مرکل از بایدن خواست، برجام را موفقیت آمیز به پایان برساند

صدراعظم آلمان بعد از دیدار با بایدن در واشنگتن با محوریت توافق هسته ای ایران، خواستار اتمام موفقیت‌ آمیز مذاکرات برجام در وین شد.

تهران اقتصاد برتر ۲۶ تیر ۱۴۰۰

آنگلا مرکل پس از دیدار با بایدن در واشنگتن درباره برجام گفت: توافق هسته ای ایران از محورهای گفت‌ و گوی میان سران دو کشور بود و باید تمام تلاش‌ها برای اتمام موفقیت‌آمیز مذاکرات در وین به کار گرفته شود.

آلمان یکی از اعضای گروه ۱+۴ (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) است که در حال اجرای توافق هسته‌ای با ایران است. بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ ۹۷،وعده داده بودند با تحریم‌های آمریکا مقابله و منافع ایران در برجام را تضمین خواهند کرد اما علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌ها برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمام تعهدات خود عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند اما در پی بد عهدی طرف اروپایی در چند گام تعهدات برجامی را کاهش داد.

بعد از برداشتن ۵ گام کاهشی، سرانجام ۱۵ دی‌ماه ۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

سران دو کشور آلمان و آمریکا در این دیدار درباره موضوعات متنوعی از جمله شیوع کووید –۱۹، تغییرات آب و هوایی، امنیت بین‌المللی و پروژه خط لوله نورد استریم ۲ با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

این نخستین دیدار آنگلا مرکل از کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری جو بایدن و احتمالاً آخرین سفر رسمی وی به آمریکا در مقام صدراعظم آلمان است.

پاسخ دادن