مدرسه‌سازی؛ تکه مهم پازل مسئولیت اجتماعی

جوامع پیشرفته دنیا، سرمایه‌گذاری عظیمی روی چگونگی تحصیل کودکان خود می کنند و عقیده دارند که مدارس، آینده کشورشان را رقم خواهند زد. در ایران نیز تنها با توجه جدی به مدارس می توان به ساختن آینده ای روشن برای نسل آینده فرزندان این سرزمین، امیدوار بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه خبری نقدینه، محرومیت واژه‌ای است که سال‌ها است سایه خود را بر بسیاری از مناطق کشور گسترانده و بدون عزمی جدی، قصدی برای جداشدن از این مناطق ندارد. مناطقی که کودکانشان از ابتدایی‌ترین حق یعنی تحصیل به دلیل نداشتن امکانات کافی و مناسب برای تحصیل، بازمانده اند یا مناطقی که کودکان بااستعدادشان با کمترین امکانات و در کپرهای ساده و ابتدایی، به درس خواندن ادامه می دهند. این در حالی است که در سال های اخیر، نهادهایی در جامعه پا گرفته‌اند که رسالتشان تلاش برای رفع محرومیت از جامعه است و پسندیده‌ترین کار این نهادها، مدرسه سازی است زیرا با ساختن مدرسه و مکانی برای کسب علم و دانش ضمن کمک به رفع بی سوادی از جامعه کودکان، روی بعد پرورشی آنها نیز کار خواهد شد و با رشد علمی و پرورش، این کودکان آینده‌ای سبز را برای خود رقم خواهند زد.

جوامع پیشرفته دنیا، سرمایه‌گذاری عظیمی روی چگونگی تحصیل کودکان خود می کنند و عقیده دارند که مدارس، آینده کشورشان را رقم خواهند زد و در ایران نیز تنها با توجه جدی به مدارس می توان به ساختن آینده ای روشن برای نسل آینده فرزندان این سرزمین، امیدوار بود. نهادها و سازمان‌های مختلفی در این راستا گام‌های مؤثری بر داشته‌اند.

به‌عنوان مثال #بانک_پاسارگاد با اعتقاد و باور، از همان بدو تأسیس،همواره «مسوولیت‌های اجتماعی» را به عنوان رویکردی متعالی به کسب و کار مدنظر قرار داده است و مجموعه استراتژی‌ها و سیاست‌های کلان این بانک در حوزه‌های گوناگون مشتریان، سهامداران، کارکنان، جامعه و …در چارچوب این نگاه مسوولانه تنظیم شده و مضاف بر این به‌صورت پیوسته اقدامات و فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف علمی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی و نیز اعطای کمک‌های انسان‌دوستانه و خیرخواهانه با هدف مشارکت سازنده در توسعه اجتماعی در دستور کار قرار داده است که در این راستا، مدرسه سازی و مشارکت در تکمیل و تجهیز مدارس به ویژه در مناطق محروم و همچنین آسیب دیده از حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله در اولویت این اقدامات مسوولیت مدارانه قرار دارد.

بانک خصوصی #پاسارگاد تاکنون ۱۳ باب مدرسه در استان لرستان، سه باب مدرسه در استان گلستان، چهار باب مدرسه در استان خوزستان، و مدارسی را در استان های کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، خراسان رضوی، البرز، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی احداث کرده است. این بانک همچنین ۱۶ کتابخانه در مناطق کمتر توسعه‌یافته‌ی استان‌های همدان (۸ واحد)، اردبیل (۵ واحد)، کهگیلویه و بویراحمد (۲ واحد) و لرستان (۱ واحد) ساخته است. در عین حال، بانک‌پاسارگاد در حوزه‌ ارتقای شرایط بهداشت و درمان نیز اقدامات بسیار خوبی انجام داده است یا در دست اقدام دارد. ساخت یک مرکز بهداشت در بخش جوشین شهر ورزقان در استان آذربایجان شرقی و همچنین برنامه‌ی ساخت ۷هفت‌هزار تخت بیمارستانی در مناطق مختلف کشور نمونه‌ای از این برنامه‌ها هستند.

اولین پروژه‌ از ساخت بیمارستان‌ها نیز از سوی این بانک خصوصی در شهر قم، تحت عنوان شهرک سلامت خاتم در حال اجرا است که با بهره‌برداری از آن با آخرین امکانات و تجهیزات روز در عرصه‌ پزشکی، خدمات بسیار پیشرفته‌ای در حوزه‌ی سلامت به مردم ارائه خواهد شد. بر این اساس، بانک‌پاسارگاد در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود، با همکاری انجمن اوتیسم ایران اقدامات ارزشمندی را برای کاهش دردها و آلام این گروه از افراد جامعه انجام داده است. اقداماتی که بی‌شک برای سامان دادن به وضعیت این افراد و ایجاد زمینه برای رسیدگی بهتر از آنها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام (رجیستری) افراد دارای اوتیسم یکی از این اقدامات ارزشمند است. این سامانه به آدرس irautism.ir می‌تواند مشکل نبود آمار صحیح از بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات به ویژه اختلال طیف اوتیسم را برطرف کند. سامانه رجیستری بعد از سال‌ها برنامه‌ریزی و تلاش سرانجام با کمک شرکت فناپ از شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد محقق شد. این سامانه دارای امتیازات بسیاری از جمله تسهیل در معافیت از نظام وظیفه، یافتن کودکان گم شده دارای اوتیسم و ارائه بیمه سلامت و تکمیلی و دیگر خدمات آموزشی با تأیید انجمن اوتیسم است.

بانک پاسارگاد در راستای ایمن سازی جامعه و کمک به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نیز ۳۵۰ هزار ماسک N95 و ۱۰ هزار واحد لباس مخصوص بیماران به دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور اهدا کرده است.

مجید قاسمی، مدیرعامل بانک‌پاسارگاد هم از حمایت مادی و معنوی این مجموعه از هر پروژه تحقیقاتی و تولیدی برای ساخت واکسن بیماری کرونا و همچنین تولید دارو برای این بیماری خبر داده است. این در حالی است که بانک‌پاسارگاد با همکاری هلدینگ نسیم سلامت پاسارگاد از شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد، از ابتدای شیوع بیماری کرونا، در شهر قم امکان ویزیت بیماران مشکوک به کرونا را نیز به‌صورت مجازی فراهم کرده است.

به این‌ترتیب هم‌وطنانی که با بروز برخی از علائم، مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا هستند، با مراجعه به این پایگاه به‌صورت ویدئویی، علائم خود را برای پزشکان مستقر در تهران بیان کرده و با توجه به شرح حال و دستورات پزشک، اقدامات لازم توسط پرستار مستقر در پایگاه انجام خواهد شد.

حمایت از ورزش نخست کشور یعنی کشتی، تجلیل از نفرات اول تا سوم کنکور سراسری در تمامی رشته ها و بورسیه کردن آنان تا پایان تحصیلات عالیه در داخل کشور، حمایت از هنر و برپایی موزه هنرهای تجسمی، برپایی جشنواره فیلم های ۱۸۰ ثانیه ای و حمایت از هنرمندان جوان عرصه فیلم سازی کشور و … از دیگر اقدامات بانک پاسارگاد در راستای ایفای مسوولیت های اجتماعی است که گزارش آنها در کتاب مسوولیت های اجتماعی این بانک به طور مفصل آمده است.

پاسخ دادن