مایکروسافت پردازنده طراحی می‌کند

با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان طی ۲۰ سال گذشته

شرکت مایکروسافت سرگرم طراحی پردازنده برای استفاده در رایانه های سروری است که این خدمات ابری این شرکت را می گردانند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، بزرگ‎ترین شرکت نرم افزاری جهان از طراحی‎های شرکت Arm Ltd برای تولید پردازنده ای استفاده می کند که در دیتاسنترهای این شرکت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این شرکت همچنین در حال بررسی استفاده از پردازنده طراحی خود برای رایانه های شخصی Surface است. ارزش سهام شرکت تراشه سازی اینتل بدنبال انتشار این خبر در بازار نیویورک ۶.۳ درصد سقوط کرد و افت ارزش سهام این شرکت از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون را به ۲۱ درصد رساند.

چنین اقدامی از سوی مایکروسافت گامی در جهت خودکفایی این شرکت در مهم‎ترین بخش قطعات سخت افزاری مورد استفاده است. رقبای رایانش ابری مانند آمازون در حال حاضر تلاش‎های مشابهی را پیش می برند و مدعی هستند که تراشه های در دست طراحی برای پاسخگویی به نیازهایشان مناسب بوده و ضمن کاهش هزینه، مزیت عملکردی بهتری نسبت به محصولات اینتل دارند.

به گفته یکی از این منابع آگاه، تلاش‎های مایکروسافت احتمالا به تولید یک تراشه سرور منتهی می شود با این حال امکان تولید تراشه ای برای دستگاه‎های Surface وجود دارد. واحد طراحی تراشه مایکروسافت به جای پانوس پانای که نظارت بر محصولات Surface را برعهده دارد، به جیسون زاندر گزارش می‎دهد که مدیر کسب و کار ابری آزور است. مایکروسافت در سال‎های اخیر استخدام مهندسان پردازنده را افزایش داده و کارکنان شرکت‎های تراشه سازی نظیر اینتل، AMD و انویدیا را جذب کرده است.

شرکت AMD دومین سازنده بزرگ پردازنده رایانه شخصی است و پس از این که در طول یک دهه گذشته از سوی اینتل ر کنار زده شد، در تلاش برای بازگشت به بازار سرور بوده است. ارزش سهام AMD روز جمعه یک درصد و شرکت تراشه سازی شیلینکس که توسط AMD خریداری شده است، ۱.۸ درصد سقوط کرد. محصولات زئون اینتل در حال حاضر در اکثر سرورهای مورد استفاده برای اینترنت و شبکه های شرکت‎ها بکار رفته اند و بزرگ‎ترین منبع درآمد اینتل هستند. این شرکت به رغم ترقی اخیر AMD همچنان حدود ۹۰ درصد از بازار را در اختیار دارد. برخی از مدلهای زئون هم قیمت یک خودروی کوچک هستند.

مشتریانی مانند مایکروسافت برای پردازش انبوهی از دیتا که رایانش ابری و تلفن‎های هوشمند تولید می کنند، به دنبال راهکارهای جایگزین هستند. استفاده از هوش مصنوعی برای اتومات کردن این فرآیند، طراحی تراشه های جدید را در پی داشته است. بزرگ‎ترین نگرانی صاحبان دیتاسنترهای عظیم که خدماتی مانند آفیس ۳۶۵ را اداره می کنند، تامین برق برای تجهیزات سخت افزاری رو به رشدشان است. تراشه های مبتنی بر ARM معمولا مصرف انرژی بهینه ای دارند.

اگر مایکروسافت بخواهد برای رایانه های شخصی پردازنده تولید کند، دنبال کننده اپل خواهد بود که سرگرم طراحی پردازنده هایی برای جایگزین کردن با پردازنده های اینتل در رایانه های مک است.  مایکروسافت در حال حاضر از تراشه های مبتنی بر ARM شرکت کوالکام در برخی از مدل‎های رایانه Surface استفاده می کند. اپل هم از فناوری ARM در پردازنده هایش استفاده می کند. مدل‎های دیگر Surface از تراشه های اینتل استفاده می کنند.

پاسخ دادن