مردم از روند تشدید گرانی به تنگ آمده اند

با اعلام نرخ جدید تورم در ایران توسط مرکز آمار ، که از تداوم روند گرانی‌ کالاهای اساسی حکایت دارد، انتقادها از تشدید تورم حتی توسط بعضی از مسئولان هم ادامه یافته است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر، حسن لطفی، نماینده مجلس ایران، گرانی‌ها را «دقیقه‌ای و لحظه‌ای» توصیف کرده؛ روندی که به گفته او «سفره فقرا، کارمندان، کارگران، کشاورزان و بازنشستگان و حقوق بگیران را کوچک تر کرده و سفره ثروتمندان را رنگین تر و ثروت آنان را چند برابر کرده است.»

موضوع تداوم گرانی‌ها طی ماههای اخیر یکی از بحث‌های داغ در مجلس شورای اسلامی هم بوده است.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود که دیروز منتشر کرد، نرخ تورم سالانه در تیر ماه امسال را ۴۰/۵ درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبلی (خرداد) بیش از یک درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم سالانه، درصد تغییر قیمت در یک سال منتهی به ماه مورد نظر (تیر ماه ۱۴۰۱) نسبت به دوره مشابه سال قبل (تیر ۱۴۰۰) است.

گرانی در ایران
در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۰ درصد و برای خانوارهای روستایی ۴۳/۲ درصد اعلام شده است؛ که هر دوی آنها در مقایسه با خرداد ماه شاهد افزایش بوده‌اند.

این دومین ماهی است که حتی بر اساس گزارش‌های رسمی، «روند کاهش» چند ماهه نرخ تورم که دولت ابراهیم رئیسی مدعی آن بود، قطع شده است.

دولت گفته بود از شهریور ماه ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ماه امسال نرخ تورم به طور مستمر کاهش یافته بود؛ در شهریور ماه پارسال نرخ تورم سالانه در ایران ۴۵/۸ درصد بود که این نرخ در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به ۳۸/۷ درصد رسید.

در گزارش اخیر مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ به نقطه تیر ماه ۵۴ درصد اعلام شده که یعنی شهروندان ایرانی بطور متوسط در تیر ماه امسال برای خرید کالاهای مشابه ۵۴ درصد بیشتر از تیر ماه پارسال هزینه کرده‌اند.

نگاهی به جزئیات ارقام ارائه شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که بسیاری از اقلام بویژه در گروه خوراکی‌ها از پارسال تا کنون جهش بی‌سابقه‌ای را در قیمت‌ها تجربه کرده‌اند.

بعنوان مثال قیمت نان و غلان در این مدت دو برابر شده(۱۰۱ درصد) است؛ از تیر ماه پارسال قیمت لبنیات و روغن به ترتیب ۱۱۹ درصد و ۲۹۳ درصد افزایش داشته است.

با کاهش قدرت خرید شهروندان ایرانی طی سال‌های اخیر، اقلامی نظیر گوشت و برنج شاهد افزایش چشمگیر قیمت بوده‌اند.

حذف ارز ترجیحی برای اقلام اساسی همانگونه که بسیاری در این باره هشدار داده‌اند، روند تورم را در ایران تشدید کرده است.

تشدید تورم طی سال‌های اخیر به حذف تدریجی طبقه متوسط دامن زده و تعداد زیادی را به زیر خط فقر سوق داده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، در خرداد ماه امسال قیمت متوسط هر متر مربع خانه مسکونی در تهران طی یک ماه حدود ۳ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد

افزایش قیمت مسکن و اجاره بها
مرکز آمار افزایش قیمت مسکن و اجاره بها را در تیر ماه امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۱۴۰۰ را بالای ۳۱ درصد اعلام کرده؛ این در حالیست که گزارش‌های میدانی از اقامی بسیار بالاتر از این حکایت دارند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی ایران، در خرداد ماه امسال قیمت متوسط هر متر مربع خانه مسکونی در تهران به حدود ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده که یعنی طی یک ماه (از اردیبهشت تا خرداد) حدود ۳ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

بنابر اعلام بانک مرکزی ایران، در خرداد ۱۴۰۱ نرخ اجاره نسبت به خرداد ۱۴۰۰ در تهران و کل مناطق شهری ایران به ترتیب ۴۶/۵ و ۵۱/۲ درصد بالاتر رفته، هرچند که آمارهای غیر رسمی و بنگاه‌های معاملات مسکن از ارقام بالاتری سخن می‌گویند.

آمار رسمی و به‌روز از تعداد خانوارهای اجاره‌نشین در ایران در دسترس نیست اما از اظهار نظرهای مسئولان می‌توان تخمین زد دست‌کم هشت میلیون نفر اجاره‌نشین باشند.

رسانه‌های ایران اواخر سال گذشته گزارش کردند تعداد مستأجران پایتخت از مالکان پیشی گرفته است.

گرانی مسکن در ایران در حالی ادامه دارد که ابراهیم رئیسی در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود در سال اول ریاست جمهوری خود یک میلیون خانه بسازد؛  وعده‌ای  که بعد از به قدرت رسیدن هم از آن صحبت کرد.

بر اساس آمارها، از دلایل اصلی افزایش قیمت‌ مسکن در ایران نامتوازن بودن عرضه و تقاضاست و ساخت مسکن متناسب با نیاز بازار نیست؛ از این رو، قیمت مسکن در ایران در بسیاری از مناطق طی سال‌های اخیر چند برابر شده است

پاسخ دادن