲۰ خانوار با اولویت روستاهای گردشگری در برنامه قرار می گیرد.

پاسخ دادن