مجلس، افزایش ۳۷ درصدی نرخ بیمه را پیگیری کند

افزایش یکباره ۳۷ درصدی نرخ بیمه شخص ثالث بسیاری از مردم را متعجب کرده است، و مردم خواستار جهش بی منطق قیمت بیمه توسط مجلس هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

دبیر شورای عالی تأمین اجتماعی با بیان اینکه افزایش ۳۷ درصدی قیمت بیمه شخص ثالث مردم را متعجب کرده است،گفت: فعالان این حوزه باید پاسخگو باشند و یا حداقل قبل از افزایش قیمت، زمینه سازی می‌کردند.

در شرایطی که قیمت بیمه شخص ثالث اضافه نشده بود نیز بسیاری از مردم خصوصا مالکان خودرو‌های قیمت پایین قادر به تامین هزینه بیمه شخص ثالث خودرو خود نبودند، چه رسد به اینکه قیمت بیمه شخص ثالث ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است. غالب مردم درخواست دارند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضوع را پیگیری کنند و قیمت بیمه را به قیمت قبلی خود بازگردانند.

محمد اکبر اشرفی دبیر شورای عالی تأمین اجتماعی و عضو هیأت مدیره کانون مرکزی کارکنان بازنشسته و مستمری بگیران تأمین اجتماعی کل کشور با بیان اینکه افزایش نرخ حق بیمه باید بر اساس معیار و شاخص‌هایی انجام شود گفت: اگر شاخص‌هایی که برای افزایش قیمت بیمه شخص ثالث وجود دارد حداقل باید برای جامعه هدف مشخص شود یعنی مردم باید بدانند که این ارقام بر اساس چه فعل و انفعالات علمی و یا تجربی و اقتصادی تعیین می‌شود.

وی افزود: افزایش نرخ حق بیمه تأثیر زیادی روی زندگی روزمره مردم می‌گذارد چراکه بیمه شخص ثالث اجباری است و لذا هر درصدی که به آن اضافه می‌شود باید بر مبنای یک آنالیز و بررسی و تحقیقات میدانی و علمی باشد.

اشرفی افزایش نظارت‌ها در حوزه بیمه ای بویژه بیمه شخص ثالث و سایر بیمه‌های صنعتی را خواستارشد و افزود: به ازای افزایش حق بیمه شخص ثالث باید تعهداتی هم تعریف شود اما با توجه به موقعیت درآمدی و دریافتی مردم باید نظارت‌ها را بیشتر و برای افزایش قیمتها نیز مبانی را تعریف کنیم.

دبیر شورای عالی تأمین اجتماعی با بیان اینکه نرخ دیه و بیمه شخص ثالث خارج از چارچوب قانونی و علمی تعریف نمی شود گفت: گزارشات شرکت‌های بیمه مبنی بر خسارت ۱۰۷ درصدی از بابت بیمه شخص ثالث باید قابل اثبات و مبانی آن نیز مشخص باشد.

  • نرخ دیه امسال منطقی نیست، مسئولان تجدید نظر کنند

محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تعریف شرکت‌های بیمه از نظر متضرر شدن به خاطر بیمه شخص ثالث باید مشخص شود گفت: باید دید که واقعاً شرکت‌های بیمه از این بابت ضرر کرده اند یا اینکه سودشان کمتر شده است؟!

وی افزایش نرخ دیه را غیرمنطقی دانست و افزود: گرچه ارزش جان انسان بسیار بسیار بالاست اما با این وضعیت جامعه و سبد کالایی مردم این درصد از افزایش هم درست نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش نرخ دیه ساختار خاص خودش را دارد اما دستگاه‌هایی که نرخ دیه را مشخص می‌کنند باید توجه داشته باشند که با این کار آیا به مردم خدمت می‌کنند یا اینکه مردم با این نرخ متضرر می‌شوند؟!

باقری بر لزوم تجدیدنظر در تعیین نرخ دیه تأکید و اظهارکرد: نرخ دیه را مجلس تعیین نکرده اما دستگاه‌های ذیربط در این قضیه باید درمورد نرخ دیه تجدید نظر و بازنگری کنند.

این نماینده مجلس با اعلام اینکه مجلس موضوع خسارت ۱۰۷ درصدی شرکت‌های بیمه را پیگیری خواهد کرد گفت: موضوع مهم تر بحث دیه است که باید بر مبنای علمی و دقیق تعیین شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه می‌توان از کشورهای موفق در حوزه بیمه الگو گیری کرد اظهار داشت: متاسفانه ما در قانونگذاری از تجربه‌های دنیا در این زمینه استفاده نکردیم.

پاسخ دادن