محافظ اشرف غنی : تصاویر فرار غنی با دلار‌ها را منتشر می‌کنم

محافظ ویژه اشرف غنی مدعی شد: نجاتم دهید تا تصاویر فرار او را با بسته‌های دلار منتشر کنم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مهر ۱۴۰۰

ژنرال عطا شریفی، محافظ ویژه محمداشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، که تحت تعقیب شبه‌ نظامیان طالبان قرار دارد، ادعا کرد، در صورت انتقال به مکان امنی تصاویر فرار غنی را با بسته‌های پول منتشر خواهد کرد.

شریفی که این ادعا را در گفت‌وگو با روزنامه بریتانیایی دیلی میل مطرح کرد، وی توضیح داد که روز ۱۵ اوت ( ۲۴ شهریور ) و پیش از حضور اشرف غنی در نشست امنیتی با موضوع «نحوه دفاع از کابل در برابر حمله طالبان» از کاخ ریاست جمهوری به ساختمان وزارت دفاع رفته بود تا تدارک لازم را برای حضور او انجام دهد ولی در تماسی به او اطلاع داده‌اند که رئیس جمهوری به فرودگاه رفته است.

محافظ ویژه محمداشرف غنی گفت : از طریق محتوای یکی از دوربین‌های مداربسته فعال در کاخ ریاست جمهوری به تصاویری دست یافته که نشان می‌دهد، یکی از کارکنان بانک مرکزی افغانستان پیش از گریز اشرف غنی، کیسه‌های بزرگی را برای او آورده که حاوی میلیون‌ها دلار آمریکا بوده است.

شریفی یادآور شد، این بسته‌های «سنگین» در واقع دلارهایی بودند که قرار بود بانک مرکزی روز پنجشنبه و مطابق برنامه هفتگی به بازار ارز تزریق کند.

محافظ ویژه اشرف غنی خاطر نشان کرد، هرگز فکر نمی‌کرده او این کار را بکند ولی در عین ناباوری، اشرف غنی پول‌ها را گرفت و از کشور فرار کرد. او تصریح کرده که در صورت انتقال به یک مکان امن، شواهد مرتبط با ادعای خود را منتشر خواهد کرد.

طالبان: از اقامتگاه‌های مسئولان سابق بیش از ۱۲ میلیون دلار پول و شمش طلا پیدا کرده اند. پیش تر خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول در سفارت روسیه در کابل ادعا کرده بود که غنی با بسته‌هایی مملو از پول کشور را ترک کرده و حجم پول‌ها به قدری بوده که مقداری از آنها در پرواز حامل او جا نشده است.

غنی پس از خروج از افغانستان با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد، «برای جلوگیری از خونریزی» کشور را ترک کرده است. محل اقامت او تا ۱۸ اوت نامشخص بود تا اینکه امارات عربی متحده خبر داد که بر پایه انگیزه‌ «بشردوستانه» میزبان اشرف غنی و خانواده‌اش شده است.

پاسخ دادن