«ماهی» ۸۰۰ میلیون دلاری

اقتصاد برتر

مجری طرح پرورش ماهی در قفس وزارت جهاد کشاورزی گفت: تخصیص ارز دولتی به منظور واردات تجهیزات پرورش ماهی در قفس در دریا به دلیل ارزاوری ۸۰۰ میلیون دلاری توجیه اقتصادی دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در بیست هشتم آذرماه امسال درخواست تخصیص ارز برای واردات تجهیزات پرورش ماهی در دریا توسط وزارت جهادکشاورزی با هدف توسعه صنعت پرورش ماهی در دریا و انتقال تکنولوژی به هیات دولت ارائه می شود.

ایجاد محیط و بستر تولید در دریا به صورت محصور شده، از جمله الزامات توسعه این فعالیت به شمار می‌رود که به دلیل وابستگی شدید آن به تکنولوژی روز، تجهیزات آن از منابع خارجی و از طریق واردات تأمین می‌شود.

این امر در حالیست که هیات دولت براساس مصوبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ واردات این تجهیزات را از لیست دریافت ارز حذف کرده است. بنابراین وزارت جهادکشاورزی درخواست کرده در این تصویب‌نامه علاوه بر کمباین و نشاءکار برنج، تجهیزات پرورش ماهی در دریا نیز افزوده شود. گفتنی است، این پیشنهاد هم اکنون در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیات دولت است.

در این ارتباط، «سیف الله حقیقی» قائم مقام سازمان شیلات ایران و مجری طرح پرورش ماهی در قفس وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح توسعه پرورش ماهی در قفس یکی از برنامه‌های اولویت دار برنامه ششم توسعه به شمار می‌رود که طبق آن باید تا پایان برنامه از این محل ۲۰۰ هزار تن ماهی تولید شود.

وی گفت: برای دستیابی به برنامه ششم توسعه و تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی از طرح پرورش ماهی در قفس، نیاز به تخصیص ارز دولتی به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار برای واردات تجهیزات و زیرساخت‌ها است که در مقابل ۸۰۰ میلیون دلار ارزاوری ایجاد می‌کند.

قائم مقام سازمان شیلات ایران گفت: برای تجهیزات پرورش ماهی در قفس در دریا نیازمند ارز رسمی هستیم زیرا طبق آمارها به ازای هر یک هزار تن تولید از این محل دو میلیون دلار تجهیزات نیاز است که از خارج وارد شود؛ در یکسال اول تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی موجب ارز آوری دو برابری می‌شود.

وی یکی از مشکلات این طرح را هزینه‌های اولیه برای سرمایه گذاران ذکر کرد و گفت: برای ایجاد یک مزرعه پنج هزار تنی که تجهیزات آن با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی انجام شود، حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است حال اگر ارز دولتی حذف شود این رقم به ۲۵۰ میلیارد تومان می‌رسد که هم تامین نقدینگی برای بخش خصوصی از منابع داخلی کار مشکلی است و حتی در صورت تامین اعتبار از محل تسهیلات مبلغ وثیقه بالاست.

*۱۰۰ درصد طرح پرورش ماهی در قفس

حقیقی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد طرح پرورش ماهی در قفس توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود، افزود: به دلیل ریسک بالای این طرح، سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومان از منابع آورده سرمایه‌گذار کار مشکلی است؛ بنابراین سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد که این سرمایه‌گذاری حداقل در خشکی و با کنترل آسان باشد.

وی اضافه کرد: پرورش ماهی در قفس در دریا به دلیل صرفه جویی در منابع آبی کشور و ارزآوری بالا از محورهای اقتصاد مقاومتی است و به نفع منافع ملی و اقتصادی کشور خواهد بود.

مجری طرح پرورش ماهی در قفس، این صنعت را در کشور نوپا دانست و گفت: تولید ماهی از محل پرورش ماهی در قفس به طور عمده صادراتی است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۵ هزارتن انواع ماهی از جمله شانک (سیبریم) و سوف دریایی (سی باس ) در سواحل جنوب کشور و قزل آلا و ماهی آزاد در سواحل شمال کشور با روش پرورش ماهی در قفس در دریا تولید شد.

قائم مقام سازمان شیلات ایران گفت: اگر تجهیزات مورد نیاز صنعت پرورش ماهی در قفس وارد نشود به طور حتم ما نمی توانیم تولید استاندارد و بازار پسندی داشته باشیم و به رقم پایان برنامه ششم توسعه برسیم.

به گفته وی، بازار جنوب کشور برای عرضه محصولات شیلاتی به شرط تولید استاندارد فراهم است و مشکلی در این خصوص نداریم.

حقیقی یادآور شد: مطالعات پرورش ماهی در قفس در دریا از سال ۸۲ و ۸۳ کلید خورد و از سال ۸۴ تا ۹۳ مغفول ماند و از سال ۹۳ به طور مجدد اجرایی شد این درحالیست که ترکیه این طرح را بعد از سال۸۳ شروع کرد و اکنون به تولید ۴۰۰ هزارتن ماهی از این محل رسیده است.

وی ادامه داد: این درحالیست که ایران دارای ۶ هزار کیلومتر طول ساحل در جنوب و شمال کشور است بنابراین امکانات و ظرفیت تولید ما دراین روش بیشتر است اما ما از کشورهای همسایه عقب هستیم.

قائم مقام سازمان شیلات ایران طرح پرورش ماهی در قفس یک ظرفیت برشمرد و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته ذخایر آبزیان در دنیا به دلیل صیدهای بی رویه رو به کاهش است و ایران از این موضوع مستثنی نیست، بنابراین بسیاری از کشورها به جای آبزی پروری در خشکی روش آبزی پروری در دریا را برگزیده اند.

به گفته وی، کشور ما در بحث آبزی پروری در خشکی به دلیل محدودیت منابع آبی دچار محدودیت است که این مشکل با جایگزینی پرورش ماهی در قفس در دریا برطرف می‌شود.

حقیقی با بیان اینکه بخش عمده تجهیزات پرورش ماهی در قفس دارای گارانتی ۱۰ ساله است افزود: پیش بینی می‌شود در این طرح ظرف مدت ۳.۵ سال برگشت سرمایه انجام شود.

*ایران ظرفیت تولید سه تا پنج میلیون تن ماهی از محل پرورش ماهی در قفس را دارد

حقیقی می‌گوید: بر اساس مطالعات مهندسان مشاور داخلی و نظارت شرکت‌های معتبر خارجی، ایران ظرفیت تولید بین سه تا پنج میلیون تن ماهی از محل پرورش ماهی در قفس در دریا را دارد.

وی افزود: کل تولید آبزیان از محل آبزی پروری و صید از سواحل شمال و جنوب کشور (دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان) و فراسرزمینی (اقیانوس هند) سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود.

قائم مقام سازمان شیلات ایران یادآور شد: با وجود اینکه تولید آبزیان کشور نسبت به اوایل انقلاب اسلامی ۴۰ برابر رشد داشته و حتی از برنامه ششم توسعه جلوتر هستیم اما با وجود ظرفیت‌های خوبی که داریم از برخی کشورهای همسایه در زمینه پرورش ماهی در قفس عقب افتاده‌ایم.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، تنها راهکار کشور برای تامین گوشت سفید و پروتئین مورد نیاز کشور را اجرای طرح پرورش ماهی در قفس عنوان کرد.

وی متوسط برداشت ماهیان گرمابی در سواحل جنوب کشور را چهار تن در هکتار ذکر کرد و گفت: اگر بخواهیم به تولید پنج هزار تن ماهی گرمابی دست پیدا کنیم باید حدود یک هزار و ۵۰۰ هکتار زمین و آب شیرین داشته باشیم اما در روش پرورش ماهی در قفس می‌توانیم این میزان تولید را در ۶۰ هکتار عرصه آبی انجام بدهیم.

1 پیام

  1. در بخش اقتصادی بودن وامکان تولید انبوه صادرات محور واستفاده از عرصه های آبهای دریای مازندران وخلیج فارس وایجاد امکانات تولید پرویئین با پرورش ماهی برای تامین مصرف روبه رشد کشور امری لازم وضروری است ..
    اما با حدف گذاری احداث مزارع تا رسیدن به تولید۴۰۰۰۰۰ تن تا ۱۴۰۴ توسط شیلات با توجه به عدم توجه به امکانات موجود کشور وتولید ۹۰ الی ۹۵ درصد تجهیزات ساخت قفس با استانداردهای جهانی وتجربه ۱۰ ساله شرکتهای ایرانی در طراحی وبومی سازی صنعت ساخت قفس علی رغم تاکید معاونت محترم صنایع دریایی وزارت صمت ودبیر شورای عالی صنایع دریایی واعلام شرکتهای داخلی به تولید واجرای مزارع قفس با استانداد های بین المللی وتضامین لازم به سرمایه گذاران یا بی مهری قائم مقام محترم بدون اینکه قانون شیلات حق هدایت سرمایه گذار را به خریدخارجی داشته باشد به بانکهای عامل پرداخت کننده تسهیلات، پیش فاکتور شرکتهای داخلی پذیرفته نمی گردد.وتخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تعالی فاسدی را رقم زده که در صورت لزوم به ان نیز خواهم پرداخت

پاسخ دادن