مجلس سنا دست ترامپ را برای جنگ با ایران بست

مجلس سنا دست ترامپ را برای جنگ با ایران بست

پایگاه اینترنتی مجلس سنا: اعضای مجلس سنای آمریکا با ۶۴ رای موافق و ۳۵ رای مخالف، بند پیشنهاد شده از سوی تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس برای اضافه کردن به طرح محدود کردن اختیارات جنگی ریاست جمهوری آمریکا را تصویب کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، انتظار می رود  ترامپ این طرح را وتو کند. در صورت وتوی رئیس جمهوری، سنا باید طرح را با دو سوم آرا تصویب کند تا حق وتو از رئیس جمهوری سلب شود. در حال حاضر چند سناتور جمهوریخواه با طرح تیم کین دموکرات موافق هستند؛ اما به نظر نمی رسد این طرح در صورت وتوی رئیس جمهوری، از حمایت دو سوم سناتورهای سنا برخوردار باشد.

پیشتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی خطاب به اعضای سنا گفت به طرح محدود کردن اختیارهای رئیس جمهوری در جنگ با ایران رای مثبت ندهند.

 ترامپ روز چهارشنبه ۲۳ بهمن و در پیامی در توئیتر گفت: «برای امنیت کشور ما بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به طرح قدرت مربوط به جنگ با ایران رای [مثبت] ندهد. ما در مقابل ایران خیلی خوب عمل می‌کنیم و حالا زمان نشان دادن ضعف نیست. اکثریت بالایی از مردم آمریکا از حمله برای کشتن سلیمانی تروریست حمایت کرده‌اند.»
رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اگر دستان من بسته بود، ایران هرکاری دلش می‌خواست می‌کرد. این [طرح] پیام خیلی بدی می‌فرستد. دموکرات‌ها این کار را فقط برای خجل کردن حزب جمهوری‌خواه می‌کنند. نگذارید چنین چیزی روی دهد!»

شوی آمریکایی با موضوع محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ

هرچند احتمال نمی‌رود این اقدام حمایت کافی را برای مقابله با حق وتوی ترامپ به دست آورد، اما انتظار می‌رود تصویب این قطعنامه در سنا نشان دهنده یک اقدام نادر برای محدود کردن اختیارات قانونی این رئیس جمهور باشد.

پاسخ دادن