مایک پنس، ایران را به طرفداری از هولوکاست متهم کرد

اقتصادبرتر

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «حکومت ایران آشکارا از یک هولوکاست دیگر جانبداری می‌کند و در پی راهی برای انجام آن است. اما من به شما اطمینان می‌دهم که آمریکا تحت رهبری رئیس جمهور دونالد ترامپ همچنان در برابر آن با قدرت خواهد ایستاد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وبسایت کاخ سفید، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۱۰ اسفند بار دیگر حکومت ایران را به تلاش برای به راه انداختن یک هولوکاست دیگر متهم ساخت و تاکید کرد که واشینگتن برابر جمهوری اسلامی خواهد ایستاد.

مایک پنس که سخنران کنفرانس «جنبش سیاسی محافظه‌کاران» در ایالت مریلند آمریکا بود،ابتدا تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران ستود و این توافق را «فاجعه‌انگیز» خواند.

وی اظهار داشت: «رئیس جمهور ترامپ به پشتوانه قدرت رهبری خود در عرصه جهانی به مقابله با بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و ثبات در خاورمیانه شتافت و ایالات متحده را از توافق فاجعه‌انگیز هسته‌ای با ایران خارج ساخت.»

این اظهارات در حالی‌ست که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، همین روز جمعه در دفاع از برجام آن را «حاصل ۱۰ سال رویارویی و مذاکره» دانست و خطاب به دونالد ترامپ گفت که «به توافقی بهتر از آن دست نخواهید یافت».

مایک پنس اما در ادامه سخنان خود از مسئله توافق هسته‌ای فراتر رفت و ایران را در «حمایت از تروریسم جهانی» «پیشگام» توصیف کرد!

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایران از گروه‌های وابسته تروریستی حمایت می‌کند، به منازعات در منطقه دامن می‌زند، برای حملات تروریستی در خاک اروپا نقشه می‌کشد و علنا خواستار نابودی کشور اسرائیل است.»

وی سپس با اشاره به قتل عام میلیون‌ها یهودی به دست نیروهای آلمان نازی، تاکید کرد که این رخداد به هیچ وجه نباید فراموش بشود، بلکه جامعه جهانی باید مراقب باشد که هر زمان و هر جایی که دوباره یهودی‌ستیزی سر برآورد، دست به اقدام بزند و آن را محکوم کند.

 پنس افزود: «حکومت ایران آشکارا از یک هولوکاست دیگر جانبداری می‌کند و در پی راهی برای انجام آن است. اما من به شما اطمینان می‌دهم که آمریکا تحت رهبری رئیس جمهور دونالد ترامپ همچنان در برابر آن با قدرت خواهد ایستاد. ما همچنان با ایران و نفوذ اهریمنی آن مقابله می‌کنیم. و من به شما قول می‌دهم که آمریکا تحت رهبری این رئیس جمهور هیچ گاه به ایران اجازه نخواهد داد که به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به تصمیم ترامپ به خروج از توافق جامع اتمی ایران و قدرت‌های جهانی اشاره کرد و گفت به شما قول می‌دهم که ایران هرگز اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داشت.

مایک پنس به رویکرد دولت در بخش‌های دیگر سیاست خارجی اشاره کرد و گفت ما در کنار همپیمانانمان ایستاده‌ایم و در مقابل دشمنانمان هم محکم ایستاده‌ایم. وی رهبری پرزیدنت ترامپ در مبارزه با تهدیدهای جهانی را قدرتمندانه توصیف کرد و گفت، او جهان را آنطور که هست می‌بیند، نه آن طور که ما دوست داریم ببینیم.

وی در تقدیر از عملکرد رئیس جمهوری گفت، ترامپ توانسته است خط قرمزهای بسیاری را کنار بزند، و در ادامه به تشریح مختصر سیاست‌های او در دو سال گذشته در حوزه داخلی و اقتصادی پرداخت و گفت  ترامپ توانست انرژی آمریکا را آزاد کند و امروز ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز جهان است.

 پنس افزود،ترامپ هیچ اولویت بالاتری غیر از امنیت مردم آمریکا ندارد و از روز اولی که ریاست جمهوری خود را آغاز کرد تلاش کرد که ارتش را قدرتمندتر کند، ما در حال پیشرفته‌تر کردن دفاع موشکی و زرادخانه هسته‌ای مان هستیم و به زودی ششمین شاخه نیروهای مسلح، نیروی فضایی ایالات متحده، را راه‌اندازی خواهیم کرد.

معاون ترامپ به موضوع امنیت مرزهای جنوبی ایالات متحده پرداخت و گفت به شما این قول را می‌دهم که کل این دیوار را خواهیم ساخت. ساخت دیوار یا حائل در امتداد مرزهای مشترک آمریکا با مکزیک، به منظور مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی و همچنین مبارزه با قاچاق مواد مخدر، یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است.

نحوه تامین بودجه مورد نیاز برای ساخت این دیوار یا حائل یکی از موضوعات مورد اختلاف کاخ سفید و دموکرات‌های کنگره است، که پیش از این باعث تعطیلی دولت فدرال نیز شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز قرار است روز شنبه یازده اسفند در همین کنفرانس سخنرانی کند. کنفرانس سالانه اقدام سیاسی محافظه‌کاران از روز ۲۷ فوریه (هشتم اسفند) آغاز شد و تا دوم مارس (۱۱ اسفند) ادامه خواهد داشت.

مایک پنس اواخر بهمن ماه نیز جمهوری اسلامی را متهم ساخته بود که از طریق دشمنی با اسرائیل «به دنبال برپایی هولوکاستی جدید است».

وی در همان سخنرانی به گفته‌های حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، اشاره کرد که عنوان کرده «راهبرد ما محو اسرائیل از جغرافیای سیاسی جهان است».

اما مقامات ایران اتهام «یهودی‌ستیزی» و تلاش برای برپایی «هولوکاستی جدید» را «پوچ و تبلیغاتی» خواندند. از جمله محمدجواد ظریف گفت: «ایران همیشه از یهودیان حمایت کرده است. ما فقط علیه صهیونیست‌ها هستیم. هولوکاست یک فاجعه بوده و هیچ‌کس، حتی معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اجازه ندارد با استفاده از هولوکاست جوسازی کند.»

پاسخ دادن