مردم یا مسئولان کدام مسئول بهبود اوضاع بانکی هستند

این روزها رسانه‌های مجازی و مکتوب پر است از اخبار و گزارش‌هایی به نقل از مدیران و کارشناسان بانکی که خبر از روز و حال خراب بانک‌ها می‌دهند که متاسفانه مدیران ارشد اقتصاد و بانکی نیز با سخنانشان بر این اوضاع صحه می‌گذارند.

تهران – اقتصادبرتر ۲۴ بهمن ۹۵
به قلم احمد خادم المله ،مدیر مسئول -در صدد این نیستم که بگویم روز و حال بانک‌ها خوب و عالی است، زیرا شرایط سهام آنها در بازار سرمایه و نقدینگی آنها گویای حال و روز خرابشان است. نکته مهم در این موضوع این است که در شرایط کنونی کشور که عوامل خارجی بسیج شده‌اند اقتصاد راکد کشور را زمین‌گیر کنند حرف‌های داخلی آن هم از زبان مسئولان بلند پایه اقتصاد و بانکی کشور آثار منفی‌اش بیشتر از خرابی اوضاع و احوال بانک‌هاست و قطعا شرایط آنان را بهبود نخواهد بخشید. بهتر است تیم اقتصادی دولت که متاسفانه تا کنون ناهماهنگ عمل کرده به جای سخنان مایوس کننده، راهکارعملی برای رفع مشکل بانک‌ها و بهبود روز و حال آنان ارائه کنند و با حرف‌های نا امید کننده خود شرایط را بدتر از اینکه هست نکنند.
مردم با رکود اقتصادی، بی ثباتی قیمت ارز و نوسانات بهره‌های بانکی و … در شرایط طبیعی دل خوشی از اوضاع و احوال اقتصادی و پولی کشور ندارند، لذا نباید حرف و حدیث‌های این روزهای مقام‌های پولی و مالی کشور نیز بر زخم آنان نمک بپاشد. در این اوضاع و احول گویی مقام‌های ارشد اقتصادی کشور تا مدیران سطوح پایین همه دست به دست هم داده‌اند تا تصویر ویرانه‌ای از اقتصاد و اوضاع بانکی کشور برای افکار عمومی داخل و خارج ترسیم کنند، آن هم در آستانه سال نو که همه مردم به نوعی با بانک‌ها و نقدینگی آنها سر و کار دارند.
اگر حال و روز بانک‌های کشور خراب است چه کسی مسئول آن است؟ آیا مردم باید بیایند شرایط آنان را بهبود بخشند یا دست اندرکاران اقتصادی و بانکی ارشد کشور مسئول این خرابی‌ها هستند ! سخنان آقایان بگونه‌ای است که گویی یک انسان ماورایی از آسمان باید نازل شود تا شرایط را بهبود بخشد. متاسفانه گزارش‌های مایوس کننده از زبان کسانی مطرح می‌شود که خود بیشترین نقش را در خراب شدن وضع بانک‌ها دارند و برای بهبود شرایط بانکی مسئولیت مستقیم دارند.
از مسئولان اقتصادی و بانکی باید پرسید آیا مردم باید ساختار معیوب نظام بانکی را اصلاح کنند ؟ آیا وصول معوقات بانکی، فروش اقلام مازاد بانک‌ها، افزایش نقدینگی بانک‌ها و یا پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها باید توسط مردم انجام شود؟ که هر از چند گاهی یک مقام مسئول اقتصاد و بانکی کشور می‌آید و مصاحبه می کند و به مردم می گوید که وضع بانک‌ها خوب نیست ! اگر وضع بانک‌ها خوب نیست مسئول آن شما هستید نه مردم !
طرح موضوعاتی نظیر این در رسانه‌های همگانی برای سیستم بانکی و مالی کشور مثل سم است . مردم دار و ندارشان و پول نقد تنها سرمایه زندگی‌اشان را به بانک‌ها می‌سپارند و هر خبر منفی که درباره سیستم بانکی مطرح می‌شود مردم درباره آینده سرمایه زندگی‌اشان نگران می‌شوند . مدیران اقتصادی و بانکی ما به جای اینکه دست به کار شوند و چاره‌ای برای رفع مشکلات بانکی کشور در درون سیستم بیندیشند با حرف‌ها و مصاحبه‌هایشان خودشان بدتر تیشه به ریشه بانک‌ها می‌زنند و کسی هم در سیستم اطلاع رسانی اقتصاد کشور نیست که خطر این حرف‌ها را به آنان گوشزد کند.

پاسخ دادن