مجلس هم نتوانست بازار خودرو را سامان دهد

قیمت خودرو

قریب به ۹ ماه از فعالیت مجلس یازدهم می‌گذرد، برغم شعارهای مجلس در خصوص ساماندهی بازار خودو و ایجاد ثبات در این بازار، وضعیت بازار خودرو همچنان آشفته است و مجلس هم نتوانسته سر و سامانی به بازار این صنعت مهم کشور بدهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اسفند ۹۹

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید قانون‌گذاری در حوزه ساماندهی صنعت خودرو و نظارت و اجرای آن تا حد زیادی ثبات و آرامش را به صنعت و بازار خودرو برمی‌گرداند. این در حالی است که در مجلس یازدهم همچنان بر سر طرح ساماندهی بازار خودرو اختلاف نظر وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین شعار‌های نمایندگان مجلس یازدهم، نظم و نسق‌دادن به بازار خودرو بود، اما با گذشت بیش از ۹ ماه از عمر این مجلس، همچنان بازار خودرو آشفته است. نه تنها صنعت و بازار خودرو به ثباتی نرسیده که حتی مردم هم به‌عنوان مصرف‌کنندگان نمی‌دانند چه در انتظار بازار خودرو است و چه تصمیمی در این باره باید بگیرند.

هرچند کمیسیون صنایع مجلس یازدهم بلافاصله پس از شروع به‌کار خود کمیته‌ای را برای ساماندهی صنعت خودرو شکل داد و روح‌الله ایزدخواه را به‌عنوان رئیس آن انتخاب کرد، اما این نماینده تهران چندی پیش گفت بهتر بود تابستان طرح ساماندهی صنعت خودرو در صحن مطرح می‌شد، ولی کمیسیون کار را عقب انداخت.

چند روز دیگر وارد سال ۱۴۰۰ می‌شویم اما طرح ساماندهی بازار خودرو همچنان در راهروهای مجلس خاک می‌خورد و بازار خودرو در نتیجه نوسانات ارزی راکد باقی مانده است. مجلس هنوز طرح و برنامه مشخصی را برای ساماندهی بازار خودرو ارائه نکرده است و هر چه بوده در حد شعار نمایندگان بوده است. نهایت اینکه گاهی طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو را مطرح می‌کنند تا شاید مردم بپذیرند که مجلس برای ساماندهی این بازار آشفته کاری انجام می‌دهد!

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع درباره طرح بر زمین مانده ساماندهی بازار خودرو می‌گوید، یکی از عمده دلایلی که باعث شده طرح ساماندهی صنعت خودرو که در کمیسیون صنایع مجلس کلید خورده بود به عقب بیفتد این است که طرح مشابهی در مجلس دهم آماده شده بود و برای شورای نگهبان ارسال شده و این طرح به مجلس اعاده شد. همین امر منجر به تعویق بررسی طرح مورد نظر مجلس یازدهم شد.

طرح مجلس یازدهم با طرح مجلس قبلی تفاوت دارد

وی در پاسخ به اینکه گویا اختلاف‌نظر‌ها در کمیسیون در به نتیجه‌نرسیدن طرح تاثیرگذار بوده است؟ گفت: بیشتر اختلاف ‌نظر اعضا بر سر این بود که عده‌ای از همکاران می‌گفتند طرح جدید خود را در طرح نمایندگان مجلس دهم که البته برخی از آنها اکنون هم نماینده هستند ادغام کنیم و در قالب یک طرح مشترک کارمان را ارئه کنیم. برخی همکاران دیگر معتقد بودند ایرادات طرح قبلی را رفع کنیم و دوباره آن را به جریان بیندازم و از طرفی دیگر، طرح خودمان را در مسیر بررسی و ارسال به شورای نگهبان قرار دهیم. از این‌رو اختلاف‌نظر دوستان خیلی ریشه‌های محتوایی ندارد.

نماینده شیروان تصریح کرد: آخرین تصمیمی که در کمیسیون صنایع گرفته شد این بود که چون ماهیت دو طرح تا حد زیادی با هم تفاوت دارند، طرحی که از مجلس دهم معطل مانده را اصلاح کنیم و در ادامه طرحی که نمایندگان مجلس یازدهم در کمیسیون صنایع دنبال می‌کنند را جداگانه به نتیجه برسانیم.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: ما در کمیسیون خیلی نمی‌توانیم طرحی که شورای نگهبان به ما اعاده داده را نگه داریم و باید در اسرع وقت اصلاح و برای رای‌گیری به صحن مجلس بفرستیم. به اعتقاد من اگر این مسیر را به‌درستی طی کنیم حتماً طرح مجلس یازدهم در خصوص ساماندهی صنعت خودرو هم سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

جدی یادآور شد: هرچند اسم دو طرح خیلی به هم نزدیک است، اما طرحی که آقای ایزدخواه دنبال می‌کند بیشتر روی میزان عرضه و قیمت‌گذاری خودرو متمرکز شده است که طرح قبلی این ماهیت را ندارد. به‌طور مثال طرح جدید روی عرضه خودرو در بورس نظر دارد، اما طرح قبلی بحث‌هایی روی واردات خودرو داشت. اینکه گفته شود هر دو طرح اسم ساماندهی را یدک می‌کشند پس بهتر بود طرح جدید مطرح نمی‌شد، نادرست است.

وی در ادامه عنوان کرد: اگر به بودجه نمی‌خوردیم شاید طرح اولی در خصوص ساماندهی بازار خودرو به نتیجه می‌رسید که مطمئناً در آن صورت طرح دوم هم جلوتر می‌افتاد، اما با وضع موجود به احتمال فراوان طرح در فروردین ۱۴۰۰ دنبال خواهد شد.

مشکلات بازار خودرو برطرف می‌شود؟

نایب رئیس کمیسیون صنایع در پاسخ به اینکه آیا می‌توانید قاطعانه به مردم قول دهید که به نتیجه‌رساندن این دو طرح، ثبات را به بازار خودرو برخواهد گرداند؟ گفت: فقط و فقط هدف همین است. حالا اینکه چقدر از مشکلات کم شود را دقیق نمی‌شود گفت، ولی به اعتقاد من قانون‌گذاری در این حوزه و نظارت و اجرا تا حد زیادی ثبات و آرامش را به صنعت و بازار خودرو برمی‌گرداند، چون برای جلوگیری از خیلی از ضعف‌های موجود برنامه هدفمند و ویژه‌ای دیده شده است.

جدی در پایان خاطرنشان کرد: در طرح مجلس یازدهم در خصوص بازار خودرو، اولویت واگذاری خودرو به افرادی است که ماشین ندارند. بنا داریم عرضه خودرو را به بورس ببریم در آن صورت افرادی که چند سالی است گواهینامه دارند، اما از خرید خودرو محروم ماندند یا افرادی که خودرو ندارند و سال‌ها خرید و فروشی نداشتند را در اولویت ثبت‌نام بگذاریم تا این مشتریان زودتر به خودرو با قیمت واقعی‌تر برسند.

پاسخ دادن