مجلس آینده می تواند راس امور باشد

مجلس آینده می تواند راس امور باشد

احمد خادم المله – مدیر مسئول – یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه دوم اسفند با حضور گسترده مردم پای صندوق های رای برگزار شد و مردم ناراحت از اوضاع اقتصادی به احسن وجه به تکلیف شرعی، قانونی و اجتماعی خود مثل همیشه عمل کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ اسفند ۹۸

پس از این درایت و بزرگواری مردم ، حالا نوبت نمایندگان منتخب در مجلس است که باید به تکلیف خود در قبال آرای مردم عمل کنند. نظر سنجی ها نشان می دهد مردم سال ۹۸ را در شرایطی در پای صندوق های رای حاضر شدند که نه تنها دل خوشی از عملکرد مجلس و دولت در دوره اخیر نداشتند و بلکه از رفتار مجلس در حل مشکلات عمومی جامعه ناراحت بودند اما از آنجا که موقعیت کشور را خطیر و ویژه می دانستند به تکلیف خود عمل کردند و حضوری پر شور در پای صندوق های رای داشتند. یکی از ویژگی های انتخابات دوره یازدهم مثل دوره های قبل سیاست زدگی انتخابات بود و آن چه بیش از همه جلب توجه می کرد ، رقابت جناح های سیاسی و لیست های رنگارنگ جناحی برای کسب صندلی های بیشتری از مجلس بود. در هیاهوی تبلیغات انتخابات باز آن چه کم رنگ شده بود، جایگاه مجلس ، شاخص های نماینده اصلح و ماموریت های نمایندگان در مجلس آینده بود. امیدواریم جنجال های سیاسی انتخابات دوره یازدهم بر مجلس جدید غلبه نکند و مجلس آینده ، مجلسی به معنی واقعی ملی باشد و آنگونه که امام خمینی ( ره ) بارها بر آن تاکید کرده بودند ، مجلسی داشته باشیم که در راس امور باشد و رویکرد اصلی آن توجه به ریشه یابی و رفع مشکلات کشور و مردم باشد.

متاسفانه سیاست زدگی در سال های گذشته آفت بزرگی بود که مجلس ها از آن رنج می بردند و بسیاری از رای گیری های داخل مجلس نیز منبعث از همین سیاست زدگی و جناح بازی ها بود . یکی از ضعف های مجالس گذشته متاسفانه نگاه منطقه ای و محلی به موضوعات و مصوبات مجلس بود و هر نماینده ای تلاش می کرد در مصوبات و حتی ملاقات ها بدنبال کسب امتیاز برای منطقه حوزه نمایندگی خود باشد بلکه بالاتر متاسفانه رد صلاحیت شمار قابل توجهی از نمایندگان کنونی مجلس نشان داد ، آن ها فراتر از منافع ملی و منطقه ای بدنبال کسب منافع شخصی خود بودند ! اگر در صف های مقابل صندوق ها به افرادی که رای می دادند توجه می کردیم ، شاهد بودیم که بسیاری از کسانی که رای می دادند ؛ افراد متوسط و بلکه کم درآمد و محروم جامعه بودند که برغم همه کم لطفی های مسئولان به هزار امید پای صندوق رای آمده بودند تا شاید مجلس آینده باری از روی دوش آنان بر دارد .

امیدواریم مجلس آینده از ابتدای فعالیت بگونه ای پایه گذاری شود که بساط فرصت طلبی ، جناح بازی ، حوزه گرایی و بسیاری از موارد دیگری که در شان مجلس شورای اسلامی نیست در آن برچیده شود . نمایندگان نباید فراموش کنند که چه کسانی به آنان رای داده اند و انتظار آن ها از مجلس جدید چیست ؟ آن ها نباید درد های جامعه و مشکلات اقتصادی و خصوصا اشتغال جوانان را به فراموشی بسپارند و باز بدنبال پیدا کردن شغل برای اطرافیان خود باشند . نماینده مجلس از هر نقطه ای از کشور که به مجلس راه یافته باشد ، یک رای ملی دارد و رای آن باید با رویکرد ملی به حل ریشه ای مشکلات کشور خصوصا معضلات اقتصادی و معیشتی بپردازد . انتظار این است هیات رئیسه جدید مجلس نظارت کافی روی رفتار نمایندگان جدید داشته باشد تا آنچه در مجلس کنونی اتفاق افتاد در مجلس جدید اتفاق نیفتد . یکی از وظایف مهم نمایندگان نظارت بر اجرای دقیق قوانین در سایر قوا است ، تحقیق و تفحص برای ریشه یابی مشکلات از وظایف دیگر مهم مجلس است که متاسفانه در دور اخیر و گذشته نتیجه بسیاری از تحقیق و تفحص ها مسکوت ماند و پیگیری نشد .

آن چه مردم از نمایندگان جدید انتظار دارند همان چیزی است که آن ها در شروع کار در سوگند نامه به آن قسم می خورند . اگر نمایندگان به سوگند خود پایدار باشند و همان ها را رعایت کنند ، بر فرض این که سایر قوا هم مشکل داشته باشند ، مجلس می تواند به کمک مردم رفتار و عملکرد آن ها را اصلاح کند . مردم از عدم تحقق وعده و وعید ها ، گرانی های فزاینده ، محرومیت های گسترده در نقاط مختلف کشور و بازی های سیاسی به جای توجه به منافع عمومی ناراحت هستند و خسته شده اند . مجلس باید به دور از سیاست زدگی به این خواست های مردم توجه کند تا مجلس به جایگاه اصلی خود بازگردد و به معنی واقعی در راس امور قرار بگیرد.

پاسخ دادن