مراحل و هزینه ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

تهران پایتخت ایران و قلب اقتصادی کشور است. تاسیس شرکت‌های تجاری در این شهر به دلیل امکانات گسترده ارتباطی و رفاهی بسیار متداول است. 

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

دفاتر کاری صنایع بزرگ عمدتاً در این کلان‌شهر افتتاح می‌شوند. به عنوان نمونه، مقر اصلی شرکت ملی نفت ایران و ایران‌خودرو در تهران است. همچنین وزارتخانه‌ها، ادارات دولتی و سازمان‌های گوناگون نیز در این شهر متمرکز شده‌اند. از سوی دیگر، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی مقصد اصلی تاجرانی است که برای فعالیت‌های بازرگانی به ایران سفر می‌کنند. در سال‌های اخیر، ثبت شرکت سهامی خاص در تهران در تمام حوزه‌ها از عمران گرفته تا خدمات بسیار فراگیر شده است. در این مقاله، به طور مشخص به قوانین و شرایط ثبت شرکت سهامی خاص در تهران می‌پردازیم.

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

برای فعالیت تجاری قانونی در تهران باید شرکتی را در راستای فعالیت‌های خود تاسیس کنید تا از دید قانون نیز به رسمیت شناخته شوید. اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری مرجع رسمی ثبت شرکت در تهران است. این اداره زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. تمامی موسسات ثبتی مجاز نیز با نظارت همین سازمان به فعالیت می‌پردازند. گفتنی است که مالیات شرکت‌های سهامی خاص در تهران همانند دیگر انواع کمپانی‌ها در سراسر کشور است و سازمان امور مالیاتی کشور میزان آن را بر اساس سود سالیانه شرکت محاسبه می‌کند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

  • کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضا
  • اساس‌نامه شرکت سهامی خاص
  • صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین
  • اظهارنامه شرکت سهامی خاص
  • مشخصات اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان
  • گواهی بانکی تأمین دست‌کم %۳۵ از سرمایه اولیه شرکت (در حسابی با عنوان «شرکت سهامی خاص در شرف تاسیس»)
  • اقرارنامه بازرسان مبنی بر نداشتن نسبت فامیلی با اعضا و اقرارنامه مدیران مبنی بر ممنوع نبودن فعالیت‌های تجاری آنها طبق قانون
  • مجوز فعالیت از مراجع قانونی ذی‌ربط (در صورتی که موضوع فعالیت مجموعه به مجوز قانونی نیاز دارد)

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

مسیر تاسیس شرکت در تهران دارای پیچیدگی‌هایی است که بی‌توجهی به آنها ممکن است طی کردن آن را بسیار طولانی و دشوار کند. در ادامه، فهرستی از مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران را آورده‌ایم که با دنبال کردن آنها می‌توانید به آسانی این روند قانونی را به طور کامل طی کنید.

۱. اولین گام در جهت ثبت شرکت سهامی خاص در تهران انتخاب نام آن است. نام‌گذاری شرکت مقرراتی دارد که مهم‌ترین آنها فارسی بودن واژه انتخابی و تکراری نبودن آن است. همچنین توصیه می‌شود نام مجموعه با محیطی که قرار است در آن فعالیت کند از نظر فرهنگی همخوانی داشته باشد.

۲. تنظیم اساس‌نامه شرکت مهم‌ترین مرحله ثبت قانونی آن است. تمام اطلاعات اصلی کمپانی باید به طور دقیق در اساس‌نامه ذکر شود. تابعیت مجموعه، دارندگان حق امضا و سمت اعضا نیز در همین سند مشخص می‌شود. گفتنی است که برای ثبت شرکت سهامی خاص نیازی به تنظیم شرکت‌نامه نیست.

۳. تنظیم اظهارنامه شرکت سهامی خاص طبق قانون الزامی است. این سند باید دربردارنده تعهدات مالی شرکت و شرکا باشد. تفکیک دارایی‌های نقدی و غیرنقدی و قیمت‌گذاری آورده‌هایی مثل ملک و خودرو نیز در این سند انجام می‌گیرد. همچنین اگر سرمایه اولیه به طور کامل فراهم نشده است، میزان تعهد پرداخت هر یک از شرکا باید جداگانه معین شود.

  1. امضای اوراق و تشکیل پرونده رسمی گام بعدی راه‌اندازی شرکت سهامی خاص در تهران است. برای این منظور، پس از تکمیل مدارک، باید آنها را در پاکت مخصوص پستی مستقیماً به اداره ثبت شرکت‌های تهران ارسال نمود.

۵. ثبت نهایی شرکت سهامی خاص در تهران با درج آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار به پایان می‌رسد. گفتنی است روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت تا زمان تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر می‌شوند باید از قبل انتخاب شده باشد.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

کمترین تعرفه و هزینه ثبت شرکت سهامی خاص در تهران با در نظر گرفتن حداقل اعضا و حداقل سرمایه در سامانه موسسه آسان‌ثبت ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان (شانزده میلیون ریال) است. عمدۀ این مبالغ به حساب اداره‌های دولتی واریز می‌شوند. پاکت مخصوص پست، هزینه ابطال تمبر سرمایه و چاپ آگهی در روزنامه رسمی نیز قیمت مشخصی دارند. یادآوری می‌شود که سهام شرکت سهامی خاص قابل معامله در بورس اوراق بهادار نیست، اما به راحتی بین افراد داد و ستد می‌شود. همچنین تمام سرمایه اولیه این کمپانی‌ها در هنگام تاسیس باید توسط خود موسسان فراهم شود.

مدت زمان تاسیس شرکت سهامی خاص در تهران

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران حدوداً دو هفته کاری زمان می‌برد. مراحل تاسیس قانونی شرکت باید به ترتیب طی شوند. تمامی مدارک پس از تکمیل و بازبینی به اداره ثبت شرکت‌های تهران ارسال می‌شوند. کارشناسان این مرکز به بررسی دقیق آنها می‌پردازند و اگر اشکالی مشاهده کنند، مدارک را برای اصلاح بازمی‌گردانند. نهایی شدن تاسیس شرکت سهامی خاص در تهران پس از تایید بازرسان این اداره و صدور گواهی آگهی شرکت به انجام می‌رسد. گفتنی است که پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت در تهران نخواهد داشت.

پاسخ دادن