مجتمع فرآورش گاز هنگام به بهره‎برداری رسید

مجتمع فرآورش گاز هنگام با ظرفیت فرآورش ۸۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز، لحظاتی پیش به طور رسمی به بهره‎برداری رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ اسفند ۹۶

مجتمع فرآورش گاز هنگام شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) از سوی رئیس جمهوری (به صورت ویدئو کنفرانس) با حضور مرتضی بانک، مشاور رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد و حمید بورد، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران، به طور رسمی به بهره‎برداری رسید.

با بهره‌برداری از این تاسیسات که همه مراحل طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن توسط پیمانکاران، سازندگان و مشاوران ایرانی انجام گرفته است، در مدت زمان کمتر از یک سال کل هزینه سرمایه‌گذاری بازگشت داده می‌شود و دستاوردهای متعدد زیست محیطی نیز برای بزرگترین جزیره خلیج فارس در پی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، از آذرماه امسال با پایان عملیات ساختمان و نصب، مراحل راه‌اندازی تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام آغاز شده بود و در طول ۷۰ روز، همه واحدهای فرآیندی، زیرساختی و یوتیلیتی شامل واحدهای نم‌زدایی، شیرین‌سازی، خطوط لوله، مخازن، بویلرها، کمپرسورها و … با رعایت ضوابط PSSR براى نخستین بار در شرکت نفت فلات قاره ایران، بدون کوچک‌ترین حادثه‌ای در مدار قرار گرفتند.

مطالعات و عملیات بازنگری ایمنی پیش از راه‌اندازی (Pre Start-up Safety Review)، تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام بهمن ماه امسال انجام و این تاسیسات آماده راه‌اندازی شد.

به این ترتیب از اوایل بهمن‌ماه امسال با تزریق گاز ترش با حدود ۱۸ هزار پی‌پی‌ام گوگرد به تاسیسات فرآورش، امکان پالایش گاز و تولید گاز با استانداردهای شرکت ملی گاز ایران فراهم شد و از آن پس، به طور میانگین روزانه حدود ۷۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به جای سوختن برای تامین سوخت و خوراک صنایع و نیروگاه‌ها، تحویل شرکت ملى گاز شده است.

جزیره قشم با در اختیار داشتن ۱۷ میدان هیدروکربوری شامل هرمز، هنگام، توسن، گورزین، سلخ، تفتان و …، پتانسیل هیدروکربوری بسیار مطلوبی دارد.

مجتمع فرآورش گاز هنگام، ارزش افزوده قابل توجهی خلق می‌کند

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران، راه اندازی مجتمع فرآورش گاز هنگام را به عنوان حلقه تکمیلی توسعه میدان هنگام، منشا خلق ارزش افزوده قابل توجه برای صنعت نفت و اقدامی موثر در مسیر حفاظت از محیط زیست جزیره قشم عنوان کرد.

محسن پاک‌نژاد  با اشاره به افتتاح مجتمع فرآورش گاز هنگام عنوان کرد: با راه اندازی این مجتمع که شامل واحدهای جمع‌آوری، شیرین‌سازی، تنظیم نقطه شبنم و تقویت فشار گاز است و با ظرفیت فرآورش روزانه ۸۰ میلیون فوت مکعب عملیاتی شده است، گاز تولیدی برای مصارف جزیره قشم یا انتقال به شبکه توزیع گاز کشور استفاده می‌شود.

وی سرمایه‌گذاری انجام شده برای این پروژه را حدود ۱۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: پیش بینی می‌شود با ارزش افزوده ایجاد شده از طریق فرآورش و مصرف گاز تولیدی، این میزان سرمایه‌گذاری در کمتر از یک سال بازگردانده شود.

پاک‌نژاد ادامه داد: در آینده با توسعه دیگر میدان‌های گازی در منطقه قشم می‌توان از ظرفیت فرآورشی این مجتمع نیز استفاده کرد؛ اقدامی که کاهش هزینه تمام شده توسعه و تولید میدان‌های جدید را به دنبال خواهد داشت.

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران به نقش تمام عیار متخصصان داخلی در طراحی، ساخت و راه اندازی مجتمع فرآورش گاز هنگام اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند برگ زرین دیگری در پرونده اراده و توان ملی در صنعت نفت باشد.

پاک‌نژاد در تکمیل صحبت‌های خود به میدان هنگام اشاره کرد و افزود: توسعه این میدان مشترک از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران، در ۲ بخش دریا و خشکی برنامه ریزی و اجرا شده است که در بخش دریا شامل سه سکوی سرچاهی، ۱۰حلقه چاه و خط لوله انتقال نفت تا جزیره قشم و در بخش خشکی شامل کارخانه فرآورش نفت و خطوط انتقال نفت از ساحل به تاسیسات فرآورشی و پالایشگاه بندرعباس می‌شود.

وی، خاص بودن نوع سنگ و سیال مخزن و همچنین تولید سبک‌ترین و مرغوب‌ترین نفت خام کشور را از منحصر به فردترین ویژگی میدان مشترک هنگام عنوان کرد.

به گفته معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران، احداث مجتمع فرآورش گاز هنگام با هدف خلق ارزش افزوده، اجرای سیاست‌های به صفر رساندن سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل و حفاظت از محیط زیست جزیره قشم در دستور کار قرار گرفت و به ویژه از اواخر سال ۹۴ با رفع موانع و مشکلات پیشین، اجرای آن شتاب بیشتری پیدا کرد.

به گزارش شانا، مجتمع فرآورش گاز هنگام با ظرفیت روزانه ۸۰ میلیون فوت مکعب گاز دقایقی پیش به صورت ویدئو کنفرانس از سوی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

*شانا

پاسخ دادن