مخالفت ترامپ با لغو تعرفه های کالای چین

فرانس پرس نوشت: رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تصمیمی برای کاهش تعرفه بر کالاهای چینی ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ آبان ۹۸

 رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ روز جمعه گفت که او موافقت خود را برای بازگرداندن تعرفه های واردات چینی ها نکرد و خوش بینی های اخیر را برای تشدید مهم در جنگ تجاری ایالات متحده و چین کاهش داد.

ترامپ : من قبول نکردم که تعرفه های بر روی کالاهای چینی را لغو کنم !!

 ظاهرا رئیس جمهور موافق نیست تا تعرفه‌های تعریف شده روی کالاهای چینی را به حالت سابق بازگرداند.

 #جنگ_تجاری

#دونالد_ترامپ امشب در مصاحبه با خبرنگاران گفت که هیچ توافقی با چین در خصوص لغو تعرفه های موجود صورت نگرفته و این موضوع درخواست چین بوده است وی گفت که چینیها میدانند که من قبول نمیکنم تعرفه ها را لغو کنم، ولی آنها علاقه مند به لغو بخشی از تعرفه ها هستند.

سقوط بازارهای مالی آمریکا به دنبال اظهارات ترامپ مبنی بر عدم موافقت وی با معکوس کردن تعرفه‌های اعمال شده تجاری روی کالاهای چینی

شاخص صنعتی داوجونز بلافاصله ۴۵.۶۵ واحد کاهش یافت

 صحبتهای رییس جمهور آمریکا در تعارض با صحبتهای دیروز وزارت بازرگانی چین بوده و بازار را سردرگم کرده و باعث عقب نشینی موضعی قیمتها شده است #داوجونز ۰٫۱۷%-? … اوراق قرضه ۲ ساله آمریکا کاهش ۰٫۶۵%-? دارد که نشانه نگرانی بازار است … ترامپ گفته که موافقتنامه با چین در ماه جاری در آمریکا و احتمالا در ایالت Lowa امضاء خواهد شد.

هدف دونالد ترامپ از وضع تعرفه بر کالاهای چینی اعمال فشار برای تغییر سیاست‌های اقتصادی آن کشور، از جمله مجبور کردن شرکت‌های خارجی به دادن اطلاعات فناوری خود به چین و سرقت حقوق معنوی شرکت‌ها و تولیدات خارجی است.

آمریکا تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را مشمول تعرفه کرده و در مقابل چین بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالاهای آمریکای تعرفه وضع کرده است.

 برخی از مقامات دولت آمریکا و صاحبنظران در حال حاضر با لغو یا کاهش تعرفه کالاهای چینی موافق نیستند و معتقدند چنین تصمیمی موضع آمریکا در ادامه مذاکرات تجاری بین دو کشور را تضعیف خواهد کرد.

پیتر ناوارو، مشاور تجاری رییس جمهور آمریکا نیز روز پنجشنبه خبر لغو تعرفه‌ها را تکذیب کرد. او در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز گفت:«تنها فردی که می‌تواند در مورد لغو تعرفه‌ها تصمیم بگیرد دونالد ترامپ است.»

گفته می‌شد روسای جمهور آمریکا و چین قرار است توافق تجاری جدید بین دو کشور را در کنفرانس همکاری‌های اقتصادی آسیا – پاسیفیک اواخر نوامبر در پایتخت شیلی امضا کنند. ولی به دلیل تظاهرات گسترده مخالفان دولت شیلی این کنفرانس لغو شده است.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن