محکومیت سهیل شهیدی در آمریکا به دلیل نقض تحریم‌ها

محکومیت سهیل شهیدی در آمریکا به دلیل دور زدن تحریم‌ها

سید سجاد شهیدیان که در ایران با نام سهیل شهیدی شناخته می‌شود، به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا از طرف وزارت دادگستری این کشور به تحمل ۲۳ ماه حبس محکوم شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد یک شهروند ایرانی به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا به تحمل ۲۳ ماه حبس محکوم شده است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده این وزارتخانه امروز «سید سجاد شهیدیان» را که ۳۳ سال سن دارد «به دلیل نقش ایشان در انجام مبادلات مالی در نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران» به تحمل ۲۳ ماه حبس محکوم کرد. طبق این بیانیه، این حکم روز پنجشنبه در دادگاه منطقه‌ای «مینیاپولیس» در ایالت مینه‌سوتا صادر شده است.

«جان دیمرز»، دستیار وزیر دادگستری آمریکا در امور امنیت ملی پنجشنبه گفت: «حکم امروز باید دیگر کسانی که قصد نقض تحریم‌ها را دارند از قدم گذاشتن در مسیر آقای شهیدیان منصرف کند.»

«اریکا مک‌دونالد»، دیگر دستیار وزیر دادگستری آمریکا هم گفت: «آقای شهیدیان بنیان‌گذار و مدیر عامل یک شرکت خدمات مالی بوده که از تاکتیک‌های فریبکارانه برای دور زدن تحریم‌هایی که به صورت قانونی علیه ایران وضع شده‌اند استفاده می‌کرده است. چنین اقداماتی جرم محسوب می‌شوند و امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازند.»

سید سجاد شهیدیان کیست؟
سید سجاد شهیدیان سهیل شهیدی موسس پیمنت 24

سید سجاد شهیدیان که در ایران با نام سهیل شهیدی شناخته می‌شود، متولد سال ۶۵ است و در رسانه‌ها با عناوینی مانند “کارآفرین موفق” و “کارشناس بانکداری الکترونیکی” معرفی می‌شود. وی، مدیر ایرانی یک شرکت صرافی است که پیشتر در بریتانیا بازداشت و به آمریکا مسترد شده بود و روز دوشنبه ۱۸ مه (۲۹ اردیبهشت) در دادگاهی در ایالت مینه‌سوتا تفهیم اتهام شد.

شهیدیان ۳۳ ساله مدیر عامل و بنیانگذار شرکت صرافی payment24 متهم به انجام معاملاتی شده که به گفته دادستانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال می نویسد که براساس اسناد دادگاه، شهیدیان در جلسه روز دوشنبه در دادگاه اعلام بی گناهی کرد. او و وحید والی، یکی دیگر از مدیران شرکت، در شش مورد از جمله پولشویی، کلاهبرداری بانکی و سرقت هویت متهم شده‌اند. به گفته دادگاه آقای والی در این پرونده دستگیر نشده و “فراری” است.

سید سجاد شهیدیان که در ایران با نام سهیل شهیدی شناخته می‌شود، در رسانه‌ها با عناوینی مانند “کارآفرین موفق” و “کارشناس بانکداری الکترونیکی” معرفی می‌شود و در سال‌های گذشته در برنامه‌ها و همایش‌های زیادی به عنوان سخنران شرکت داشته است.

شهیدیان چه زمانی دستگیر شد؟
اسفند سال ۱۳۹۸ حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، در توییتی خبر داده بود که آقای شهیدیان “بنا به تصمیم شخصی، اتهام اصلی نقض مقررات تحریمی و در نتیجه، استرداد به آمریکا را پذیرفته است. سفارت طی ملاقات اخیر در زندان، مخاطرات این تصمیم و ضرورت تجدید نظر را به وی اعلام کرده بود.”

بعیدی‌نژاد در آن زمان گفت که سید سجاد شهیدیان حدود یک سال و نیم پیش “به دستور دادگاه آمریکا در سفر به انگلیس” بازداشت شده بود.

رسانه‌های ایران بهمن سال ۹۷ گزارش دادند که سایت payment24، یکی از مشهورترین سایت‌های پرداخت برای سرویس‌های اینترنتی یا حواله پول، از دسترس خارج شده است.

اتهامات چیست؟
بنا بر اسناد دادگاه، payment24 یک شرکت خدمات مالی اینترنتی بوده که با حدود ۴۰ کارمند در شهرهای تهران، شیراز و اصفهان در داخل ایران دفتر داشته است. دادستانی می‌گوید کار اصلی این شرکت ارائه خدمات به شهروندان ایرانی برای انجام مبادلات ممنوع با شرکت‌هایی در ایالات متحده بوده است. «خرید غیرقانونی و صادرات نرم‌افزارهای کامپیوتری، مجوزهای نرم‌افزار و سرورهای کامپیوتری از آمریکا» از جمله مواردی است که در کیفرخواست متهمان به آن اشاره شده است.

بنا بر کیفرخواست در سایت payment24 مبلغی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از مشتریان دریافت می‌شده و این سایت ادعا می‌کرده که میلیون‌ها دلار ارز را به داخل ایران بازگردانده است.

در کیفرخواست ادعا شده است که سید سجاد شهیدیان و وحید والی و چند نفر دیگر، از سال ۲۰۰۹ تا نوامبر ۲۰۱۸ با نقض محدودیت‌های تجاری و صادراتی آمریکا علیه ایران مرتکب جرم شده‌اند.

بنا بر اسناد دادگاه این سایت به مشتریان ایرانی خدماتی برای خرید آنلاین از ایالات متحده ارائه می‌داده که شامل در اختیار گذاشتن حسابی روی سایت پرداخت آنلاین paypal، کارت شناسایی و آدرس جعلی دریافت خرید، نشانی آی‌پی در امارات و یک کارت هدیه اعتباری ویزا بوده است.

پاسخ دادن