مرگ و میر کرونا عادی شده است !

حمید رضا صدیقی – سردبیر –  در پی شیوع کرونا و آمار مرگ و میر روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر که وحشتی در جامعه ایجاد کرده بود، با همت همگانی تحت فرماندهی وزارت بهداشت و با رعایت طرح فاصله گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آمار بشدت کاهش یافت.و به مرز ۴۰ تا ۵۰ نفر رسید که نشان از روند کاهش داشت و نشان می‌داد تدابیر اتخاذ شده درست بوده و شیوع کرونا را تا حدودی کنترل کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ خرداد ۹۹

اما دیری نپایید که با فرا رسیدن تعطیلات عید فطر و آغاز سفر‌های عیدانه و تابستانی، آمار تلفات دوباره افزایش یافت، بگونه ای که دوباره به مرز ۶۰ – ۷۰ نفر رسیده است. هر روز همین آمار را از رادیو و تلویزیون می‌شنویم، یک آه تاسف می‌کشیم و روز از نو روزی از نو، جاده‌های شمالی و جنوبی کشور را که نگاه می‌کنیم مملو از جمعیت است. بازار‌ها نیز مملو از جمعیتی است که مردم بدون تجهیزات فردی مثل ماسک و دستکش و بدون رعایت فاصله اجتماعی متراکم شده اند. ترس مردم از کرونا دیگر مثل گذشته نیست و گویی کمتر باور دارند که این ویروس مرگبار رخت بر نبسته و هنوز می‌تازد. در دولت هم که باید اوضاع را رصد کند و مدیریت کار را بعهده بگیرد، اوضاع عادی شده و گویی دو دسته مدیر اوضاع کرونا را رصد می‌کنند، یک دسته اقتصادی‌ها هستند که دایم بر عادی شدن شرایط تاکید دارند و کسب و کارها و رفت و آمد‌ها را یکی پس از دیگری بازگشایی می‌کنند و دسته دوم که دایم بر وجود کرونا و شیوع آن تاکید دارند و هشدار می‌دهند که مراقب باشید اما گویی صدایشان به جایی نمی رسد و کسی توجهی به آنها ندارد. رئیس جمهور و مقام‌های ارشد هم گاه طرفدار گروه اول هستند و تاکید دارند که کارها باید عادی شود و زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم و گاه تا آمار بالا می‌رود اینطرفی می‌چرخند و هشدار می‌دهند.

صدا و سیما و سخنگویان وزارت بهداشت هم هر شب آمار تلفات را عنوان می‌کنند و توصیه‌های عادی را تکرار می‌نمایند و مردم را از سفر‌های غیر ضرور منع می‌کنند که تقریبا کمتر کسی گوشش به حرف آنان است و در کنار همین حرف‌ها شاهد هستیم که جاده‌ها پر از ماشین و بازار‌ها پر از جمعیت است.

نتیجه این شده که همه چیز تکراری است و اثر خودش را از دست داده و آن چه اتفاق می‌افتد اینکه روزانه چند صد نفر راهی بیمارستان‌ها شده و ده‌ها نفر نیز قربانی می‌شوند. روند تلفات و ضایعات ناشی از کرونا دقیقا همان چیزی است که در تصادفات جاده ای اتفاق می‌افتد. آنقدر تلفات جاده ای عادی شده است که سالانه هزاران نفر جان خود را در جاده‌ها از دست می‌دهند، درمقابل یک عده فقط هشدار می‌دهند، یک عده خبر می‌سازند و یک عده هم آه می‌کشند و هر سال همین داستان و همین تلفات دایم تکرار می‌شود.

داستان قربانیان کرونا هم همینطور شده و هر کس کار خودش را تکرار و نتیجه روزانه اش ده‌ها قربانی است. گرچه متهم اصلی این واقعه ابتدا خود مردم هستند که رعایت نمی کنند اما مقصر عمومی آن دولت است که بنظر می‌رسد تجارت و کسب و کار را ارجح بر سلامتی‌ها می‌داند. دولت به خوبی می‌داند در برخی مناطق امکان رعایت بهداشت و درمان ندارد و یا می‌داند در فصولی از سال حجم تراکم جمعیت در استان‌های شمالی افزایش می‌یابد لذا می‌تواند جلوی سفر‌های غیر ضرور را بگیرد و یا تدابیری اتخاذ کند که مردم اینقدر متراکم نشوند و دستکم از ماسک و دستکش استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند تا شاید تلفات کاهش یابد اما تقریبا واکنش ویژه روزهای اولیه از دولت مشاهده نمی شود.

نگرانی از این است که عادی شدن موضوع تا آنجا پیش برود که آمار تلفات دوباره به وضعیت روزهای اول بازگردد. نگذاریم شرایط عادی شود. دولت در قبال آمار تلفاتی که اتفاق می‌افتد مسئول است و باید تدابیر لازم را دوباره اتخاذ کند.

#کروناویروس #وزارت_بهداشت  #آمار_تلفات

پاسخ دادن