مجموعه عریض و طویلی که پروتکل در آن رعایت نمی شود!

 اضافه کاری اجباری در پالایشگاه تهران باعث تبدیل این مرکز صنعتی به  یکی از مراکز شیوع کرونا در هفته های آتی خواهد شد که یقینا در روند تامین سوخت پایتخت تاثیر مخربی برجای خواهد گذاشت. 

تهران- اقتصادبرتر – ۰۱ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، پالایشگاه تهران شرکت پالایش نفت ایرانی است، که ظرفیت پالایش آن ۲۳۵ هزار بشکه در روز می‌باشد. این پالایشگاه در سال ۱۳۴۶ تأسیس شد و در حال حاضر مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی و شمالی است، که تأسیسات آن در جنوب تهران مستقر می‌باشد.

 پیش از این در مردادماه سال جاری ، آرمانفر مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران در نشست خبری گفت : به دلیل خطرات ذاتی که در فضای پالایشگاهی محتمل است در شرکت پالایش نفت تهران تمامی پروتکل های ایمنی رعایت شده است.

وی در مورد نگرانی هایی که درباره اتفاقات غیرمترقبه در شهر تهران مطرح می شود اظهارداشت: من در آن موارد صحبتی ندارم اما در مورد آنچه به من سپرده شده است اطمینان می دهم که هیچ خطری پالایشگاه نفت تهران را تهدید نمی کند و ما در حال حاضر با قدرت داریم کار می کنیم به طوری که طی بیست و هشت روز تعمیرات اساسی واحدهای ایزوماکس و هیدروژن شمالی شرکت پالایش نفت تهران را انجام دادیم.

علی رغم آنکه وی تاکید کرد :در طول دوره تعمیرات پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا کارکنان به ویروس کرونا به شدت و با دقت اعم از تست سلامت افراد و در اختیار قراردادن وسایلی همچون ماسک و غذا و نوشیدنی حفاظت شده و در نظر گرفتن فاصله اجتماعی  و ضدعفونی محیط در کانکس ها، رستوران ها و سرویس های ایاب و ذهاب رعایت شد، اما یکی از کارکنان این مجموعه طی تماسی با سایت اقتصادبرتر اظهار داشت:  علی رغم مصوبه ۷۰-۳۰ و ۷ ساعت کاری مصوب ستاد کرونا متاسفانه در پالایشگاه تهران با ۳۵۰۰ نفر پرسنل ساعت کاری ۶:۳۰ تا ۱۶:۳۰ ( اضافه کاری اجباری) میباشد که ترس آن می رود یکی از مراکز شیوع کرونا در هفته های آتی همین مرکز صنعتی باشد که یقینا در روند تامین سوخت پایتخت تاثیر مخربی برجای خواهد گذاشت .

لازم بذکر است ۸۵٪کارمندان شرکت از سرویسهای اتوبوس و‌مینی بوس استفاده می کنند که رعایت پروتکلهای بهداشتی در آنها تقریبا نزدیک به صفر است ! و همین امر می تواند با اوج گرفتن دوباره تلفات و مبتلایان به کرونا فاجعه بوجود آورد.

‏وی همچنین گفت: بعلت بعد مسافت،  کارکنان باید با سرویس ایاب و ذهاب در محل کار خود حاضر شوند اما بجای اینکه ساعت ۱۳:۳۰ یا حتی ۱۴:۳۰ سرویس داشته باشند سرویسهای این ساعتها را به میدان های اصلی محدود کردند،  یعنی کارمندی که ۵:۳۰ صبح سوار سرویس شده و‌منزلش کرج است تازه باید با استفاده از مترو خود را به مقصد برساند.

برخی از کارکنان با استفاده از خودروی شخصی در محل کار حاضر می شوند اما تعداد بسیاری نیازمند استفاده از سرویس های ایاب و ذهاب پالایشگاه هستند که استرس زیادی را بخاطر شرایط کرونایی حاضر تحمل می کنند.

‏تعداد کارکنان پالایشگاه نفت تهران حدود ۳۵۰۰ نفر هستند که پیش از این ۴ شیفت هشت ساعته فعالیت می کردند و البته علی رغم مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر کاهش ساعات کاری طبق پروتکل های بهداشتی تازه کارکنان با نوبت کاری سه شیفته ۱۲ ساعت فعالیت کاری دارند.

‏کارکنان روز کار حدود ۲/۳ نفرات را تشکیل می دهند که عملا بخاطر هزینه های زندگی و  اجبار در ساعت استفاده از سرویسهای ایاب و ذهاب مجبورهستند برای  پر کردن ساعات اضافه کاری ساعات بیشتری را در مجموعه فعالیت کنند.

*‏پروتکل ها خیلی نیم بند رعایت میشود

‏در پاسخ به خبرنگار اقتصادبرتر در خصوص چگونگی رعایت پروتکل بهداشتی در پالایشگاه نفت تهران کارکنان اذعان داشتند که تنها در ساختمان اصلی که مدیریت حضور دارد ، محلول ضد عفونی کننده در دسترس همگان قرار دارد.

از سوی دیگر ‏همین که مصوبه ۷ ساعت کار در این مجموعه  رعایت نمی شود، خود گویای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است.

و امروز باخبر شدیم متاسفانه با عدم رعایت نکات بهداشتی، آمار مبتلایان کرونایی این مجموعه افزایش یافته است و فاحعه در حال رخ دادن است . کارکنان این مجموعه می گویند: نماز جماعت و فعالیتهای جنبی تعطیل نشده است و سرویسهای ترابری پالایشگاه تهران همچنان مشکل دارند  و بیماری کووید-۱۹  به شدت در حال انتشار به بخش های مختلف این مجموعه می باشد. آمارها نشان می دهد  تا مرداد ماه تنها ۲۰ نفراز کارکنان مبتلا شده بودند و در حال حاضر فقط در یکی از ادارات ستادی از ۳۸ نفر ۷ نفر مبتلا شده اند و وضعیت دو تن از آنان  با اینکه  در روزهای اول بیماری قرار دارند اما حالشان  وخیم گزارش شده است.

کارکنان می گویند: درمانگاه پالایشگاه نیز با بی توجهی هر یک از کارکنانی که با علائم اولیه بیماری مراجعه می کنند را با توجیه اینکه علائم سینوزیت است مرخص می کند  و حتی  دو تن از کارکنان کرونایی که حالشان  وخیم گزارش شده است نیز جزو همان بیمارانی بوده اند که به تشخیص درمانگاه تنها مشکل سینوزیت داشته اند! متاسفانه  این مجموعه با وضعیت  بغرنجی روبروست اما سیاستهای آنان برای رعایت پروتکل بهداشتی به طور جدی تغییری نکرده است.

لازم به یادآوری است که از اداره  ۳۵ نفره ، تست کرونای سه نفر مثبت بوده است و ۱۲ نفر مشکوک به ابتلای بیماری کرونا تشخیص داده شده اند و این یعنی حدود ۴۲٪ از پرسنل که رقم کمی نیست اما  مدیران معتقدند نیازی به قرنطینه افراد نیست! و اعلام کرده اند که افراد در محل کار حضور داشته باشند!

نکته قابل توجه اینکه  طبق پروتکل درمانی کسانی که در محل اداره قرنطینه می شوند باید نیمه وقت فعالیت کنند و از سرویس بهداشتی مجزا استفاده نمایند و در عین حال استفاده از امکانات آبدارخانه برای آنان ممنوع است، برای تردد از منزل به محل کار نیز از خودروی شخصی استفاده نمایند،  که هیچکدام از این موارد برای پرسنل امکان پذیر نیست. اینطور به نظر می رسد که یکی دو مسئول بطور لجوجانه اصرار به همه گیری بیماری کرونا در میان کارکنان دارند!

پاسخ دادن