مذاکره عربستان و هند برای استفاده از ارزهای ملی در تجارت

دولت هند اعلام کرد که امکان ایجاد مبادلات تجاری با عربستان سعودی به ارزهای ملی، روپیه و ریال را بررسی کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خلیج آنلاین، دولت هند اعلام کرد که امکان ایجاد مبادلات تجاری با عربستان سعودی به ارزهای ملی، روپیه و ریال را بررسی کرده است. دولت هند در گزارشی که رویترز منتشر کرد، اعلام کرده است: دو کشور بر همکاری در پروژه‌های مشترک تأکید کردند. از جمله این پروژه‌ها می توان به ساخت یک پالایشگاه نفت در غرب هند، سرمایه گذاری در زیرساخت‌های گاز طبیعی مایع و توسعه تاسیسات برای ذخایر استراتژیک نفت این کشور اشاره کرد.

پیشتر نشست‌های شورای همکاری راهبردی عربستان و هند به ریاست شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان و پیوش گویال وزیر تجارت و صنعت هند در ریاض پایتخت این کشور برگزار شد. به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی (SPA)، وزیر نیرو در نشست این شورا به روابط راهبردی دو کشور و علاقه آنها از سوی رهبری دو کشور در همه زمینه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: سفر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به هند در سال ۲۰۱۹، عصر جدیدی از روابط مشارکت راهبردی بین دو کشور را ایجاد کرد.

کمیته اقتصادی و سرمایه گذاری شورای همکاری راهبردی عربستان و هند شامل چندین کارگروه است: کارگروه مشترک انرژی، کارگروه مشترک کشاورزی و امنیت غذایی، کارگروه مشترک فناوری و فناوری اطلاعات. از زمان تأسیس شورای همکاری راهبردی مشترک در سال ۲۰۱۹، عربستان سعودی و هند مجموعه‌ای از توافق‌نامه‌ها را در زمینه انرژی، انرژی‌های تجدیدپذیر و رهبری دیجیتال، علاوه بر یادداشت‌های تفاهم در زمینه معدن امضا کرده‌اند. بر اساس اظهارات قبلی عساف سعید سفیر هند در عربستان، حجم مبادلات تجاری بین عربستان و هند در سال گذشته به ۳۳ میلیارد دلار رسید.

پاسخ دادن