مردم آمریکا بازنده اولین مناظره نامزدهای انتخابات بودند 

کارشناسان مناظره معتقدند مردم آمریکا بازنده اولین مناظره تلویزیونی دو نامزد انتخابات آمریکا بودند و بایدن، برنده این مناظره بود. ترامپ در این مناظره آبروی دمکراسی در آمریکا را برد.

تهران اقتصاد برتر ۹ مهر ۹۹

نخستین مناظره انتخابات ترامپ و بایدن از ساعت ۲۱ سه شنبه شب به وقت محلی (۴ و ۳۰ دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت تهران) آغاز شد. گرچه طرفداران هر یک از نامزدها معتقدند که نامزد آنان پیروز اولین مناظره بوده است اما کارشناسان اعتقاد دیگری دارند و بازنده را مردم آمریکا می‌دانند و پیروز را تلویحا بایدن معرفی می‌کنند. مناظره پر از داد و قال و فحش و الفاظ رکیک به یکدیگر بود به جای اینکه تبادل نظر دو نامزد باشد. بایدن چندین بار به ترامپ بخاطر قطع کردن صحبت هایش اعتراض کرد و به رئیس جمهور آمریکا گفت : خفه شو دلقک! که این لفظ برای رئیس جمهور یک کشور بزرگ بیسابقه و شکننده بود.

کارشناسان معتقدند از نظر درگیری لفظی، تنش و بی احترامی به یکدیگر در یک مناظره در کشوری که معتقد به دمکراسی است، این مناظره بیسابقه بود. محتوای مناظره مردم آمریکا را بشدت نگران کرد که ممکن است ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد و انتخابات به درگیری و اختلاف در آمریکا کشیده شود. مجری مناظره در طول گفت و گو چندین بار صدایش را روی طرفین بلند کرد و از آنها خواست قواعد مناظره را رعایت کنند. ۶۹ درصد تماشاکنندگان مناظره گفتند از محتوای مناظره بسیار ناراحت شده اند، ۳۱ درصد گفتند سرگرم شده اند، ۱۹ درصد حس بدبینی داشته اند و ۱۷ درصد آن را آگاهی بخش دانسته اند. محتوای مناظره نشان داد اختلاف نظرات بین دو نامزد بسیار زیاد است و طرفین در هیچ مورد با یکدیگر حتی ذره ای تفاهم نداشتند. آنها حتی به رسم ادب به یکدیگر نزدیک هم نشدند و به هم سلام و احوالپرسی هم نکردند. وضعیت محتوایی این مناظره نشان می‌دهد، وضعیت سیاسی در آمریکا در سطح راهبردی و رهبران این کشور بسیار پر هرج و مرج است و فضای انتخابات بسیار پر تنش و نگران کننده است که احتمال درگیری در آن زیاد است. در مناظره نامزدها به سئوالات مجری کاری نداشتند و هر چه دلشان می‌خواست می‌گفتند و در پاسخ‌ها دایم از این شاخه به آن شاخه می‌پریدند و هر چه خودشان می‌خواستند و از قبل آماده کرده بودند علیه دیگر نامزد مطرح می‌کردند بگونه ای که مجری از دست آنها کلافه و مستاصل شده بود اما طرفین به تذکرات مجری کاری نداشتند. در حالیکه طرفداران دو نامزد هفته‌ها منتظر برگزاری این مناظره بودند، با مشاهده درگیری‌های لفظی دو نامزد بسیار ناراحت شدند از اینکه رهبرانشان اصول اولیه یک گفت و گو و تبادل نظر را رعایت نمی کنند. کارشناسان معتقدند بایدن در این مناظره توانست حرف‌ها و انتقاداتش را به ترامپ مطرح کند و منطقی تر از ترامپ ظاهر شد. علیرغم تاکید و تکرار مجری که از ترامپ چندین بار پرسید آیا حاضر است نتیجه انتخابات را بپذیرد؟ وی ابتدا تلویحات و بعد به صراحت به نحوه رای دادن با پست انتقاد کرد و حاضر نشد قولی بدهد که نتیجه را می‌پذیرد و تلویحا زمینه اعتراض به نتیجه انتخابات را فراهم کرد. در بخشی از مناظره چهره ترامپ کاملا برافروخته و عصبانی بود. کارشناسان معتقدند ترامپ همان رفتاری را که در سیاست خارجی دارد و در همه جا دخالت‌های بی جا می‌کند در مناظره نیز بدون رعایت قوانین دایم سخنان بایدن را قطع می‌کرد و به مقررات پای بند نبود. کارشناس و مجری شبکه سی ان ان بلافاصله بعد از پایان مناظره گفت: این پر هرج و مرج ترین مناظره تاریخ انتخابات آمریکا بود. مناظره سراسر با قطع شدن حرف‌های بایدن از سوی ترامپ و حملات ترامپ به پسر جو بایدن همراه بود. این کارشناس تصریح کرد: من نمی خواهم قضاوت کنم که کدام نامزد پیروز این مناظره بود، اما این مناظره یک بازنده بزرگ داشت؛ مردم آمریکا بازنده مناظره بودند چون رفتار طرفین واقعا یک فاجعه بود. یکی دیگر از کارشناسانی که در میزگرد شبکه سی ان ان بعد از مناظره حضور داشت، درباره رفتار ترامپ در نخستین مناظره در برابر بایدن گفت: او رفتاری در سطح “بچه‌های مهد کودکی” داشت و در واقع همان رفتاری را به نمایش گذاشت که در سیاست هایش در دولت به نمایش می‌گذارد.

·      مناظره آبروی آمریکا را برد

در این مناظره ترامپ با زیر سوال بردن انتخابات آمریکا، دموکراسی در این کشور را مقابل میلیون‌ها بیننده مناظره در جهان نابود کرد. در نشستی که سی ان ان با کارشناسان داشت، بر این نکته تاکید شد که این مناظره یک آبرو ریزی برای آمریکا بود. در این مناظره مشخص شد، بایدن برای توافق بهتری با ایران آماده می‌شود. همچنین با پیروزی بایدن وضعیت نتانیاهو متزلزل می‌شود اما بازگشت آمریکا به برجام بدون درد سر نخواهد بود. یکی از کارشناسان گفت: ترامپ سیلی از دروغ‌های بزرگ را در این مناظره تحویل مردم داد. یک کارشناس دیگر هم با اشاره به سوال آخر مناظره مبنی بر اینکه “آیا از هواداران خود می‌خواهید که به نتیجه انتخابات احترام بگذارند، دست به خشونت نزنند و خودتان هم نتیجه انتخابات را بپذیرید؟”، پاسخ ترامپ به این سوال را فاجعه بار خواند و هیچ قولی در این باره نداد. کارشناسان این میزگرد به اتفاق معتقد بودند که رفتار ترامپ در قطع کردن مکرر حرف‌های بایدن و زیر پا گذاشتن قواعد و مقررات توافق شده در خصوص مناظره، نه تنها توهین به رقیب انتخاباتی اش بود بلکه اهانت آشکار به همه مردم آمریکا بود. مجری در نخستین مناظره کار سختی داشت. ترامپ بطور مکرر خارج از زمان خود، وسط حرف‌های رقیبش که به نظر آرام و بدون استرس می‌رسید، پرید و اجازه حرف زدن به او نمی داد. با وجود اینکه مجری بارها تذکر داد که هر کدام از نامزدها فقط در وقت خود صحبت کنند، اما ترامپ که به زیرپا گذاشتن قواعد و مقررات عادت دارد، این عادت را در مناظره هم ترک نکرد. در طول مناظره، مجری چند بار از نامزدها و بطور مشخص از دونالد ترامپ خواست که حرف‌های رقیبش را قطع نکند.”اگر می‌خواهید به مردم کشورتان کمک کنید، لطفا حرف‌های یکدیگر را قطع نکنید و وسط حرف دیگری نپرید.” ترامپ در جواب گفت که بایدن هم حرف‌های من را قطع می‌کند. مجری گفت: اما آقای رئیس جمهوری شما بیشتر مزاحمت ایجاد می‌کنید. قرار است علاوه بر این مناظره، ۲ مناظره دیگر بین ترامپ و بایدن و یک مناظره هم بین کامالا هریس و مایک پنس معاونان این دو نامزد انتخاباتی برگزار شود.

مناطره بعدی، هفته آینده بین مایک پنس و کامالا هریس برگزار خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا کمتر از ۵ هفته دیگر نهایی می‌شود و رای گیری پستی در برخی مناطق از هم اکنون آغاز شده است. ترامپ که با مخالفت نظامیان آمریکا مواجه است، اعتقاد دارد نظامیان که با پست رای می‌دهند ممکن است در انتخابات تقلب کنند لذا ممکن است آرای پستی انتخابات و نهایتا نتیجه انتخابات را نپذیرد.

پاسخ دادن