مذاکره دولت مادورو با مخالفان در کاراکاس یا تهران

اقتصادبرتر

خورخه آره آزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد دولت نیکلاس مادورو آمادگی دارد در کاراکاس یا تهران با مخالفان پای میز مذاکره بنشیند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خورخه آره آزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه هیسپان تی وی ایران به سوالات خبرنگار این شبکه درباره موضوعات مختلف پاسخ داد.
آنچه در ادامه می خوانید مشروح این مصاحبه اختصاصی است:
خبرنگار هیسپان تی وی: جناب آقای وزیر، امروز در جهان تصاویر متفاوت و متناقضی از ونزوئلا وجود دارد. شرایط کشور به گونه ای است که حتی برخی ونزوئلا را کشوری با دو رئیس جمهور می دانند. نقشه سیاسی و اجتماعی کشور شما در حال حاضر چگونه است؟
وزیر آره آزا: از سوال شما متشکرم. پیش از هر چیز باید بگویم ونزوئلا در آرامش کامل به سر می برد. برخلاف سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ در خیابان ها ناآرامی و تخریب اموال عمومی وجود ندارد. با وجود این، برخی در تلاشند تا ونزوئلا را کشوری در حال جنگ و تنش نشان دهند. آنچه امروز در ونزوئلا اتفاق افتاده تلاش برای کودتاست که سردمداران آن نه شهروندان ونزوئلایی بلکه دولت آمریکا و مقاماتی همچون دونالد ترامپ، مایک پنس، جان بولتون و پمپئو هستند که آشکارا مردم کشور را علیه رئیس جمهور نیکلاس مادور تحریک می کنند.
خبرنگار هیسپان تی وی: برخی از کشور ها معتقدند راه برون رفت از شرایط فعلی مذاکره است. رئیس جمهور مادورو هم بر مذاکره تاکید کرده است. آیا از نظر شما در حال حاضر امکان مذاکره وجود دارد؟
وزیر آره آزا: دولت مادورو بسیار در خصوص مذاکره جدی است. بدون اغراق باید بگویم رئیس جمهور مادورو بیش از ۴۰۰ مرتبه در نطق های خود مخالفان را به گفتگو دعوت کرده است. ما آماده مذاکره بدون هیچ پیش شرطی هستیم. تنها شرطی که ما همچون هر دولت قانونی دیگری می توانیم داشته باشیم احترام به قانون اساسی است. اگر مخالفان آمادگی داشته باشند حاضریم ظرف ظرف ۱۵ روز آینده در کاراکاس یا مونته ویدئو یا تهران با آن‌ها پای میز گفتگو بنشینیم. اما مخالفان تنها در پی آنند تا کودتایی را که آمریکا برنامه‌ریزی کرده پیش ببرند. اما آن‌ها یک بار دیگر شکست خواهند خورد.

پاسخ دادن