متیس آخرین فرد عاقل دولت ترامپ

اقتصاد برتر

از ۲ سال پیش که دونالد ترامپ قدرت را در آمریکا در اختیار گرفته است بسیاری از متحدان واشنگتن در اروپا و آسیا و جاهای دیگر تعداد افراد عاقل و بالغ، که می‌توانند ترامپِ غیرقابل پیش بینی را محدود کنند، را شمارش میکردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ آذر ۹۷

به گزارش بلومبرگ، از ۲ سال پیش که دونالد ترامپ قدرت را در آمریکا در اختیار گرفته است بسیاری از متحدان واشنگتن در اروپا و آسیا و جاهای دیگر تعداد افراد عاقل و بالغ، که می‌توانند ترامپِ غیرقابل پیش بینی را محدود کنند، را شمارش میکردند. با جدایی قریب الوقوع جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، الان فقط جیمز متیس وزیر دفاع از این حلقه باقی مانده است.

زمانی که ترامپ اولین کابینه خود را بست، متحدان آمریکا خیالشان راحت شد که گروهی نظیر بازنشسته‌ها و ژنرالهای به درد بخور کمک می‌کنند تا اصول بنیادین سیاست خارجی و اقتصادی این کشور که برای دهه‌ها دوام آورده است حفظ شود.

رکس تیلرسون وزیر خارجه با یک توئیت ترامپ در ماه مارس برکنار شد. گری کوهن رئیس مشاوران اقتصادی کاخ سفید در همان ماه استعفا کرد و هربرت مک مستر ژنرال نیروی دریایی ارتش نیز از کار کنار گذاشته شد. و الان هم ترامپ اعلام کرده است که جان کلی ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی آخر همین ماه از کاخ سفید خواهد رفت.

جیمز متیس، مرد نظامی اما روشنفکر رئیس پنتاگون، در این مدت تلاش کرده که دوستان آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و یا متحدانش در اقیانوسیه را متوجه کند که آنها باید اقدامات آمریکا را ببینند نه توئیتها را. اشاره به توئیتهای بی پایان و حساس ترامپ که در بیشتر مواقع دردسرهای زیادی برای مقامات آمریکایی و دولت به وجود آورده است.

هرجایی که متیس رفته، چه در زمان افزایش تنشهای تجاری یا اختلافات آمریکا با شرکایش از توافق هسته‌ای گرفته تا توافق آب و هوایی پاریس، آنها که اغلب به حمایت آمریکا متکی هستند دچار نگرانی و ترس شده‌اند.

آنتس لانئوتس ژنرال بازنشسته نیروهای مسلح استونی می‌گوید؛ جدا شدن متیس از دولت پیام خوبی برای ما در اروپا و ناتو نخواهد بود. وی افزود: متیس می‌داند که اینجا چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و می‌داند که چیزی به اسم تهدید روسیه وجود دارد.

هنوز هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که شغل ژنرال متیس در خطر باشد، با این حال این سوال که آیا روزهای حضور او در پنتاگون به شماره افتاده است یا نه سوال بزرگی پیش روی متحدان آمریکا در بروکسل به وجود آورده است. اروپایی‌ها متیس را آخرین مقام آتلانتیک گرا و هم عقیده خودشان در دولت ترامپ میدانند .

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن