مخالفت ابر سلاح داران با معاهده منع سلاح هسته ای

آمریکا و رژیم صهیونیستی دو کشوری که بیشترین زرادخانه های هسته ای جهان را دارند با سند حقوقی تصویب شده در سازمان ملل درباره ممنوعیت کاربرد سلاح های هسته ای مخالفت کردند .

تهران – اقتصاد برتر ۱۷ تیر ۹۶

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای با سند حقوقی تصویب شده در سازمان ملل متحد در ممنوعیت سلاح های هسته ای مخالفت کرد.

نمایندگان کشورهای مخالف سلاح های هسته ای از جمله ایران، روز جمعه پس از سه هفته نشست و گفتگو، معاهده ای را در مقر سازمان ملل به تصویب رساندند که ساخت، آزمایش، تولید، اکتساب، تملک، انباشت، انتقال، استفاده و تهدید به استفاده از سلاح هسته ای تحت هر شرایطی را ممنوع می کند.

کشورهای دارنده سلاح هسته ای عضو «ان پی تی» که داشتن سلاح هسته ای و استفاده یا تهدید به استفاده از آن را حق قانونی خود می دانند، با هر گونه تلاش و حرکتی برای ممنوعیت عام و غیر تبعیض آمیز سلاح هسته ای یا خلع سلاح هسته ای مخالف هستند و به همین دلیل این دسته از کشورها حضور در این مذاکرات را تحریم کردند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای بامداد شنبه اعلام کرد: «مذاکرات بر سر معاهده ای ادعایی برای منع سلاح های هسته ای روز ۷ جولای در نیویورک به اتمام رسید. ایالات متحده در این مذاکرات شرکت نکرد و از این معاهده حمایت نخواهد کرد.»

این بیانیه می افزاید: «معاهده پیشنهاد شده با نادیده گرفتن چالش های امنیتی ای که بازداری هسته ای را ضروری می کنند نه به نابودی یک سلاح هسته ای منجر خواهد شد و نه امنیت هیچ کشوری را افزایش خواهد داد.»

اکثر دولت های عضو ناتو و دیگر کشورهایی که تحت چتر هسته ای آمریکا هستند به خاطر فشار و دستور آمریکا، در مذاکرات مربوط به معاهده ممنوعیت سلاح های هسته ای غایب بودند.

وزارت خارجه آمریکا یادآور شده است که هیچ یک از کشورهای دارنده سلاح های هسته ای در این مذاکرات شرکت نکرده اند و هیچ یک از متحدان آمریکایی که «متکی به تداوم بازداری هسته ای هستند» از متن نهایی معاهده حمایت نکرده اند.

طرفداران این معاهده، به رغم این، تصویب آن در سازمان ملل را اقدامی مهم می دانند، چرا که معتقدند این اقدام کشورهای دارنده سلاح های هسته ای را برای خلع این سلاح های مرگبار تحت فشار قرار خواهد داد.

رژیم صهیونیستی نیز از مخالفان تصویب این معاهده در سازمان ملل است که موضعی مشابه آمریکا اتخاذ کرد.

پاسخ دادن