محصولات فولادی از بورس کالا حذف می‌شوند؟

خبر خوش فولادی، صادرات بدون دریافت مجوز

به نظر می‌رسد خبر خروج دستوری محصولات فولادی از بورس کالا صحت دارد و قرار است نرخ دستوری و تعزیراتی جایگزین تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضا شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ مرداد ۹۹

بازگشت فولاد به دوران غیرشفافیت؟

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصادبیدار، طی پیگیری‌ها به نظر می‌رسد خبر خروج دستوری محصولات فولادی از بورس کالا صحت دارد و قرار است نرخ دستوری و تعزیراتی جایگزین تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا شود.
با این حساب باید ببینیم اعضای هیئت مدیره بورس کالا اعم از فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن و … توان ایستادگی در مقابل اجرایی شدن این خبر را دارند یا امکان بازگشت به تعیین نرخ دستوری وجود دارد.

تکرار آتی سکه این بار با فولاد

این خبر در حالی منتشر می‌شود که طی سال‌های گذشته به دفعات شاهد تصمیمات یک‌شبه در خصوص معاملات بورس کالا و عواقب این تصمیمات در ماه‌های بعدی بودیم.
برای مثال میتوان به حذف یک‌شبه معاملات آتی سکه به بهانه سیگنال‌دهی این معاملات به بازار فیزیکی اشاره کرد‌. نکته حائز اهمیت این است که یک ماه پس از بسته شدن معاملات آتی سکه در بورس کالا نرخ این محصول در بازار آزاد دوبرابر شد و اشتباه بودن سناریوی مذکور را به رخ تصمیم‌گیرندگان کشید؛ با این حال پس از گذشت ۳ سال، آتی سکه هنوز به تالار نقره ای بازنگشته است.

کنترل نرخ فولاد در بازار آزاد به چه قیمتی؟

در تمامی بورس‌های معتبر بین‌المللی قدم‌هایی جهت شفافیت بیشتر در خرید و فروش محصولات برداشته می‌شود، با این حال در اقتصاد ایران همواره تصمیمات به سمتی پیش می‌روند که مُسَکِّن لحظه‌ای برای مشکلات بوده و در طولانی مدت مشکلات بزرگ‌تری را به دنبال دارند. راه حل کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد، تخریب شفافیت نرخ این محصولات در بازار سرمایه‌ای که نماد شفافیت بوده نیست.

اصرار بر تکرار تصمیمات اشتباه!

در تابستان ۹۷ با اصرار بر نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز یا همان #دلار_جهانگیری ، اختلاف قیمتی در بورس کالا و بازار آزاد وجود داشت که نتیجه آن شکل‌گیری رانتی ۱۸۰۰ میلیارد تومانی در طول ۳ ماه شد؛ چراکه محصولات در بورس کالا با دلار جهانگیری قیمت‌گذاری می‌شد اما در بازار آزاد به نرخ دلار آزاد به فروش می‌رفت. درواقع پافشاری بر نرخ‌گذاری دستوری با دلار ۴۲۰۰ تومانی و ایجاد سقف قیمتی، نه‌تنها باعث کاهش التهاب در بازار آزاد نشد؛ بلکه زمینه ایجاد رانتی عظیم را برای عده‌ای فراهم کرد.

با این اوصاف باید ببینیم مسئولان بار دیگر آزموده را می‌آزمایند یا از تجربیات پیشین درس خواهند گرفت!

پاسخ دادن