مدارس ۷۰ کشور جهان نیمه تعطیل اند

بر اساس آمارهای سازمان یونسکو ۱۱ میلیون دختر به دلیل کرونا شاید هرگز به مدرسه بازنگردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

معاون و جانشین وزیر آموزش و پرورش از تهیه و اهدای ۹۰ هزار تبلت و وسایل هوشمند ارتباطی به دانش‌آموزان محروم با استفاده از ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار انجمن اولیاومربیان مدارس در قالب پویش “اولیای خردمند، فرزندان هوشمند” خبر داد.

دکتر سید جواد حسینی با بیان اینکه کرونا بزرگ‌ترین چالش قرن و نظام‌های آموزشی دنیا است و طولانی‌ترین وقفه در نظام آموزش جهانی اتفاق افتاده است، گفت: مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ( یونسکو ) در آخرین اجلاس خود که با موضوع کرونا و آموزش‌وپرورش برگزار شد اعلام کرد ۹۱درصد کودکان لازم‌التعلیم تحت تأثیر کرونا قرار دارند. وی افزود: بر اساس گزارش مدیرکل یونسکو باتوجه ‌به شیوع کرونا، ۲۴ میلیون کودک در دنیا در معرض ترک تحصیل کامل قرار دارند و ۱۰۰ میلیون کودک نیز بدون کسب مهارت در خواندن، دوره کرونا را سپری می‌کنند.

وی گفت: بر اساس اعلام مدیرکل یونسکو ۱۱ میلیون دانش‌آموز دختر به دلیل شرایط کرونا شاید هرگز به مدرسه بازنگردند و به جمع ۱۳۰ میلیون دختر بازمانده از تحصیل قبل کرونا بپیوندند. همچنین یک‌ سوم کودکان دنیا دسترسی به تجهیزات هوشمند آموزشی برای اتصال به فضای مجازی را ندارند که نتیجه فوری آن ایجاد نابرابری آموزشی است.

حسینی گفت : مدیر کل سازمان بهداشت جهانی نیز در این اجلاس اعلام کرد، کرونا پیوند بهداشت، سلامت و آموزش را عمیق‌تر از قبل کرده و اختلال در سلامت، اختلال در آموزش و سلامت روانی به‌هم‌پیوسته شده‌اند.

وی افزود: در این اجلاس مدیرکل سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد که باید از تمام کشورها بخواهیم مدارس را با رعایت الزاماتی از جمله واکسیناسیون معلمان بازگشایی کنند و مدارس باید آخرین جایی باشند که در کرونا تعطیل می‌شوند همچنین ۷۶ کشور جهان واکسیناسیون معلمان را در اولویت قرار دادند که از این تعداد ۱۳ کشور در اولویت اولیه قرار داده‌اند.

حسینی گفت: بر اساس اعلام یونسکو در ۱۰۷ کشور جهان مدارس به‌رغم وجود کرونا مدارس باز شده است، در ۷۰ کشور جهان مدارس نیمه‌تعطیل هستند و تنها در ۳۰ کشور مدارس کاملاً بسته است. همچنین مدارس در سراسر جهان علی‌رغم کرونا مسیر بازگشایی را طی می‌کنند.

پاسخ دادن