مدیریت درآمد هنر است

مدیریت درآمد
اقتصادبرتر

با افزایش قیمت­ها در بازارهای ایران قدرت خرید درصد زیادی از خانواده ­ها به شدت کاهش یافته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ اردیبهشت ۹۸

تورم و گرانی به اندازه­ ای بر معیشت مردم تأثیر گذاشته که شماری از خانواده ­ها به سختی از پس هزینه­ نیازهای اولیه زندگی خود از جمله خوراک و پوشاک و مسکن برمی آیند.کارمندان حقوق بگیر و افرادی که درآمد ماهیانه محدود و مشخصی دارند باید طبق برنامه ­ای دقیق هزینه­ های خود را مدیریت نمایند تا با بحران مالی مواجه نشوند.

مدیریت درآمد یکی از مهارت­ها ی زندگی به شمار می­ رود که متأسفانه در دوران تحصیلی افراد کوچک­ترین آموزشی برای آن نمی بینند و پس از آنکه با هزار مشقت جذب بازار کار شدند باید برای ایجاد تراز خرج و برج خود دست به گریبان باشند و با بررسی روش های مختلف دریابند که چگونه درآمد خود را مدیریت کرده و برنامه­ای از قبل تعیین شده برای هزینه ­های ماهیانه خود طراحی کنند.

مدیریت درآمد موجب ترک عادات بد خرج کردن پول می­ شود و فرد را وادار می­ سازد در چارچوب مشخصی، خریدهای ضروری را از خریدهای غیرضروری تفکیک و پول خود را در راه درستی خرج کند و حتی مقداری از درآمدش را پس ­انداز نماید. در ابتدا خرج کردن طبق برنامه بسیار دشوار است اما با اندکی صبر و پشتکار بعدها خود را برای انجام چنین کاری تحسین خواهید کرد.

با تعیین اهداف مالی، اولویت بندی نیازهای خود و برنامه ریزی برای رسیدن به این اهداف و پوشش نیازها می توان با آرامش بیشتری برای تامین نیازهای ضروری زندگی اقدام نمود. به یاد داشته باشید که هرگز رفتار مالی خود را با دیگران مقایسه نکنید؛ شما از درآمد افراد آگاهی ندارید و ممکن است آن فرد برنام ه­ای برای مدیریت کردن درآمد خود نداشته باشد!

گاهی نیز تنها درآمد افراد را می بینیم و هرگز از چگونگی صرف کردن درآمدشان اطلاعی نداریم. مثلا نمی دانیم که این فرد درآمدی بالا دارد اما چندین قسط نیز باید پرداخت کند و یا مسئولیت تامین مخارج دیگری نیز بر عهده اش است. لذا زود قضاوتش می کنیم و درآمد خود را با او مقایسه می کنیم بی خبر از پرداخت های ریز و درشتی که این فرد در زندگی اش با آنها دست به گریبان است…

برنامه­ های متنوعی برای مدیریت درآمد وجود دارد که به راحتی با نصب کردن روی تلفن همراهتان می­توانید از آن استفاده کنید و هوشیار و با احتیاط این روزهای دشوار و غیرقابل پیش بینی اقتصادی را پشت سر بگذارید.

*فاطمه سعادتی

پاسخ دادن