مدرس خیابانی قربانی عدم حضور رئیس جمهور در مجلس؟

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از عدم حضور رئیس جمهوری در جلسه بررسی صلاحیت حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی صمت ناراحت بودند ، به وزیر پیشنهادی رای مخالف دادند و نهایتا مدرس خیابانی نتوانست رای اعتماد لازم را از مجلس اخذ کند.

تهران – اقتصاد برتر ۲۲ مرداد ۹۹

سلیمی، نماینده مجلس گفت : عدم حضور رئیس جمهور، کسر شأن مجلس است. وی گفت ، وقتی رئیس جمهور در جلسه مجلسی که می خواهد صلاحیت وزیر پیشنهادی را بررسی کند شرکت نمی کند ، چطور به یک میلیون دانش‌آموز می‌گویند در کنکور شرکت کنند. مگر خون شما رنگین‌تر است . این تبعیض آشکار است.

قالیباف رئیس مجلس نیز در توجیه عدم حضور رئیس جمهوری گفت : ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به استعلام رئیس جمهور برای حضور در مجلس ، حضور ایشان در مجلس را از جهت شرایط کرونایی به مصلحت ندیده بود.

علاوه بر عدم حضور رئیس جمهوری در محلس ، جهانگیری که به نیابت از روحانی در مجلس حضور یافته بود نیز به استاد به قوانین داخلی مجلس و تاکید قانون بر حضور و دفاع رئیس جمهور از وزیر پیشنهادی اجازه صحبت و دفاع از مدرس خیابانی را پیدا نکرد. لدا خیابانی خودش به دفاع از برنامه اش پرداخت و از اعضای دولت کسی از وی دفاع نکرد.

مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت صمت رای اعتماد لازم برای تصدی این وزارتخانه را کسب نکرد. از ۲۵۴ نماینده حاضر در جلسه رای اعتمادی به وزیر پیشنهادی صمت ۱۰۴ نفر موافق، ۱۴۰ نفر مخالف و ۱۰ نفر رای ممتنع دادند. بنابراین مدرس خیابانی نتوانست از مجلس رای اعتماد قانونی را اخذ کند. قالیباف ضمن اعلام این مطلب، از رئیس جمهوری خواست وزیر پیشنهادی بعدی را سریعتر به مجلس معرفی کند. در جلسه بررسی صلاحیت مدرس خیابانی رئیس جمهوری شرکت نکرد و به جای وی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شرکت کرد. این موضوع باعث ناراحتی برخی نمایندگان شد که در سخنرانی های مخالف خود علیه وزیر پیشنهادی این موضوع را مطرح کردند و از رئیس جمهوری انتقاد نمودند. عدم حضور رئیس جمهور باعث شد شمار مخالفان وزیر پیشنهادی بیشتر شود. و نهایتا حسین مدرس خیابانی نتوانست رای اعتماد لازم را از مجلس اخذ کند.

پاسخ دادن