محاکمه متخلف یا نظام؟

محاکمه متخلف یا نظام؟
اقتصادبرتر

احمد خادم المله -مدیر مسئول – مدت‌هاست محاکمه مدیران و افراد منتسب به نظام به اتهام اختلاس، سوء استفاده مالی، اخلاقی یا… در بین محاکمه‌های جمهوری اسلامی ایران در صدر اخبار رسانه‌های همگانی داخلی و خارجی قرار دارد، در بین این افراد از محاکمه وزیر سابق، شهردار، مدیران عامل بانک‌ها و شرکت‌ها و مدیر کل و غیره فراوان وجود دارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ مرداد ۹۸

گرچه محاکمه این افراد امری طبیعی و مرسوم در همه دنیاست و افراد متخلف قطعا باید محاکمه شده و به سزای اعمال خود برسند و حقوق بیت المال و حق الناس از آنان پس گرفته شود اما چند نکته در محاکمه افراد منتسب به نظام ضروری است. گاه اخبار محاکمه و تخلفات قبل از قطعیت حکم افراد توسط رسانه‌های همگانی مختلف منتشر می‌شود که جنبه سیاسی دارد، به این معنی که روزنامه‌های وابسته به جناح‌های سیاسی و گروه‌ها سیاسی رقیب بر اساس اینکه فرد متخلف که محاکمه می‌شود وابسته به چه جناح و گروهی است تلاش می‌کنند، موضوع تخلف را بسیار بزرگ کنند و به اشکال مختلف اخبار آن را پوشش می‌دهند.

در این میان رسانه‌های معاند نیز که همواره به دنبال سوژه برای هجمه به نظام جمهوری اسلامی ایران هستند،اخبار را از رسانه‌های سیاسی داخلی گرفته و با شایعات جانبی پر و بال داده و گسترده تر توزیع می‌کنند. نکته مهم اینکه اخبار منفی محاکمه متخلفان وابسته به نظام بیش از سایر خبرها در رسانه‌های همگانی جهانی بازتاب دارد. به‌عنوان مثال اخبار مربوط به ارتکاب قتل توسط نجفی شهردار تهران از جمله خبرهایی بود که بازتاب جهانی پیدا کرد و شایعات و حواشی فوق العاده زیادی داشت که بسیاری از آنها صحت نداشت. هدف رسانه‌های خارجی از بزرگنمایی این نوع اخبار صرفنظر از اینکه معمولا تخلف یک مدیر وابسته به نظام به هر میزان که سمت وی بالاتر باشد از نظر خبری برای افکار عمومی در برگیری و جذابیت دارد، آنها تلاش دارند به طور مستقیم و غیر مستقیم به مخاطبان داخلی و خارجی خود القاء کنند که فساد در نظام جمهوری اسلامی گسترش یافته و مدیران نظام جمهوری اسلامی صرفنظر از اینکه وابسته به چه جناحی باشند، اموال مردم را غارت می‌کنند که نتیجه این نوع تبلیغات یاس و نومیدی مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

متاسفانه مسئولان سیاسی نظام خصوصا در قوه قضائیه به این مهم توجه ندارند که با بزرگنمایی محاکمه یک مسئول از هر جناح یا در هر سطحی که باشد، در حقیقت از دید رسانه‌های بیگانه و حتی برخی رسانه‌های داخلی فرصتی برای محاکمه نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده اند که پیام اصلی آن سوء مدیریت در نظام و فساد مسئولان است. با تداوم این روند ما هر هفته و برخی اوقات هر روز نظام جمهوری اسلامی ایران را نزد افکار عمومی محاکمه می‌کنیم و مردم را غیر مستقیم در باره صحت کارکرد نظام به قضاوت می‌طلبیم.

نتیجه چنین رفتاری این خواهد شد که عوام در جامعه تصور کنند اکثریت مسئولان نظام تخلف دارند و فاسد هستند و به آنان بی اعتماد شوند. در حالیکه حقیقت این نیست و این نوع تخلفات مربوط به درصد بسیار کمی از مسئولان است اما رفتار رسانه ای ما به گونه ای رقم می‌خورد که به دست خودمان هر هفته و هر روز نظام را محاکمه می‌کنیم.

در این شرایط لازم است، مسئولان اجرایی خصوصا قوه قضائیه و مدیریت رسانه ای کشور تدابیر خاصی برای پوشش اینگونه اخبار اتخاذ کنند که افکار عمومی به اشتباه نیفتد و تصور غلطی از عملکرد مسئولان پیدا نکنند. کافی است یک نظر سنجی ساده در این شرایط انجام دهیم تا باور کنیم با عملکرد اشتباهی که داشته ایم، نا خواسته افکار عمومی را در بد مسیری هدایت کرده و سوژه مناسبی در اختیار دشمن گذاشته ایم تا نسبت به نظام و عملکرد حتی نیروهای خدوم کشور بدبین شوند. تا دیر نشده سریعتر اقدام کنید. 

پاسخ دادن