مجوز ورود منصوبان رهبری و اساتید حوزه به انتخابات ریاست جمهوری

با موافقت نمایندگان مجلس، دارندگان حکم مستقیم از رهبر انقلاب و منصوبان ایشان می‌توانند به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و با پیشنهاد ابراهیم رضایی نماینده دشتستان با الحاق یک بند به ماده (۱) این طرح با ۱۸۴ رأی موافقت کردند که بر اساس آن، دارندگان حکم مستقیم از رهبر انقلاب و منصوبان رهبری می‌توانند به عنوان کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کنند.

اساتید و مدرسین حوزه علمیه می توانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند اساتید و مدرسین حوزه علمیه نیز بتوانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند.

نمایندگان با الحاق یک بند به ماده یک طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با ۱۳۶ رأی موافق، ۸۵ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در این بند الحاقی آمده است: اساتید دانشگاه با رتبه استاد تمام، دانشیار با ۱۰ سابقه تدریس و مدرسین حوزه علمیه با ۱۰ سال سابقه تدریس در سطوح عالی حوزه های علمیه می توانند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده پیشنهاد دهنده این بند الحاقی بیان کرد: شرایطی که برای ثبت نام نامزدی ریاست جمهوری درنظر گرفته ایم محدود به مناصب قوای سه گانه شده است. در واقع نخبگان علمی بیرون از این سه قوه اگر بخواهند به کرسی ریاست جمهوری برسند باید حتما از سه کانال قوه مقننه، قوه قضائیه و قوه مجریه وارد شوند.

وی ادامه داد: افراد علمی سیاسی در دانشگاه ها و حوزه های علمیه، همچنین مراکز علمی وجود دارند که می توانند با ایده های نو و جدید وارد عرصه انتخابات شوند.

پاسخ دادن