مردم مناطق معدنی در معادن بزرگ مناطق‌شان سهامدار می شوند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از سهامدار شدن مردم مناطق معدنی در معادن بزرگ مناطق‌شان خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، سید رضا فاطمی امین پیش از ظهر امروز ۲۴ دی‌ماه در آئین شروع به کار معدن کرور عدالت را موضوع محوری دولت سیزدهم دانست و اظهار داشت: بنای ما این است که مردم مناطقی که معادن بزرگ در آنجا قرار دارد، سهامدار آن معادن باشند، لذا هر چه سریعتر استاندار کرمان و مسئولین مربوطه مدلی برای واگذاری ۴۰ درصد سهام این معدن به مردم را تعریف کنند. مردم منطقه در معادن و کارخانه ها به کار گرفته شوند و آموزش های لازم به مردم داده شود.

اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس ایران نیز گفت: میزان اکتشاف شرکت ملی صنایع مس ایران در این مدت کوتاه بیش از ۴.۲ میلیارد تن رسیده است که با این اکتشافات بیش از ۷ میلیارد دلار به دارایی های این شرکت اضافه شد.  بیش از ۱۵ دستگاه جدید برای حفاری های عمیق خریداری شده است و تا پایان اردیبشهت همه آنها به ایران انتقال پیدا می کنند.

وی از استفاده از سیستم هوشمند ابر الکترونیکی جهت اکتشاف پهنه معادن خبر داد و تصریح کرد: تا شب گذشته ۱۲۳ هزار تن صادرات داشتیم این درحالی است که در سال گذشته ۱۲۲ هزار تن بوده و امیدواریم میزان صادرات امسال را به ۱۵۰ هزار تن برسانیم. همچنین ۲۵۵ هزار تن مس در بورس تا روز گذشته فروخته شده که امیدواریم امسال برای اولین بار به ۳۰۰ هزار تن برسد.

سعدمحمدی به افتتاح سه کارخانه جدید شامل؛ معدن و کارخانه کنسانتره درآلو و دره زار و فلوتاسیون سرباره های ذوب در بهار سال آینده اشاره کرد و افزود: میزان سرمایه گذاری در این سه طرح بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان است. فعالیت در  محدوده معدن کرور از حدود چهار ماه قبل آغاز شده و تاکنون ۳.۷ کیلومتر از جاده آن احداث شده است و حدود ۱۶ کیلومتر مابقی آن نیاز به حفاری دارد. با راه اندازی این معدن سالانه بیش از دو هزار میلیارد تومان گردش مالی برای این منطقه اتفاق می افتد.

وی از کشف پنج محدوده جدید در منطقه قلعه گنج خبر داد و بیان کرد: چند پروژه ورزشی و فرهنگی در راستای مسئولیت های اجتماعی در منطقه جنوب استان اجرا خواهیم کرد. سرمایه گذاری در مس یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در دنیاست و  باتوجه به اینکه ۳۵ درصد خودروهای جهان در چند سال آینده برقی خواهند شد و مصرف مس در هر خودرو از چهار کیلوگرم به ۸۹ کیلوگرم اضافه خواهد شد و همچنین میزان مصرف انرژی برق در جهان از ۲۰ درصد فعلی به ۵۱ درصد می رسد و مهمترین عنصر برای تحقق این استراتژی مس است لذا مصرف مس در دنیا تضمین شده است.

اعظمی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: شورایعالی معادن در جنوب استان کرمان نیز برگزار شود.  اکتشاف پهنه معادن در جنوب استان ادامه می یابد، همچنین احداث و راه اندازی صنایع جانبی و فرآوری در کنار معدن کرور باید انجام شود. همچنین تکمیل زیرساخت ها در جنوب استان و ایجاد صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در جنوب استان الزامی است.

پاسخ دادن