مخالفت قاطع بخش خصوصی با تصویب لایحه تجارت

مخالفت قاطع بخش خصوصی با تصویب لایحه تجارت
اقتصادبرتر

اعضای هیات نمایندگان بخش خصوصی، محتوای لایحه در دست تصویب را برای اقتصاد کشور زیان‌بار دانسته و اعلام کردند برای توقف روند تصویب آن با نهادهای ذیربط مکاتبه می‌کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازپایگاه خبری اتاق تهران، مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران به موضوع بررسی لایحه تجارت در مجلس پرداخت و گفت: لایحه تجارت سابقه طولانی ۸۵ ساله دارد و به عنوان یک قانون مادر و مدنی شناخته می‌شود و همه کسانی که در کسب و کار دستی دارند با این قانون سر و کار داشته و حتی تک‌تک مواد آن را حفظ هستند و با آن کار می‌کنند. به نظر می‌رسد تغییر چنین قانونی به سرعت و در یک بازه زمانی کوتاه منطقی نباشد و نیاز است نظر اقتصاددانان، حقوقدانان، کارشناسان اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و به خصوص فعالان کسب و کار در مورد قانون اخذ شود. متاسفانه شاهد بودیم که بسیار عجولانه و ظرف چند ساعت ۱۰۹ ماده این لایحه تصویب شد؛ قطعا از مجلس می‌خواهیم ادامه رسیدگی به این لایحه را متوقف کند چون این نحوه رسیدگی به چنین لایحه مهمی به صلاح کشور نیست.

مسعود خوانساری هم‌چنین با تسلیت درگذشت مرحوم اسدالله عسگر اولادی او از چهره‌های باسابقه بخش خصوصی و اتاق بازرگانی خواند و گفت: آقای عسگر اولادی ۴۰ سال در اتاق حضور داشت و انصافاً در دفاع از بخش خصوصی و منافع بخش خصوصی همیشه پیشقدم بود. در چند دوره‌ای که در اتاق حضور داشتم و از نزدیک برخوردهای ایشان را می‌دیدم همیشه شاهد بودم که برای دفاع از بخش خصوصی در حوزه‌های صادرات، تولید و… نظرات خودش را با شجاعت تمام ابراز و اعلام می‌کرد.

رئیس اتاق تهران سپس با تشکر ویژه از رئیس قوه قضاییه و هیات دولت گفت: بخشنامه‌ای که اخیرا رئیس قوه قضاییه در ارتباط با نحوه احضار اشخاص حقوقی در جهت حمایت از تولید و اقتصاد کشور صادر کردند بسیار اصولی و مهم بود. امیدواریم که همه دادگستری‌ها و نهادهای زیر مجموعه قوه قضاییه به آن عمل کنند. همچنین لازم است از هیات محترم وزیران و دولت تشکر کنم که در چند ماه گذشته توجه ویژه‌ای به پیشنهادات و خواسته‌های کارشناسی شده اتاق بازرگانی تهران داشتند و آنها را پیگیری و تصویب کردند.

خوانساری ادامه داد: بخشودگی جرائم مالیاتی یکی از این درخواست‌ها بود بود که دولت فرصت داد که اگر در یک بازه زمانی هشت ما اصل مالیات پرداخت شود، جرائم آن بخشوده شوند. دومین موضوع تمدید مهلت ارسال تاییدیه‌های مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها بود که بسیاری از بنگاه‌های تولیدی در مورد مالیات ناشی از آن دچار مشکل بودند و انشالله با تصمیمات جدید این مشکل حل خواهد شد و بنگاه‌ها می‌توانند تا پایان سال ۹۸ این کار را انجام دهند. سومین تصمیم نیز قبول تامین ارز ماشین‌آلات برای خطوط تولید، یعنی ماشین‌آلاتی که سال گذشته و با نرخ ارز رسمی تا قبل از ۱۶ مرداد ۹۷ گشایش اعتبار شده، با قیمت زمان گشایش و ترخیص از گمرکات بود؛ هر سه این موارد اتفاقات و تصمیمات بسیار خوبی بود که دولت مصوب کرد و نتایج خوبی برای کمک به تولید به همراه خواهد داشت.

او در بخش دیگری از سخنانش به امضای تفاهم‌نامه اتاق تهران با استانداری گلستان درباره احداث شهرک مسکونی با امکانات رفاهی و آموزشی لازم برای خانواده‌هایی که بر اثر سیل فروردین ماه در منطقه گمیشان دچار مشکل شده‌اند، اشاره کرد و توضیح داد که این اقدام با کمک اعضای اتاق تهران و فعالان کسب و کار برنامه‌ریزی شده و تلاش بر این است که هرچه سریع‌تر این پروژه آغاز شود.

کاهش سپرده‌های بلندمدت به نفع سوداگری

خوانساری در ادامه به تحلیل شاخص‌ها و شرایط اقتصادی کشور پرداخت و گفت: میزان واردات در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ حدود ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار بوده است که ۷ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد و این کاهش عمدتاً در حوزه واردات از کشورهای چین، کره‌جنوبی و فرانسه بوده است. همچنین آمارها نشان می‌دهد که سطح تجارت ما با دو کشور ترکیه و هند رشد داشته که مرتبط با واردات از این کشورها بوده است.

او سپس به آمارهای اخیر بانک مرکزی از رشد نقدینگی در کشور اشاره کرد و گفت: نقدینگی کشور در ۱۲ ماهه منتهی به خرداد امسال ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده و به ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. در این بین سهم پول در کل نقدنگی از ۱۲ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافته و این به معنای تبدیل سپرده‌های بلندمدت به سپرده‌های کوتاه‌مدت است؛ به‌طوری که حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بلند‌مدت کم شده است. این احتمال وجود دارد که این نقدینگی بیشتر در واسطه‌گری و سوداگری به کار گرفته شود.

پاسخ دادن