مردم توان بازپرداخت اقساط وام مسکن را ندارند

مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن معتقد است: اگر فقط به افزایش وام توجه کنیم در بازپرداخت این تسهیلات برای اقشار مختلف با توجه به درآمد محدودی که دارند مشکل ساز خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از صداوسیما، محمود شایان افزود: انبوه سازانی که از فناوری نوآورانه استفاده کنند تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان وام ساخت در اختیارشان قرار می‌دهیم. سقف وام مسکن جوانان در سال گذشته افزایش یافته و به ۴۰۰ میلیون تومان رسید، اما به دلیل افزایش تورم این رقم تأثیر زیادی برای خرید مسکن نداشت به همین دلیل مبلغ قابل توجهی برای افزایش وام مسکن جوانان در نظر گرفتیم که باید شورای پول و اعتبار آن را تصویب و ابلاغ کند.

شایان ادامه داد: دو راه در سیاست‌های بانک عامل بخش مسکن در زمینه افزایش وام خرید مسکن در نظر گرفتیم، یکی افزایش وام مسکن جوانان را در دستور کار قرار دادیم و آن را مصوب کردیم و دیگری از طریق طرح اقدام ملی مسکن، دولت ۴۰۰ هزار واحد باید در بخش ساخت و ساز مشارکت داشته باشد که نقش کلیدی آن را بانک به عهده دارد. تا الان توانستیم در این زمینه ورود کنیم و هزینه ساخت ساختمان را برای متقاضیان کاهش دهیم و همچنین توان بازپرداخت را در این زمینه نیز در نظر بگیریم. اوراق تسهیلات مسکن نیز می‌تواند انتظار خرید مسکن را برای متقاضیان به شدت کاهش دهد و دیگر نیاز نیست که سپرده گذاری انجام شود و منتظر وام باشند که این موضوع به نفع مشتری است که با خرید اوراق از امتیازات این تسهیلات برخوردار می‌شود.

شایان همچنین درباره افتتاح مرکز نوآوری مسکن نیز گفت: امروز این مرکز افتتاح شد که در واقع ایجاد ارتباط بین ایده‌ها تا تولید است یعنی بانک به عنوان یک مؤسسه مالی باید بتواند مسائل مالی این ایده پردازان را تأمین کند.در بخش مسکن باید از فناوری‌ها استفاده کنیم به همین دلیل مرکز نوآوری مسکن افتتاح و راه اندازی شد تا بین شتاب دهنده‌ها و سرمایه گذاری، ارتباط تنگاتنگی داشته باشیم.  چاره‌ای نداریم جز اینکه از ابزارهای نوین مالی و صنعت ساختمان استفاده کنیم.

پاسخ دادن