محدودیت تردد شبانه تا پایان سال ادامه دارد

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: میزان ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان‎ها یک‌چهارم و میزان مرگ و میر حداقل یک‌سوم کاهش داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت در نشست خبری مجازی با خبرنگاران، با تشکر از مردم به دلیل رعایت دستورالعمل های بهداشتی، گفت:میزان ورودی به بیمارستانها به کمتر از یک چهارم و میزان مرگ و میر حداقل به یک سوم کاهش یافته است.  تجربیات ۱۱ ماهه اخیر نشان داده است هرگاه رعایت نکات لازم را نداشتیم با خیز بیماری روبرو بوده ایم؛ ضمن اینکه بعد از رعایت نکات بهداشتی، تجمعات زیر یک سقف فضای فاقد تهویه مناسب مهمترین عامل انتقال و سرایت کروناست.  اکنون ۴۰۰ شهر کشور در وضعیت زرد و ۴۳ شهر وضعیت نارنجی دارند، ۱۸ شهر نارنجی در استان مازنداران قرار دارند و این نشان می‌دهد که پیک سوم در این استان آغاز شده است.

رئیسی افزود:در خصوص واکسنی که  وارد کشور خواهد شد بحث قیمت نیست بلکه زیر ۱۰ دلار خواهد بود.۱۵ میلیون ۸۰۰ هزار دوز واکسن را پیگیریی‌می‌کنیم و امیدواریم تا پایان سال و آغاز سال جدید واکسن وارد کنیم.  محدودیت به خاطر این ایجاد می شود تا از شاخص های افزایش بیماری جلوگیری کنیم. برآوردی که همه روسای دانشگاه‌ها کردند مهمترین و کم هزینه ترین راه محدودیت های شبانه بوده بوده است. محدودیت‌ها تا زمانی ادامه دارد که موثر باشد و با توجه به ویژگی فصل زمستان معمولا در و پنچره بسته است و مردم دور هم جمع می‌شوند و باعث افزایش بیماری می‌شود.

  • محدودیت شبانه تا پایان سال در کل کشور وجود دارد

رئیسی ابراز داشت: قبلا این محدودیت‌های شبانه در شهرهای قرمز بود و الان در کل کشور ساعت ۲۱ محدودیت اجرا می‌شود و تا پایان امسال محدودیت شبانه ادامه خواهد داشت. حدود ۸۶۰ بیمار بسیار بدحال در مراقبت ویژه داریم و  ۱۰ روز آینده نیز باید عدد مرگ و میر به زیر ۹۰ مرگ  در روز برسد، هیچ عاملی به تنهایی در کاهش میزان ابتلا و بستری و مرگ و میر موثر نیست. در مهرماه میزان تست را از ۲۲ هزار به بیش از ۴۰ هزار تست رساندیم و ۱۴ آبان ۶۴ شهر قرمز و در یک آذر ۱۶۰ شهر را قرمز اعلام کردیم، در نیمه دوم آذر شاهد افت بیماری بودیم و بعد طرح شهید سلیمانی  آغاز و ادامه دارد.

  •  نگران پیک کرونا در بهمن و اسفند هستیم

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه میزان رعایت پروتکل ها به بیش از ۸۶ درصد رسیده است، ابراز داشت:کشور بسیار مستعد است در اواخر بهمن و اوایل اسفند  شاهد پیک کرونا باشد. وی در خصوص فعالیت مدارس، افزود: چند پیشنهاد وجود داشت؛ در خصوص آزمون ها این  به ستاد مقابله با کرونای استانها واگذار شد؛مبنی بر اینکه آزمون‌های نهایی را با رعایت شیوه نامه‌ها برگزار کنند. در دانشگاه‌ها اجازه امتحان حضوری نمی‌دهیم چون خوابگاه وجود دارد و عامل انتقال است. اما در خصوص مدارس ستاد استانی مقابله با کرونا تصمیم می‌گیرد و بحث امتحان نهایی به صورت حضوری با رعایت شیوه نامه ها فکر کنم خیلی موردی ندارد.

وی در خصوص اولویت افراد برای تزریق واکسن کرونا، گفت: اولویتها مشخص شده و باید در ستاد ملی مصوب کنیم. همه دنیا بر اساس اولویت‌ها موجود، تقریبا این موضوع مشترک است.  افراد در معرض اسیب افرادی مانند کادر بهداشت و درمان هستند، افراد سالمند و سالمند بالای ۷۵ سال و افراد سالمندی که تنها زندگی می‌کنند، بیماری صعب العلاج دارند و شیمی درمانی می‌شوند و افراد دارای چندین بیماری زمینه‌ای هستند. رئیسی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تفکر ایمنی جمعی با ابتلای همه افراد به کرونا را اخلاقی نمی‌دانیم و تایید نمی‌کنیم، متذکر شد: اینکه بگوییم همه درگیر بیماری شوند کاملا غیر اخلاقی است و دنبال چنین سیاستی نیستیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به دیگر گروه های در اولویت تزریق واکسن کرونا،افزود: ۸میلیون سالمند در کشور داریم و حدود یک میلیون افراد پر خطر داریم و افراد دارای بیماری سرطان، جانبازان و .. ۲ میلیون نفر می شوند و برخی مشاغل نیز پر ریسک هستند. وی معلمان، نیروی انتظامی، زندانها را از جمله اولویتهای دیگر برای واکسن کرونا عنوان کرد و گفت: حداقل ۲۱ میلیون نفر در کشور  باید واکسن تزریق کنیم که باید به هر فرد ۲ دوز واکسن بزنیم که در نتیجه باید ۴۲ میلیون واکسن داشته باشیم. رئیسی با بیان اینکه فرمول لازم برای ارائه واکسن کاملا آمده است و نرم افزاری تهیه شده، افزود: این نرم افزار به ما نشان می‌دهد که هر شهرستان چه تعداد واکسن باید استفاده کند.

وی اضافه کرد: واکسن نوترکیبی که در رازی در حال ساخت است، امیدواریم در چند هفته آینده مجوز فاز انسانی را بگیرد و شانس تولید انبوه واکسن‌های نوترکیب بسیار بالاست. معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه واکسن ایرانی پلتفرم ویروس غیر فعال است و در فاز یک به سه نفر تزریق شده است، متذکر شد: هدف اصلی فاز یک انسانی اثر بخشی واکسن نیست بلکه اطمینان از ایمن بودن واکسن است؛بنابراین ارزیابی در فاز یک ایمنی واکسن است.

پاسخ دادن