مرز تجاری چذابه از ۱۹ مهر باز می‌شود

مرز تجاری چذابه از ۱۹ مهر باز می‌شود

مرز تجاری و صادراتی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز که ۱۷ و ۱۸ مهر با توافق مسئولان محلی ایران و عراق به خاطر اربعین حسینی تعطیل شده بود، فردا (شنبه ۱۹ مهر) فعالیت اقتصادی خود را از سر می‌گیرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، حمید سیلاوی، فرماندار دشت آزادگان جمعه ۱۸ مهر گفت: پایانه تجاری، گمرک و مرزبانی از ۱۹ مهرماه فعالیت اداری خود را برای روان‌سازی روند صادرات کالا و تشریفات قانونی از سر می‌گیرند. پس از اربعین هیچ تصمیم و برنامه‌ای برای بازگشایی مرز مسافری چذابه وجود ندارد، هرگونه تصمیمی برای بازگشایی مرز مسافری چذابه و عزیمت زائران به شهرهای مقدس عراق برعهده مسئولان ارشد کشوری، موافقت دولت عراق و ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد بود.

مرز تجاری چذابه در اربعین سال‌های گذشته به خاطر تسهیل در روند تردد زائران از ۲ هفته قبل از روز اربعین بسته می‌شد و پس از بازگشت کامل زائران به کشور بازگشایی می‌شد. مرز تجاری چذابه با توافق مسئولان مرزی و گمرکی جمهوری اسلامی ایران و عراق از مرداد ماه امسال پس از ۶ ماه تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا بازگشایی شد و طبق روال عادی فعالیت خود را با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی ادامه داد. روزانه بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰دستگاه کامیون و تریلر حامل کالا از مرز چذابه به عراق صادر می‌شود.

مصالح ساختمانی، تره‌بار، مواد غذایی و لبنی، کالای خانگی و تجهیزات مکانیکی از مهمترین کالاهای صادراتی به عراق از مرز تجاری چذابه است. مرزهای زمینی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق به تدریج از تیرماه ۱۳۸۲ بازگشایی و در مهرماه همان سال عزیمت رسمی و قانونی زائران عتبات عالیات به شهرهای مقدس عراق شروع شد. پارسال حدود ۷۰۰میلیون دلار کالا از مرز تجاری چذابه به عراق صادرشد. مرز تجاری و مسافری چذابه درمحدوده سیاسی شهرستان دشت آزادگان با مرکزیت شهر سوسنگرد واقع شده است.

پاسخ دادن