مدیریت بازار در تحریم

احمد خادم المله مدیر مسئول-به‌رغم افزایش تحریم‌ها و فشار‌های همه جانبه آمریکا به ایران طی دو ماه اخیر، دولت با کنترل فضای ملتهب کسب و کار خصوصا بازار مالی فضای عمومی اقتصاد و بازار ارز را به دست گرفته است.

تهران- اقتصاد برتر- ۳ آذر ۹۷

 برخلاف انتظار مقام‌های وزارت خزانه داری آمریکا که خبر از افزایش قیمت دلار و به تبع آن فرو ریختن اقتصاد ایران می‌دادند، روند جاری معاملات در بازار ایران جریان دارد و آمریکا گرچه مشکلاتی را ایجاد کرده اما به اهداف اقتصادی خود در ایران نرسیده است. اکثر تحلیلگران غربی با مشاهده نشانه‌های کسب و کار عادی در ایران بر این موضوع اذعان دارند که دولت ایران توانسته تبعات تحریم بر اقتصاد و بازار ایران را کنترل و مدیریت کند.

تلاش ترامپ و پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز بی نتیجه بوده و آمریکا مجبور شده است هشت کشور خریدار نفت ایران را از تحریم معاف کند و امروز معضل آمریکا مقابله با کشورهای دیگری است که خواستار معافیت از تحریم برای خرید نفت ایران هستند و نفت ایران همچنان به کشورهای متقاضی صادر می‌شود. البته آمریکا مشکلاتی را در روند صادرات نفت ایجاد کرده اما نتوانسته جلوی صادرات نفت را بگیرد و نفت ایران صادر می‌شود و هدف آمریکا، اسرائیل و عربستان محقق نشده است. فشار آمریکا بر تحریم‌های نفتی حتی باعث افزایش قیمت جهانی نفت شد که به نفع ایران بود و آمریکا بخاطر اینکه مقابل بازار‌های جهانی نفت نایستد مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران شد و به هشت کشور معافیت نفتی داد.

همچنین در شرایطی که آمریکا انتظار داشت در دور دوم تحریم‌ها اقتصاد ایران را به هم بریزد و به همین دلیل تمرکز تحریم‌های دور دوم را بر روی تحریم مالی و بانکی قرار داد اما دولت ایران توانست فضای روانی تحریم و عرضه و تقاضای ارز خارجی در بازار را مدیریت کند و قیمت ارزهای خارجی که با شوک تحریم و عملیات روانی آمریکا در داخل ایران بشدت افزایش یافته بود مهار کند و دلار را از ۱۵ و ۱۷ هزار تومان به ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان کاهش دهد. دولت توانسته به مردم اطمینان دهد عرضه دلار به میزان کافی وجود دارد و نهایتا فضای ارز خارجی را مدیریت کرده است که مردم نیز دلار‌های خانگی خود را در بازار عرضه می‌کنند.

عملیات روانی ای که آمریکا علیه اقتصاد ایران به راه انداخته بود نیز به خود آمریکا باز گشته به گونه ای که افکار عمومی غرب خصوصا اروپا معتقدند تحریم‌های آمریکا علیه ایران موفق نبوده و نتوانسته اقتصاد ایران را با بحران مواجه کند. ترامپ و وزیر امورخارجه اش تصور می‌کردند در تحریم ایران قادر خواهند بود اروپا و بسیاری از کشورهای جهان را با خود متحد کنند و آنان را مجبور کنند از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت نمایند اما ترامپ نه تنها نتوانسته غرب و سایر متحدان آمریکا را با خود همراه کند بلکه در دنیا خصوصا اتحادیه اروپا جبهه جدیدی علیه ترامپ ایجاد شده و بزرگان اروپا اعلام کرده اند نه تنها در تحریم ایران از دستورات ترامپ پیروی نخواهند کرد بلکه به دنبال سیاست اقتصادی جدیدی هستند تا ضعف‌های اقتصادی اروپا را شناسایی و پوشش دهند تا آمریکا در آینده نتواند آنان را مجبور به تبعیت از سیاست‌های خود کند.

شرکت‌های اروپایی و ایرانی به دنبال یافتن راهکار‌های مناسب جهت کاهش ریسک همکاری و تداوم مبادلات تجاری هستند و کسب و کار معمول در کنار تحریم را تجربه می‌کنند. در ماجرای تحریم از همه مهمتر باور‌های ذهنی مردم ایران است که نسبت به ابتدای شروع تحریم‌ها اصلاح شده است. مردم در ابتدای شروع تحریم با عملیات روانی رسانه‌های آمریکا بشدت نگران آینده اقتصاد و کسب و کار خود بودند اما بتدریج به ماهیت تحریم‌ها و عملیات روانی رسانه‌های آمریکا پی برده اند و متوجه شده اند تهدید‌های ترامپ آنگونه که رسانه‌های آمریکا تبلیغ می‌کردند نیست و امروز باور دارند اگر دولت درایت کند می‌توانند با کمک یکدیگر با تحریم زندگی مسالمت آمیز داشته باشند و آمریکا را در توطئه جدید خود شکست دهند و اما نکته پایانی اینکه تفوق بر شرایط کنونی، ریشه درونی دارد و ترامپ، وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا از بیرون نخواهند توانست سرنوشت اقتصاد ایران را رقم بزنند. اگر دولت همت کند و بتواند داخل را به درستی مدیریت کند قطعا تحریم‌های آمریکا به شکست خواهد انجامید و مردم همانگونه که پیش تر نیز نشان داده اند آمادگی مقابله و مقاومت مقابل عامل خارجی و همکاری با دولت را دارند.

پاسخ دادن