مبادا که بورس تعطیل شود!

مبادا که بورس تعطیل شود!

اگرچه از قصهٔ کُندی هستهٔ معاملاتی سال‌هاست به عنوان ابزاری جهت کنترل بازار استفاده می‌شود، اما در هفته‌های اخیر شاهد حادتر شدن این مسئله هستیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مرداد ۹۹

اگرچه از قصهٔ کُندی هستهٔ معاملاتی سال‌هاست به عنوان ابزاری جهت کنترل بازار استفاده می‌شود، اما در هفته‌های اخیر شاهد حادتر شدن این مسئله هستیم؛ به‌گونه‌ای که حتی امکان حدس سناریوی محتمل برای دقایق و ساعات آتی معاملات ناممکن شده است.

فشار روانی ناشی از این نابسامانی موجب شده است تا مطالبهٔ تعطیل کردن بورس برای انجام تعمیرات! از زبان فعالان بورسی مستقر در توئیتر به‌طور پیوسته شنیده شود که این مسئله گمانه‌زنی در خصوص احتمال تعطیل شدن بورس را، اگرچه بسیار دور از ذهن، افزایش داده است.

در صورتی که چنین تصمیمی، حتی برای مدت زمان کوتاهی اتخاذ شود، افزون بر تبعات سیاسی، اجتماعی و روانی دهشتناک ناشی از شوک تعطیلی بازار، به‌سان تیر خلاصی بر پیکر نیمه جان اقتصاد کشور خواهد بود.

قطعاً چنین تصمیمی، که لاجرم باید به صورت آنی گرفته شود، موجی از بدبینی را روانهٔ بازار بورس کرده و به محض بازگشایی، شاهد خروج سراسیمهٔ اندوختهٔ مردم از این بازار خواهیم بود. به‌علاوه، تمامی معاملات در سایر بازارها تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته و منجر به ابطال بسیاری از قراردادها و سونامی چک‌های برگشتی خواهد شد. همچنین، اقشاری که با تمام دارایی نقدی خود در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، حتی برای ادامه امرار معاش خود و خانوادشان دچار بحران‌های جدی خواهند شد.

خلاصه آنکه، ابعاد فجایع ناشی از اتخاذ چنین تصمیمی فراتر از تصور است. در نتیجه، امیدوارم اینفلوئنسرهای بورس، پیش از دمیدن در این خاکستر، به تبعات آن بر زندگی میلیون‌ها انسان اندیشیده و مهمتر آنکه، مقام تصمیم‌گیر در این خصوص حماقتی به بزرگ نابودی یک ملت را به مخیلهٔ خود راه ندهد.

✍️ فرزین رحیمی زنوز

پاسخ دادن