مجلس انگلیس: از برجام پوسته‌ای باقی نمانده است

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی به دولت این کشور توصیه کرده است که «شناخته شدن» سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی را مورد بررسی قرار دهد و به دنبال جایگزینی برای توافق هسته‌ای با ایران، موسوم به برجام باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این گزارش از دولت بوریس جانسون خواسته شده است که رویکرد «سخت‌تری» در قبال تهران در پیش بگیرد و تلاش بین‌المللی برای یک توافق تازه به جای برجام را رهبری کند.

در این گزارش تصریح شده است که دیگر از برجام «پوسته‌ای باقی نمانده» و «قابل ترمیم» نیست.

تام توگندهات، رئیس کمیته روابط خارجی، گفته است، به رغم نیت خوب، برجام توافقی بود که روی پایه‌های ضعیفی بنا نهاده شده است و «به نظر می‌رسد مرگ آن اجتناب ناپذیر است.»

تام توگندهات اضافه کرده است، دولت بریتانیا می‌بایست تلاش کند تا جایگزینی برای برجام به دست بیاورد که مسائل امنیتی منطقه را نیز شامل شود.

وی اضافه کرده است: همه متحدان در منطقه و اروپا به همراه دولت جدید آمریکا می‌بایست گرد هم آمده تا اطمینان حاصل شود که گزینه دیپلماتیک در دسترس کسانی است که در ایران به دنبال راه حلی برای دهه‌ها انزوا هستند.

در حالی کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا خواستار در نظر گرفتن توافق جدید با ایران شده است که هفته گذشته جیک سالیوان، گزینه جو بایدن برای سمت مشاور امنیت ملی، گفته بود دولت جدید آمریکا می‌خواهد با پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای با ایران و مجبور کردن تهران به پیروی از مفاد برجام، ایران را «دوباره محدود» کند.

بر اساس توافق برجام در سال ۱۳۹۴، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود. اما دولت دونالد ترامپ در سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را برگرداند.

در حالی که جو بایدن ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از احتمال بازگشت به برجام خبر داده، مجلس ایران نیز طرح لغو محدودیت‌های هسته‌ای را تصویب کرد که دولت را موظف می‌کند در صورت عدم رفع تحریم‌ها علیه تهران در دو ماه، پروتکل الحاقی برای انجام بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران را متوقف و فعالیت‌های اتمی را توسعه دهد.

پاسخ دادن